Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Oczekiwana dymisja

piątek, 22 wrzesień 2017 18:00

Napisane przez  JTK

Ferdinando Di Giorgi chyba nie miał dobrego pomysłu na polską reprezentację Ferdinando Di Giorgi chyba nie miał dobrego pomysłu na polską reprezentację

Działacze PZPS oraz sponsorzy kadry narodowej nie wybaczyli włoskiemu trenerowi blamażu w rozgrywanych w naszym kraju mistrzostwach Europy. Ferdinando De Giorgi po ledwie dziewięciu miesiącach pracy z kadrą Polski został zdymisjonowany.

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

W grudniu przyszłego...   czytaj więcej »

De Giorgi zapłacił posadą za nieudane występy drużyny w obu tegorocznych imprezach. W Lidze Światowej biało-czerwoni zajęli ósme miejsce w stawce 12 zespołów, natomiast w organizowanych Polsce mistrzostwach Europy dopiero 10. miejsce w gronie 16 uczestniczących w imprezie drużyn. Zatrudniając włoskiego szkoleniowca w grudniu ubiegłego roku działacze PZPS byli przekonani, że poprowadzi naszą narodową drużynę aż do igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Na wszelki wypadek kontrakt zawarli jednak w formule dwa plus dwa, czyli po pierwszych dwóch latach dokonania selekcjonera miały zostać poddane dogłębnej ocenie i dopiero gdyby wypadła pozytywnie, Di Giorgi miał kontynuować misje przez kolejne dwa sezony. Klęska w mistrzostwach Europy przyspieszyły planowaną weryfikację o rok. Włoski trener miał kontrakt gwarantujący mu miesięczne zarobki w wysokości 10 tys. euro, a także klauzulę zapewniająca mu w przypadku wcześniejszego zerwania umowy odszkodowanie w kwocie równej 12 miesięcznych pensji, czyli 120 tys. euro. PZPS nie cierpi na nadmiar gotówki i z tego głównie powodu losy dymisji włoskiego trenera ważyły się tak długo.
Ponad dwa tygodnie od barażowej porażki ze Słowenią w mistrzostwach Europy, która oznaczała zakończenie turnieju na 10. miejscu, sztab trenerski reprezentacji przedstawił na piśmie najważniejszym osobom w Polskim Związku Piłki Siatkowej raporty z wykonanej pracy. Ze strony związku analizowali je prezes Jacek Kasprzyk, sekretarz generalny Tomasz Karasiński, przewodniczący Wydziału Szkolenia Paweł Papke, przewodniczący Wydziału Trenerskiego Zdzisław Gogol, dyrektor Pionu Sportu i Szkolenia Włodzimierz Sadalski, menedżer kadry narodowej Hubert Tomaszewski.

Sponsorzy oczekują sukcesów

Poproszony na spotkanie Di Giorgi ponoć nie uchylał sie od odpowiedzi na żadne z zadawanych mu pytań, a tych wymienieni wyżej działacze mieli mnóstwo. Włoski szkoleniowiec nie bronił już tezy, że zważywszy na konieczną wymianę pokoleniową nie był to dla prowadzonej przez niego kadry aż taki nieudany sezon. Wyjaśnił, że przyjęty modelu zespołu, stanowiącego mieszankę doświadczenia z młodością, był jego osobistym pomysłem, ale ponieważ się nie sprawdził, bierze za to całkowitą odpowiedzialność. Zapewnił przy tym, że jeśli nadal będzie prowadził reprezentację, oprze ją na zawodnikach młodego pokolenia.
Wygląda jednak na to, że los Di Giorgiego został przesądzony zaraz po przegranym meczu ze Słowenią, a wszystko co potem się w tej sprawie działo, było po prostu podyktowane obowiązkową w takich sytuacjach procedurą. Wyniki świadczyły przeciwko niemu aż zanadto. Od 20 maja do 30 sierpnia reprezentacja zdążyła rozegrać pod wodzą Włocha 17 meczów. Wygrała dziewięć, przegrała osiem. Jeszcze gorzej wygląda bilans jej oficjalnych spotkań. Takich przegrała siedem, a wygrała tylko sześć. Dla porównania pod wodzą Stephane’a Antigi, którego PZPS zdecydował się wymienić na De Giorgiego, reprezentacja wygrała 68 ze 100 meczów. Francuz przepracował z naszą kadrą ponad dwa lata, zdobył z nią złoty medal mistrzostw świata i brązowy Pucharu Świata. Sukcesy osiągali też wszyscy poprzedni zagraniczni szkoleniowcy – kolejno Raul Lozano, Daniel Castellani oraz Andrea Anastasi. De Giorgi odchodzi bez żadnego osiągnięcia wartego uwagi.

