Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Unia na wirażu

środa, 26 kwiecień 2017 08:00

Napisane przez  BOGUSŁAW LIBERADZKI

W trzech kluczowych krajach Unii Europejskiej wybory. W ciągu pół roku możemy znaleźć się w zupełnie nowej europejskiej rzeczywistości.

Kryształowa Kula też dla Stocha

Kryształowa Kula też dla Stocha

W niedzielę Kamil St...   czytaj więcej »

Francuzi wybierają właśnie prezydenta. W czerwcu Brytyjczycy pójdą do przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Niemcy zaś we wrześniu wybiorą nowy parlament i nowego kanclerza. Może tę funkcję po raz czwarty obejmie pani Angela Merkel, a może na fotelu kanclerza zmieni ją pan Martin Schultz – do niedawna przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Na szczęście obydwoje są zdeklarowanymi zwolennikami Zjednoczonej Europy!
Ale nie będziemy musieli czekać aż do września, żeby dowiedzieć się, co się stanie z Unią. Już w maju, po drugiej turze francuskich wyborów prezydenckich przekonamy się, czy nie spełni się najgorszy scenariusz dla francuskich zwolenników Unii. Zapowiedzi z kampanii wyborczej o „wyjściu z europejskiej niewoli” brzmiały groźnie, ale miejmy nadzieję, że w końcowym efekcie okaże się, że były to tylko strachy… na Francuzów.
Nawet, jeśli wydarzenia nad Sekwaną potoczą się pomyślnym dla Unii Europejskiej nurtem, to wydarzenia nad Tamizą już dziś wyglądają groźnie. Konserwatyści mają bardzo wysokie poparcie w sondażach – niemal 50-procentowe. Jeśli jeszcze w czerwcu je przy urnach powiększą, pani premier Theresa May będzie miała bardzo silną kartę przetargową w brexitowych negocjacjach. Ale i Unia nie zamierza ustępować! Będziemy negocjować twardo i zdecydowanie. Zapowiada się więc bardzo trudna rozmowa. Możemy spodziewać się nieprzyjemnego rozwodu. Miejmy nadzieję, że na końcu górę weźmie jednak poczucie odpowiedzialności i wspólne interesy, które od wieków, mimo oddzielającego Wielką Brytanię od kontynentu Kanału La Manche, zawsze zwyciężały.
Jeśli zostanie osiągnięty jakiś kompromis, na który obie strony będą narzekały, ale który ostatecznie zaakceptują, to i tak wcale to nie będzie oznaczało końca niespodzianek! W Szkocji bowiem znów głośno mówi się o referendum niepodległościowym. Co prawda w tym sprzed trzech lat 52 proc. Szkotów opowiedziało się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie, ale od tego czasu trochę się zmieniło. Brexit nie spotkał się z ich życzliwością. Aż 62 proc. Szkotów było za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Co ciekawe także Północnym Irlandczykom wcale nie uśmiecha się perspektywa odbudowy znienawidzonej granicy między Belfastem a Dublinem – a tak to będzie musiało się skończyć, jeśli brytyjska Irlandia Północna będzie graniczyła z należącą do Unii Europejskiej Irlandią. W Północnej Irlandii słychać więc pomruki niezadowolenia – być może pod wpływem ożywionej na nowo dyskusji o szkockiej niepodległości. Szkoci otwarcie mówią, że kolejne referendum w tej sprawie mogłoby się odbyć już w przyszłym roku i Anglikom nic do tego.
Może się więc okazać, że pani Theresa May będzie ostatnim brytyjskim premierem w Unii Europejskiej i ostatnim premierem… Zjednoczonego Królestwa. No, bo co to za Zjednoczone Królestwo bez Szkocji?…


Pozostałe informacje

Dobrze, dobrze być talibem

Dobrze, dobrze być talibem

Niemieckie przepisy powodują, że uchodźcy z Afgani...   czytaj więcej »
Pomysł na Kurdów

Pomysł na Kurdów

Wspierane przez Stany Zjednoczone Syryjskie Siły D...   czytaj więcej »
Nieświadomi nosiciele

Nieświadomi nosiciele

Od 1985 r. do końca 2016 r. wirusa HIV wykryto w P...   czytaj więcej »
Cztery kierunki Tajwanu

Cztery kierunki Tajwanu

Na 2017 rok Tajwan ma wielkie plany. Omawia je w a...   czytaj więcej »
Ile mil do Babilonu?

Ile mil do Babilonu?

To nie jest relacja z rzeczywistych wydarzeń. Ale ...   czytaj więcej »
Owacje  dla Grosickiego

Owacje dla Grosickiego

Miniony weekend był udany dla reprezentantó...   czytaj więcej »
Został jeszcze finisz

Został jeszcze finisz

Po 30 kolejkach rundy zasadniczej liderem rozgrywe...   czytaj więcej »
Isia wkurzyła Szarapową

Isia wkurzyła Szarapową

W najbliższą środę podczas turnieju Porsche Cup w ...   czytaj więcej »
Ilie Nastase zachował się jak cham

Ilie Nastase zachował się jak cham

Znakomity przed laty rumuński tenisista Ilie Nasta...   czytaj więcej »
Dożywocie za korupcję

Dożywocie za korupcję

Komitet Etyczny Międzynarodowej Federacji Piłkarsk...   czytaj więcej »
Google plus