Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Asad o krok od zwycięstwa

piątek, 16 grudzień 2016 07:40

Napisane przez  JANO

Dzisiejsze Aleppo Dzisiejsze Aleppo

Od poniedziałku trwa końcowa faza ofensywy armii syryjskiej i jej sojuszników we wschodnim Aleppo, skąd nadal uciekają tysiące cywilów. Taka jest ocena Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedziba w Londynie.

Kryształowa Kula też dla Stocha

Kryształowa Kula też dla Stocha

W niedzielę Kamil St...   czytaj więcej »

Obszar ten atakują wojska rządowe Baszara el-Asada z ziemi, a z powietrza lotnictwo rosyjskie. Władze w Damaszku uważają, że są „o krok od ogłoszenia zwycięstwa armii syryjskiej w walce o wschodnie Aleppo".
Tymczasem starożytną Palmirę znów zajęły oddziały Państwa Islamskiego (PI), które wcześniej dokonały już tam nieodwracalnych zniszczeń dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przez jakiś czas obszar ten kontrolowały siły rządowe, ale prawdopodobnie udały się toczyć walki z opozycją zbrojną wspieraną przez Zachód.
Po nieudanych rozmowach szefów dyplomacji USA i Rosji, Johna Kerry'ego i Siergieja Ławrowa w Genewie, strona amerykańska skarżyła się, że Rosja chce opóźnić ogłoszenie w Aleppo rozejmu tak, by miasto mogli opuścić cywile. Z kolei odnosząc się do nieudanych rozmów amerykańsko-rosyjskich w Genewie, francuski minister spraw zagranicznych, Jean-Marc Ayrault oskarżył Moskwę o oszukiwanie partnerów. „Panuje rosyjska dwójmowa (...), forma ciągłych kłamstw. Z jednej strony mówią, żebyśmy negocjowali i my negocjujemy, aby doprowadzić do rozejmu. Z drugiej strony kontynuują wojnę, wojnę totalną”.
Według Ayrault dowodem na fałszywość twierdzeń Rosji, że w Syrii atakuje dżihadystów, jest ponowne zajęcie Palmiry przez PI. Rosjanie, którzy udają, że walczą z terroryzmem, w rzeczywistości skupiają się na Aleppo i zostawiają przestrzeń dla Daesz (PI), które jest w trakcie odbijania Palmiry, co jest bardzo symboliczne”, mówił.
Tymczasem Ławrow, komentując rozmowy genewskie oświadczył: USA wróciły do swego starego, prowadzącego w ślepy zaułek stanowiska, polegającego na tym, że przed utworzeniem korytarzy trzeba ogłosić przerwy (w walkach) na 3, 4 czy 7 dni . Dodał, że oznaczałoby to, iż „danie po raz kolejny bojownikom przerwy".
Dziesiątki tysięcy osób są bezpośrednio zagrożone śmiercią w wyniku trwających walk we wschodnim Aleppo - ostrzegł z kolei Międzynarodowy Czerwony Krzyż (MCK). „Wzywamy wszystkie strony konfliktu o przedłożenie życia ludzkiego nad cele wojskowe. Jesteśmy gotowi nadzorować wdrożenie jakiegokolwiek wspólnego porozumienia, które będzie chronić cywilów” - powiedziała szefowa delegacji MCK w Syrii, Marianne Gasser, która przebywa w Aleppo. „To musi wydarzyć się natychmiast", podkreśliła
Z kolei główny koordynator opozycji syryjskiej, Rijad Hidżab oświadczył, że przegrana w walce o Aleppo nie osłabi determinacji przeciwników prezydenta Baszara el-Asada, chcących chcących go obalić.


Pozostałe informacje

Trump nie wierzy CIA

Trump nie wierzy CIA

Przywódca większości republikańskiej w Sena...   czytaj więcej »
Myśliwiec piątej generacji dla Izraela

Myśliwiec piątej generacji dla Izraela

Z kilkugodzinnym opóźnieniem premier Izrael...   czytaj więcej »
Sposób Maduro na zapełnienie sklepów

Sposób Maduro na zapełnienie sklepów

W Wenezueli trwają od poniedziałku dwie wielkie op...   czytaj więcej »
Inteligencja jako klasa sług

Inteligencja jako klasa sług

Z rozbawieniem obserwuję polityczne wygibasy posła...   czytaj więcej »
Jędraszewski i Kościół upadły

Jędraszewski i Kościół upadły

Nominacja Marka Jędraszewskiego, słynącego z agres...   czytaj więcej »
Tramwaj zwany pożądaniem

Tramwaj zwany pożądaniem

(List otwarty Jerzego A. Masłowskiego do prof. dr ...   czytaj więcej »
Pikieta ostrzega

Pikieta ostrzega

Organizacje lewicowe przypominają o morderstwie pi...   czytaj więcej »
Franek Smuda zdziała cuda?

Franek Smuda zdziała cuda?

Krążące od pewnego czasu plotki potwierdziły się. ...   czytaj więcej »
Kiszenie Kapustki

Kiszenie Kapustki

Niespełna pół roku temu transfer Bartosza K...   czytaj więcej »
Sto milionów dla Lewego

Sto milionów dla Lewego

Robert Lewandowski nie zdobył jeszcze ani jednej &...   czytaj więcej »
Google plus