Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Korupcja na czarnym torze?

środa, 11 październik 2017 18:00

Napisane przez  JTK

Get Well Toruń w barażu o utrzymanie się w PGE Ekstralidze wygrał z Wybrzeżem Gdańsk, ale czy wygrał uczciwie? Get Well Toruń w barażu o utrzymanie się w PGE Ekstralidze wygrał z Wybrzeżem Gdańsk, ale czy wygrał uczciwie?

W polskim żużlu wszyscy czekają na finał korupcyjnego skandalu. Policja bada doniesienie złożone przez Wybrzeże Gdańsk, wedle którego żużlowcy tego klubu otrzymali propozycję z Get Well Toruń odpuszczenia rywalizacji w barażu.

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »

O zdarzeniu jako pierwszy poinformował prezes gdańskiego klubu Tadeusz Zdunek, podczas tradycyjnej pomeczowej konferencji prasowej. Powiedział, że zawodnicy Wybrzeża przed meczem z Get Well Toruń dostawali dziwne propozycje. Gdański klub jest ponoć w posiadaniu 15-minutowe nagrania, w którym padają korupcyjne propozycje. Z nieoficjalnych przecieków wynika, że złożył ją sponsor jednego z zawodników Wybrzeża, prawdopodobnie Kacpra Gomólskiego. Żużlowiec ponoć nie tylko odrzucił ofertę, ale też poinformował o niej władze klubu, a te zgłosiły sprawę na policję oraz opisały ją w stosownym komunikacie.
Oto jego najistotniejsze fragmenty: (...) „Pragniemy pogratulować drużynie toruńskiej zwycięstwa i utrzymania w PGE Ekstralidze. Na tym zdaniu powinniśmy zakończyć, jednakże w minionym tygodniu miały miejsce wydarzenia, które nie powinny się zdarzać w sporcie i o których zmuszeni jesteśmy Państwa poinformować. W środę jednemu z zawodników zespołu Zdunek Wybrzeże Gdańsk została przedstawiona propozycja gratyfikacji finansowej oraz kontraktu na sezon 2018 w zamian za słabą postawę podczas meczu barażowego. Zawodnik propozycję odrzucił oraz natychmiast poinformował o zaistniałej sytuacji zarząd GKŻ Wybrzeże. Dzień później propozycja została ponowiona, a zawodnikowi zaproponowano wyższą gratyfikację niż w środę. Oferta ponownie została odrzucona. (...)
W niedzielę rano podczas wspólnego śniadania pozostali zawodnicy Zdunek Wybrzeże zostali poinformowani o złożonej propozycji i wszyscy jednoznacznie zaprzeczyli, by przyjęli jakiekolwiek oferty tego typu. Nie mamy żadnych podstaw by twierdzić, że którykolwiek z zawodników Zdunek Wybrzeże Gdańsk zaprezentował w niedzielnych zawodach niesportową postawę, a zespół z Torunia zwyciężył w barażowej rywalizacji w sposób nieuczciwy. (...) Jednakże posiadamy niezaprzeczalne, twarde dowody, że propozycja korupcyjna została złożona co najmniej jednemu z naszych zawodników i w naszej opinii jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i patologiczna. (...) Sprawa wraz z materiałem dowodowym została przekazana policji oraz władzom PZMot i PGE Ekstraligi. Wierzymy, że przedstawiciele związku dołożą wszelkich starań, by odpowiednio ukarać sprawców, a sport żużlowy pozostanie wolny od korupcji i niesportowych postaw”.
Z medialnych przecieków wynika, że żużlowca Wybrzeża ktoś kusił kwotą 100 tysięcy złotych. W tym podejrzanym meczu na gdańskim stadionie Wybrzeże przegrało z Get Well Toruń 40:50, a w dwumeczu 83:97. W zespole gospodarzy rewanżowego spotkania bez zarzutu spisali się jedynie Mikkel Bech i Kacper Gomólski.


Pozostałe informacje

Musi oddać medal

Międzynarodowy Trybunał ds. Sportu odrzucił w piąt...   czytaj więcej »

Wygonią zboczeńca

Ukraina odrzuciła wniosek Austrii o ekstradycję dw...   czytaj więcej »

Hiszpanie nie pobłażają

Portugalski piłkarz Ricardo Carvalho, zwycięzca Li...   czytaj więcej »

Znów rządzi w Bayernie

Jupp Heynckesa w poniedziałek został oficjalnie pr...   czytaj więcej »

Śmierć podczas rajdu

W wypadku helikoptera do jakiego doszło podczas Ra...   czytaj więcej »
Flaczki tygodnia

Flaczki tygodnia

Trzeba uczciwie naszej opozycji powiedzieć. To nie...   czytaj więcej »

Nadchodzi czystka w MSZ

Jeżeli projekt ustawy o służbie zagranicznej wejdz...   czytaj więcej »
Namaszczenie następcy

Namaszczenie następcy

Gość honorowy konwencji, Jarosław Kaczyński, na ka...   czytaj więcej »
Wybory lewicy

Wybory lewicy

W Warszawie w dniu 7 października 2017 roku odbyło...   czytaj więcej »

List otwarty Stowarzyszenia Euroregionu Puszcza Białowieska

Prezydent RP Andrzej Duda Prezes Rady Ministr&oacu...   czytaj więcej »
Google plus