Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Obiekty z Palestyny na liście UNESCO

niedziela, 16 lipiec 2017 23:07

Napisane przez  ANNA SOKOŁOWSKA

41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO jest wyjątkowa nie tylko dla Polski, która po raz pierwszy w historii jest gospodarzem spotkania.

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

Kto zostanie piłkarzem stulecia?

W grudniu przyszłego...   czytaj więcej »

W piątek, podczas porannej sesji przegłosowano wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kolejnego obiektu znajdującego się w Palestynie – Starego Miasta w Hebronie oraz uznano je za miejsce dziedzictwa zagrożonego. Głosowanie odbyło się nie bez kontrowersji.

Bez jednomyślności

Gdy już wiadome było, że do głosowania dojdzie – co w UNESCO jest ostatecznością, tradycja organizacji nakazuje bowiem, aby decyzje były podejmowane jednomyślnie – izraelska dyplomacja zabiegała by było ono tajne, gdyż miało to zapewnić jej korzystny wynik. Jednak w tajnym głosowaniu, spośród 21 członków Komitetu, 12 głosowało za, 3 – przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu. Tym sposobem Stare Miasto w Hebronie znalazło się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako miejsce o wyjątkowej i powszechnej wartości.
Przedstawiciele Libanu i Kuwejtu, którzy głosowali za przyjęciem rezolucji, zgodnie twierdzą, iż decyzja ta to wyraz działań na rzecz pokoju i przeciw agresji. Zaś Carmel Shama-Hacohen przedstawiciel Izraela, któremu wyrażanie sprzeciwu przerwał dzwoniący telefon, powiedział, że dzwoni do niego hydraulik (problemy z toaletą w jego paryskim mieszkaniu) i że jest to „dużo ważniejsze niż decyzja, którą przegłosowało UNESCO”. Przeciw rezolucji był też przedstawiciel USA, który stwierdził, że pilne rozpatrzenie wniosku strony palestyńskiej było powodowane jedynie chęcią wyrażenia politycznej złości.

Święte miejsce trzech religii

Ambasador Elias Wadih Sanbar, Stały Przedstawiciel Palestyny przy UNESCO powiedział natomiast, że meczet Ibrahima przylegający do Groty Praojców, gdzie mają być szczątki Abrahama, będzie otwarty dla wszystkich.
Hebron, (tłum. arabskiej nazwy „przyjaciel Boga”) uznawany jest za miejsce wiecznego spoczynku proroków Abrahama, Izaaka, Jakuba oraz ich żon: Sary, Lei i Rebeki. Jest to jedno z najstarszych, stale zamieszkiwanych miast na świecie. Istnieją dowody na osadnictwo w Hebronie już w ok 4500-3500 p.n.e. To miejsce szczególne dla trzech monoteistycznych religii: chrześcijaństwa, a zwłaszcza dla judaizmu i islamu.
Do tej pory na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdujowały się dwa miejsca palestyńskie: miejsce narodzenia Chrystusa – Bazylika Narodzenia Pańskego i szlak pielgrzymkowy w Betlejem oraz krajobraz kulturowy południowej Jerozolimy – Battir. Od 7 lipca 2017 r. jest tam również Stare Miasto w Hebron/ Al – Khalil.
Jak trafnie określił to niedawno zmarły ambasador Palestyny w Polsce, Azmi Al-Daqqa, jeśli chodzi o Bliski Wschód, wszystko jest polityką.
Komitet dodał do Listy Światowego Dziedzictwa podczas obecnej sesji jedenaście obiektów, w tym zabytki Tarnowskich Gór – pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku. Są one piętnastym polskim obiektem na tej liście.


Pozostałe informacje

Rekonstrukcja potrwa lata

Rekonstrukcja potrwa lata

Mosul od wczoraj jest w pełni wyzwolony – og...   czytaj więcej »
Niemcy łączą rodziny

Niemcy łączą rodziny

Dziennik „Welt am Sonntag” zwró...   czytaj więcej »
Trump mnie oświecił

Trump mnie oświecił

Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Wa...   czytaj więcej »
O tym nie można zapomnieć

O tym nie można zapomnieć

Uczniowie z naszego kraju i z Niemiec wspól...   czytaj więcej »
Legia zaczyna w Finlandii

Legia zaczyna w Finlandii

Legia straciła kluczowego gracza, ale w warszawski...   czytaj więcej »
Kwaśna mina Lewego

Kwaśna mina Lewego

Robert Lewandowski zakończył urlop i w poniedziałe...   czytaj więcej »
W ćwierćfinale tylko debliści

W ćwierćfinale tylko debliści

Na początku drugiego tygodnia zmagań w Wimbledonie...   czytaj więcej »
Bielik na Antypodach

Bielik na Antypodach

W niedzielę piłkarze Arsenalu Londyn wyruszyli do ...   czytaj więcej »
Dramat gracza Ajaksu

Dramat gracza Ajaksu

Piłkarz Ajaksu Amsterdam Abdelhak Nouri zasłabł po...   czytaj więcej »
Kolejorz zarobił krocie

Kolejorz zarobił krocie

Trzech zawodników poznańskiego Lecha, Jan B...   czytaj więcej »
Google plus