Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Wyprowadzi z UE i rozbije UK?

piątek, 28 październik 2016 08:00

Napisane przez  OCH

Po rozmowie z premierką W. Brytanii, Theresą May, pierwsi ministrowie Szkocji, Nicola Sturgeon, Walii, Carwyn Jones, Irlandii Płn., Arlene Foster i jej zastępca, Martin McGuinness nie ukrywali, iż są zniesmaczeni tym, że Londyn nie ma ochoty konsultować z nimi programu działań związanych z wyjściem z Unii Europejskiej.

Refleksje przed 1 Maja

Refleksje przed 1 Maja

Tradycyjnie już socj...   czytaj więcej »

Do siedziby premierów brytyjskich zaproszono ich po raz pierwszy od 2014 r. Rozsierdzona szefowa rządu Szkocji powróciła do grożenia rozpisaniem nowego referendum niepodległościowego i podkreśliła, że nie blefuje, że nie będzie stać z boku i przyglądać się, jak Szkocja jest spychana na skraj Brexitowego urwiska.
Dwa lata temu ówczesny rząd szkocki poniósł porażkę, bowiem rodacy wybrali w referendum (55 proc. „za”) dalszą przynależność do Zjednoczonego Królestwa (UK), ale czasy zmieniły się, bowiem w tegorocznym referendum w sprawie wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej Szkoci odrzucili je większością 62 proc. A teraz po gwałtownym pośliźnięciu się kursu funta, wręcz oglądają się za euro. Irlandia Północna też nie chciała Brexitu. Chciały tylko Anglia i Walia.
Ale po spotkaniu z May, Walijczyk Jones i Sturgeon powiedzieli, że stanęli na stanowisku, iż artykuł 50 traktatu UE nie może zostać uruchomiony, póki nie zostanie ustalone wspólne stanowisko Londynu oraz Szkocji i Walii w sprawie negocjacji z Unią Europejską. Dodali też, że zależy im na tym, by ich narody miały nadal prawo udziału w jednolitym rynku europejskim. Jones podkreślił, że narody UK „muszą mieć pewność, iż mogą kontynuować wymianę handlową z jednym z największych rynków świata". A dostęp ten może skończyć się, gdy Londyn zamknie granicę dla swobodnego ruchu osób.
Z kolei pierwsza minister Irlandii Północnej podkreśliła, że narody UK „muszą być w centrum procesu" negocjacji. W Irlandii Płn. narasta obawa, że Brexit przywróci bardzo niechciane kontrole na granicy z Republiką Irlandii i w ogóle zdestabilizuje kruchy pokój, jaki utrzymuje się od porozumienia z 1998 r.
W liście skierowanym do May jeszcze przed spotkaniem, pierwszy minister Walii domagał się, by wszystkie 3 parlamenty regionalne głosowały w sprawie ostatecznego porozumienia, które będzie określać warunki rozwodu. Ale wygląda na to, że May chce, aby tylko parlament w Londynie miał prawo głosu.
Padają głosy, że May może przejść do historii, nie tylko jako ta, która wyprowadzi W. Brytanię z Unii, ale i rozbiłje UK.


Pozostałe informacje

Clinton i Trump na ostatniej prostej

Clinton i Trump na ostatniej prostej

Tak to wymyślili ojcowie założyciele Stanów...   czytaj więcej »
Litwini wybrali nowe twarze

Litwini wybrali nowe twarze

Na Litwie sensacja wyborcza. Litewski Związek Roln...   czytaj więcej »
Jasna demonstracja więzi NATO-wskiej

Jasna demonstracja więzi NATO-wskiej

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg zapowie...   czytaj więcej »
Mołdawia: Jak umiera raj (cz. III) - Rozbitkowie

Mołdawia: Jak umiera raj (cz. III) - Rozbitkowie

Piotra Włacha, byłego deputowanego do parlamentu w...   czytaj więcej »
Czerwony kapitalizm

Czerwony kapitalizm

CHINY. Sekretarz generalny Komunistycznej Par...   czytaj więcej »
Kombinacja norweska

Kombinacja norweska

Potęga norweskich biegów narciarskich zaczę...   czytaj więcej »
Boniek jest pewny zwycięstwa

Boniek jest pewny zwycięstwa

W piątek odbędzie się wyborcze starcie o władzę w ...   czytaj więcej »
Z Pliskovą o półfinał

Z Pliskovą o półfinał

W piątek o co grać miały już tylko Agnieszka Radwa...   czytaj więcej »
Niebezpieczne boiska

Niebezpieczne boiska

Dwa tysiące słynnych „Orlików” ...   czytaj więcej »
Z Serbią będzie najtrudniej

Z Serbią będzie najtrudniej

Siatkarki Serbii, Czech, Słowacji, Cypru i Islandi...   czytaj więcej »
Google plus