Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Strach przed skarbówką

piątek, 10 listopad 2017 19:42

Napisane przez  JTK

Na notujące rekordowe wpływy kluby angielskiej Premier League padł blady strach, bo ich finansami zainteresował si brytyjski urząd podatkowy – HMRC.

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »

Urzędnicy brytyjskiej „skarbówki” dobrali się do dokumentów transferowych większości klubów Premier League. „To największe śledztwo podatkowe w historii brytyjskiego futbolu” – skomentował akcję HMRC tabloid „The Sun”. Co ciekawe, urząd skarbowy otrzymał stosowne dokumenty z angielskiej federacji piłkarskiej (FA) na zasadzie dobrej woli działaczy, ale już po ich wstępnej analizie podjął szeroko zakrojone śledztwo, koncentrując swoje działania głównie na najbardziej głośnych transferach, których wartość sięga setek milionów funtów. To kontynuacja dochodzenia prowadzonego na wniosek urzędu podatkowego w kilku klubach, w wyniku którego doszło już w połowie tego roku do pierwszych aresztowań. Wykryto nieprawidłowości w transferach dokonanych przez Newcastle United, West Ham United i Chelsea Londyn. Najbardziej „przetrzepanym” przez agentów podatkowych klubem było jednak Newcastle. Podczas kwietniowych nalotów funkcjonariuszy HMRC na biura ekipy „Srok” aresztowany został dyrektor zarządzający Lee Charnley. „Dokumenty sądowe pokazują, że HMRC miał uzasadnione podejrzenia, że Newcastle dopuszcza się przestępstwa uchylając się od płacenia podatków” – komentowały sprawę angielskie media. Ale dowodów winy Charnleya nie znaleziono i ostatecznie został zwolniony bez wyroku skazującego.
To było jednak tylko preludium do jesiennej ofensywy kontrolerów. HMRC twierdzi, że kluby, agenci i piłkarze próbowali unikać opłat podatkowych za dokonywanie transferów. Toczy się także oddzielne dochodzenie w sprawie ukrywania podatków od dochodów ze sprzedaży praw do wizerunku zawodników, co jest jedną z ulubionych sposób unikania podatków przez piłkarzy w Hiszpanii. A skoro za coś takiego karę poniósł sam Leo Messi, można oczekiwać, że także w Anglii wkrótce sprawiedliwość dosięgnie kilku zawodników o najgłośniejszych piłkarskich nazwiskach.
Czas pokaże czy Brytyjczycy okażą się równie skuteczni i bezwzględni jak Hiszpanie, których „skarbówka” już wiele milionów euro niezapłaconych podatków od największych futbolowych tuzów. Wspomniany Messi już zapłacił, a to samo czeka m.in. Cristiano Ronaldo i obecnego trenera Manchesteru United Jose Mourinho, którego Hiszpanie chcą rozliczyć za lata jego pracy w Realu Madryt.


Pozostałe informacje

Przyłapana na dopingu

Kenijska biegaczka Jemima Sumgong podczas igrzysk ...   czytaj więcej »

Kradli w chińskim sklepie

Trzech amerykańskich koszykarzy z występującego w ...   czytaj więcej »

Azarenka nie może grać

Białoruska tenisistka Wiktoria Azarenka poinformow...   czytaj więcej »

Koniec buntu żużlowców

W czwartek doszło do kompromisu w sporze żużlowc&o...   czytaj więcej »

PZKol stracił sponsora

Firma CCC zrezygnowała w trybie nagłym z dalszej w...   czytaj więcej »

Lisiu dostaje Hyzia

Dwa są główne segmenty frontu propagandoweg...   czytaj więcej »
Gdzie lokować nadzieje?

Gdzie lokować nadzieje?

Z Markiem Balickim rozmawia Przemysław Prekiel. P...   czytaj więcej »

Marchlewski za płot

Taką zapowiedź złożył szef Instytutu Pamięci Narod...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

Normalny dialog – W tej chwili nie należy p...   czytaj więcej »
Wrogi sojusz opozycji

Wrogi sojusz opozycji

Próby uzgodnienia wspólnych kandydat...   czytaj więcej »
Google plus