Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Wszystko gotowe, można zapalać znicz

piątek, 12 styczeń 2018 22:49

Napisane przez  JTK

W Pjongczangu logo zbliżających się zimowych igrzysk olimpijskich jest widoczne na każdym kroku W Pjongczangu logo zbliżających się zimowych igrzysk olimpijskich jest widoczne na każdym kroku

Pjongczang jest już gotowy na przyjęcie olimpijczyków, a po pojednawczych krokach Korei Północnej spadło też napięcie w tym regionie. Zimowe igrzyska są więc niezagrożone. Trwają jedynie przygotowania do ceremonii otwarcia.

Refleksje przed 1 Maja

Refleksje przed 1 Maja

Tradycyjnie już socj...   czytaj więcej »

Ceremonia otwarcia każdych igrzysk olimpijskich to wydarzenie bez precedensu. Oczy całego sportowego świata skierowane są na stadion olimpijski, a utrzymywaną do samego końca tajemnicą jest kto zapalali olimpijski znicz. Każda ceremonia otwarcia igrzysk ma podniosły charakter i jest wyjątkowym wydarzeniem. Niektóre z nich przeszły do legendy, jak choćby otwarcie igrzysk letnich w Pekinie, których zapis pozostaje wciąż najchętniej oglądanym programem telewizyjnym na świecie. Korea Południowa będzie chciała chociaż pod tym względem dorównać chińskiemu mocarstwu. Czeka nas więc raczej popis kreatywnego wykorzystania najnowszych technologii, ale nikt nie wie, czy także przy ich pomocy dojdzie do zapalenia znicza olimpijskiego, czy też Koreańczycy zdecydują się na tradycyjne rozwiązanie i znicz zapali człowiek.
Jedynym zgrzytem jakiego organizatorzy tegorocznych zimowych igrzysk nie będą się w stanie pozbyć, jest wykluczenie przez MKOl reprezentacji Rosji. Wciąż nie wiadomo dokładnie, ilu rosyjskich sportowców wystartuje w Pjongczangu. Serwis internetowy Gracenote opracował ciekawe zestawienie, które daje odpowiedź na pytanie, które nacje najbardziej zyskają na nieobecności zdyskwalifikowanych za doping reprezentantów Rosji. Wynika z niego, że najwięcej skorzystają na tym Niemcy i Norwegia.
MKOl na początku grudnia ub. roku zawiesił Rosyjski Komitet Olimpijski i wykluczył reprezentacje tego kraju z udziału w zimowych igrzyskach, ale wolnym od podejrzenia o doping rosyjskim zawodnikom dał możliwość startu pod flagą olimpijską. W wyniku afery dopingowej Rosjanom odebrano już 13 medali wywalczonych przez nich cztery lata temu w Soczi. Gracenote przeprowadził symulację tabeli medalowej bez uwzględniania w niej rosyjskich sportowców i wyszło w niej, że ich dorobek przypadłby Niemcom (pięć medali), Norwegom (cztery medale) oraz Kanadzie, Francji Japonii (po dwa), zaś Finlandii, Wielkiej Brytanii, Włochom i Holandii po jednym. Z symulacji wynika, że Niemcy zdobędą aż 40 medali, w tym 14 złotych. Gdyby się to potwierdziło, byłby to najlepszy wynik zawodników tego kraju w historii zimowych igrzysk. Norwegom prognozuje sie zdobycie 29 krążków (tyle samo zdobyli w Soczi), w tym także jak Niemcom 14 złotych (cztery lata temu zdobyli 11 złotych krążków).
Polsce w tej symulacji wyliczono trzy medale (dwa złote i jeden brązowy), wszystkie wywalczone przez skoczków narciarskich. Taki wynik zapewniłby naszej olimpijskiej ekipie 15. miejsce w klasyfikacji medalowej. Byłby to gorszy rezultat od osiągniętego cztery lata temu w Soczi, gdzie biało-czerwoni zdobyli sześć medali, w tym cztery złote (plus po jednym ze srebra i brązu). W klasyfikacji medalowej ten urobek zapewnił Polsce jedenaste miejsce.


Pozostałe informacje

Usain Bolt chce zagrać z Piszczkiem

Usain Bolt chce zagrać z Piszczkiem

Usain Bolt twierdzi, że w marcu przejdzie piłkarsk...   czytaj więcej »
Górny pułap płacowy

Górny pułap płacowy

Maksymalna kwota zarobków piłkarza w Legii ...   czytaj więcej »
Pierwsza lewa Wielkiego Szlema

Pierwsza lewa Wielkiego Szlema

W poniedziałek 15 stycznia rozpocznie się 106. edy...   czytaj więcej »
Najstarszy kierowca rajdowej ciężarówki

Najstarszy kierowca rajdowej ciężarówki

Japoński kierowca Yoshimasa Sugawara ma 76 lat i j...   czytaj więcej »
Kubot zaczyna rok na samym szczycie

Kubot zaczyna rok na samym szczycie

Łukasz Kubot został pierwszym polskim tenisistą, k...   czytaj więcej »

Trener oskarżony o rasizm

Peter Beardsley został wysłany na urlop, a w tym c...   czytaj więcej »

CR7 mocno staniał

Co roku w styczniu CIES Football Observatory publi...   czytaj więcej »

Groźni Portugalczycy

Portugalscy szczypiorniści postraszyli naszą repre...   czytaj więcej »
Flaczki tygodnia

Flaczki tygodnia

Rodacy! Patrioci i katolicy! Cieszymy się z sukces...   czytaj więcej »
Idzie nowe

Idzie nowe

Rekonstrukcja rządu za pasem. Tym razem poleca gło...   czytaj więcej »
Google plus