Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Najstarszy kierowca rajdowej ciężarówki

piątek, 12 styczeń 2018 22:49

Napisane przez  JTK

Yoshimasa Sugawara przed wyruszeniem na trasę Rajdu Dakar Yoshimasa Sugawara przed wyruszeniem na trasę Rajdu Dakar

Japoński kierowca Yoshimasa Sugawara ma 76 lat i jest najstarszym uczestnikiem rajdu Dakar 2018, ale też liderem Hino Team Sugawara, który rywalizuje  w kategorii ciężarówek o pojemności silnika poniżej 10 litrów.

Wydarzyło się

Wydarzyło się

Polityka, Misiu Rzą...   czytaj więcej »

Mimo zaawansowanego wieku Yoshimasa Sugawara spędza w kabinie ciężarówki po kilkanaście godzin na dobę, chociaż regulamin Rajdu Dakar dopuszcza zmianę kierowcy podczas etapu. Japoński weteran z tej możliwości nie korzysta. Prowadzi pojazd przez cały dzień, także na tzw. dojazdówkach. Sugawara jest kapitanem zespołu Hino, japońskiego producenta autobusów i ciężarówek wchodzącego w skład koncernu Toyota, jego obecność w ekipie nie jest więc jego kaprysem, tylko świadomym wyborem dokonanym przez kierownictwo firmy.
Sugawara jest weteranem Rajdu Dakar. Po raz pierwszy wystartował w w tym rajdzie w 1983 roku na motocyklu. Łącznie stawał na starcie 35 razy, ukończył 29 edycji, ustanowił też rekord osiągając metę 20 razy z rzędu. Przez te lata sześciokrotnie stawał na podium. Mimo 76 lat na karku nawet nie chce słyszeć o rezygnacji z kolejnych startów. Twierdzi, że czuje się znakomicie i zamierza ścigać się jeszcze przez dwadzieścia lat. Dla swojej pasji podporządkował całe swoje życie – stosuje rygorystyczną dietę, nie pije alkoholu, kilka lat temu rzucił papierosy, codziennie si gimnastykuje, a dla utrzymania dobrej formy fizycznej startuje w rajdach terenowych na motocyklu. Drugim kierowcą w ekipie Hino jest jego syn, który ostatnio notował lepsze wyniki od ojca, ale na hierarchię w zespole nie ma to żadnego wpływu, bo Sugawara-senior dysponuje gigantycznym doświadczeniem. Dlatego to on jest kapitanem i dopóki będzie sobie radził na trasie, pewnie nikt mu tej funkcji nie odbierze.
A prowadzenie ciężarówki po bezdrożach wcale nie jest łatwiejsze od jazdy autem osobowym. Zmiana opony czy wykopanie pojazdu z piachu czy błota wymagają żelaznej kondycji. Poza tym ciężarówki kończą etapy najpóźniej, więc ich kierowcy mają mniej czasu na odpoczynek od innych. W tym kontekście obecność Sugawary w rajdowej karawanie zasługuje na szacunek. Ale Japończyk nie jest jednak najstarszym rajdowcem w historii Rajdu Dakar. Rekordzistą pod tym względem jest Marcel Hugueny, który w w 1995 roku ukończył rajd mając 85 lat.


Pozostałe informacje

Kubot zaczyna rok na samym szczycie

Kubot zaczyna rok na samym szczycie

Łukasz Kubot został pierwszym polskim tenisistą, k...   czytaj więcej »

Trener oskarżony o rasizm

Peter Beardsley został wysłany na urlop, a w tym c...   czytaj więcej »

CR7 mocno staniał

Co roku w styczniu CIES Football Observatory publi...   czytaj więcej »

Groźni Portugalczycy

Portugalscy szczypiorniści postraszyli naszą repre...   czytaj więcej »
Flaczki tygodnia

Flaczki tygodnia

Rodacy! Patrioci i katolicy! Cieszymy się z sukces...   czytaj więcej »
Idzie nowe

Idzie nowe

Rekonstrukcja rządu za pasem. Tym razem poleca gło...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

PiS nie przejdzie Są wstępne rozmowy, któr...   czytaj więcej »

Głos prawicy

Jesteśmy mocarstwem? „Są tacy w Polsce (i j...   czytaj więcej »
SLD trzecią siłą

SLD trzecią siłą

Po dobrym dla SLD sondażu przedświątecznym, Nowy R...   czytaj więcej »
Siła napędowa PiS

Siła napędowa PiS

WYWIAD. To nie niesprawiedliwości III Rp i nier&oa...   czytaj więcej »
Google plus