Kto poprowadzi teraz kadrę?

Do spotkań z włoskim trenerem w siedzibie związku doszło 14 oraz 19 i 20 września. De Giorgi do końca walczył o zachowanie posady i był gotów dalej odmładzać kadrę wprowadzając do niej jak najwięcej zawodników z zespołu mistrzów świata juniorów. Jego zwolnienia domagali się sponsorzy. Najbardziej kategoryczny w tej kwestii był szef sportu w Polsacie Marian Kmita, który publicznie nie szczędził Włochowi krytyki i domagał się jego dymisji. A że Polsat ma tego samego właściciela co Polkomtel, jego słowa miały odpowiedni ciężar gatunkowy. Operator sieci telefonii komórkowej Plus to od dwóch dekad największy sponsor polskiej siatkówki. Strach pomyśleć co by to było, gdyby zrezygnował z dalszego sponsorowania tej dyscypliny sportu w naszym kraju, a przykład Orlenu pokazuje, że jest to realne zagrożenie.
„Zarząd postanowił niezwłocznie rozpocząć proces wyłonienia nowego trenera kadry mężczyzn” – czytamy w oświadczeniu. Podobno PZPS chciałby powierzyć reprezentację polskiemu trenerowi. Wielu zwolenników w siatkarskim środowisku ma kandydatura Piotr Gruszka, który był w sztabie De Giorgiego jako jego asystent, łącząc tę pracę z prowadzeniem klubowego zespołu GKS Katowice. I to jest właśnie problem, bo Gruszka ma z katowickim klubem podpisany dwuletni kontrakt. Jako asystent mógł jakoś godzić obowiązki, ale gdyby powierzono mu samodzielne poprowadzenie reprezentacji, na dłuższą metę byłoby to niemożliwe. Trudno powiedzieć jak w takiej sytuacji zachowaliby się właściciele GKS Katowice, bo oficjalnie PZPS jeszcze im Gruszki sprzątnąć nie próbuje. Znajomi szkoleniowca twierdzą jednak, że jeśli padnie propozycja, to Gruszka za całą pewnością ją przyjmie.


Pozostałe informacje

Neymar nie chce grać z Edinsonem Cavanim

Neymar nie chce grać z Edinsonem Cavanim

W Paris St. Germain wrze po kłótni między U...   czytaj więcej »
Strzelecki popis Messiego

Strzelecki popis Messiego

Argentyński gwiazdor zespołu Barcelony zaczął ten ...   czytaj więcej »

Za Odrą niespokojnie

Przed wtorkowym spotkaniem 7. kolejki 2. Bundeslig...   czytaj więcej »

Zmarł Jake LaMotta

W wieku 96 lat zmarł Jake LaMotta, jeden z najwybi...   czytaj więcej »

Nieudany powrót CR7

W środę Real Madryt przegrał u siebie z Betisem Se...   czytaj więcej »

Nasi w Lidze Narodów

Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził regulamin pier...   czytaj więcej »

Miliard za Benzemę

Real Madryt przedłużył do 2021 roku kontrakt z fra...   czytaj więcej »

Coraz ciekawsza liga

Rozpoczął się drugi sezon PWPW Krajowej Ligi Zapaś...   czytaj więcej »

Do Baku po naukę

Selekcjoner reprezentacji Polski siatkarek Jacek N...   czytaj więcej »
Wstydź się opozycjo!

Wstydź się opozycjo!

Kilka dni temu Sejm, na wniosek PiS, przez aklamac...   czytaj więcej »
Google plus