Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Kulisy zmiany trenera piłkarzy Japonii

piątek, 13 kwiecień 2018 22:30

Napisane przez  JTK

Vahid Halilhodzic Vahid Halilhodzic

Na dwa miesiące przed mundialem w Rosji Vahid Halilhodzić został niespodziewanie zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji Japonii.

Refleksje przed 1 Maja

Refleksje przed 1 Maja

Tradycyjnie już socj...   czytaj więcej »

Japończycy będą rywalami naszej piłkarskiej reprezentacji w jej ostatnim meczu grupowym MŚ 2018 (28 czerwca w Wołgogradzie), dlatego trenerska roszada w kadrze rywali biało-czerwonych wzbudziła u nas spore zainteresowanie. Oficjalnym powodem zerwania kontraktu z Halilhodzicem był brak wyraźnych postępów w grze reprezentacji i słabe wyniki tegorocznych meczów towarzyskich, w których Japończycy zremisowali 1:1 z Mali i przegrali 1:2 z Ukrainą. Nieoficjalnie natomiast przyczyną rozstania był konflikt szkoleniowca z większością kluczowych graczy kadry, między innymi Keisuke Hondą, Shinji Kagawą i Shinji Okazaki oraz... lekceważenie ważnych dla Japończyków pryncypiów. Halilhodzić prowadził kadrę Japonii od marca 2015 roku. Pod jego wodzą zespół pewnie wygrał eliminacje do mistrzostw świata w Rosji i z 18 meczów przegrał tylko dwa, a 13 zakończył zwycięsko. W sumie prowadził japońskich piłkarzy w 38 spotkaniach, z których 21 wygrał, dziewięć zremisował i osiem przegrał.
Wyniki miał zatem więcej niż przyzwoite. Ale w grudniu ub. roku Bośniak popełnił niewybaczalny błąd, powołując na turniej o Puchar Azji Wschodniej drugi garnitur kadrowiczów, chociaż jednym z rywali Japonii była Korea Południowa. Obywatele tych krajów od wielu pokoleń darzą się głęboką niechęcią i wykorzystują każdą okazję, żeby wykazać swoją wyższość. Nic dziwnego, że gdy słaba kadrowo japońska drużyna przegrała z Koreańczykami 1:4, w Seulu odtrąbiono to jako wielki sukces, a w Japonii jako narodowe upokorzenie. Halilhodzić zbagatelizował nastroje Japończyków i jeszcze pochwalił rywali.
W Kraju Kwitnącej Wiśni uznano to za przegięcie. Może gdyby wygrał w cuglach i dobrym stylu marcowe sparingi z Mali i Ukrainą, dotrwałby zapewne do końca mundialu w Rosji. A tak obejrzy sobie mistrzostwa w telewizorze. Tygodnik „France Football” komentując zwolnienie Halilhodzicia przypomniał, że bośniacki trener osiem lat temu stracił posadę selekcjonera kadry Wybrzeża Kości Słoniowej w podobnych okolicznościach. Wtedy również awansował do finałów mistrzostwa świata, ale zwolniono go w lutym 2010 roku, czyli wcześniej niż teraz, bo na cztery miesiące przed mundialem w RPA.


Pozostałe informacje

ZAKSA w Final Four

ZAKSA w Final Four

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle łatwo wygrali na ...   czytaj więcej »
Chce 10 mln dolarów odszkodowania

Chce 10 mln dolarów odszkodowania

Amerykańska tenisistka Madison Brengle wytoczyła p...   czytaj więcej »
Kibice wrócili na stadiony

Kibice wrócili na stadiony

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego Wisła Krak...   czytaj więcej »

Strajk w Panathinaikosie

Piłkarze Panathinaikosu Ateny ogłosili strajk i od...   czytaj więcej »

Wojna na Facebooku

Władze Sportingu Lizona zawiesiły aż 19 piłkarzy, ...   czytaj więcej »

Młociarz na dopingu

Węgierska federacja lekkoatletyczna poinformowała,...   czytaj więcej »

Nie darowali Pistoriusowi

Sąd Konstytucyjny RPA odrzucił apelację złożoną pr...   czytaj więcej »

WADA w Katowicach

W dniach 5-7 listopada2019 roku odbędzie się w Pol...   czytaj więcej »
Pomnik Najlepszego Polaka

Pomnik Najlepszego Polaka

PiS postawił sobie pomnik. Swojego panowania nad P...   czytaj więcej »

Jasna Góra Hipokryzji

Kościół ufa narodowcom. Tak bardzo, że na o...   czytaj więcej »
Google plus