Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Prawdziwe oblicze Macrona

wtorek, 08 sierpień 2017 23:40

Napisane przez  STRAJK.EU

Strach przed utratą zatrudnienia, niepewność i coraz większa władza szefów – taki los zamierza zgotować francuskim pracownikom Emmanuel Macron. Notowania prezydenta wyraźnie spadają, a komunistyczny związek zawodowy zapowiada masowe protesty jesienią.

Flaczki tygodnia

Flaczki tygodnia

Jeszcze w zeszły czw...   czytaj więcej »

To był czarny dzień dla Francji. Zdominowany przez deputowanych prezydenta Senat dało Macronowi wolną rękę w niszczeniu przepisów Kodeksu pracy za pomocą dekretów. Takie uprawnienia daje głowie państwa funkcjonujący nad Sekwaną system prezydencki.
W środę francuski Senat dał prezydentowi Francji wolną rękę w zreformowaniu kodeksu pracy. Będzie mógł zmieniać przepisy za pomocą dekretów. Wcześniej zielone światło na antyspołeczne działania dało też Zgromadzenie Narodowe.
Co zamierza zrobić Macron? Już we wrześniu na mocy dekretów we Francji zaczną obowiązywać nowe przepisy regulujące rynek pracy. Będzie to zmiana bardzo niekorzystna dla pracowników. Poparcie dla reformy wyraziły natomiast organizacje przedsiębiorców. Nic dziwnego – w końcu prezydent zamierza umożliwić łatwiejsze zwalnianie zatrudnionych, również tych pracujących na umowach o pracę. Szefowie będą mogli wyrzucać podwładnych według uznania, nie oglądając się na umowy zbiorowe, które dotychczas chroniły pracowników konkretnych sektorów. Ograniczone zostanie również prawo do otrzymywania odszkodowania za rozwiązaną umowę, przysługujące dotąd pracownikom. Innymi słowy – kapitał wyraźnie zwiększy swoją siłę kosztem pracy.
Jaki jest deklarowany cel reformy? Macron podczas kampanii wyborczej obiecywał zdynamizowanie wzrostu gospodarczego i redukcję bezrobocia. Obecnie bez pracy pozostaje 9,4 proc. Francuzów. Do 2022 roku odsetek ten ma się zmniejszyć do 7 proc. Prezydent przekonuje, że dzięki zmianom właściciele firm będą chętniej zatrudniać nowych pracowników. Na osłodę mają zostać podniesione zasiłki dla bezrobotnych.
Co na to Francuzi? Większość społeczeństwa jest przeciwna reformie, co odbija się na notowaniach Macrona. Według sondażu Ifop już tylko 47 proc. ankietowanych Francuzów wyraża ogólną satysfakcję z rządów obecnego prezydenta i zaledwie 7 proc. jest „bardzo zadowolonych” z jego działań. Razem stanowi to 54 proc. Wyniki badań z lipca wykazują zmniejszający się odsetek pozytywnych opinii o 10 proc. W czerwcu „usatysfakcjonowanych” było 54 proc., a „bardzo usatysfakcjonowanych” – 10. Z kolei liczba niezadowolonych wzrosła z 35 do 43 proc.
Główną siłą organizującą protesty będzie Partia Komunistyczna i związana z nią centrala CGT. 12 września w Paryżu ma się odbyć pierwsza wielka demonstracja.


Pozostałe informacje

Niszczenie, nie wyzwolenie

Niszczenie, nie wyzwolenie

Amerykanie są optymistami, jeśli chodzi o perspekt...   czytaj więcej »
Islamiści napadają na Turczynki

Islamiści napadają na Turczynki

Powód kolejnych napaści to nieodpowiedni &n...   czytaj więcej »
Trzecia rocznica ludobójstwa

Trzecia rocznica ludobójstwa

3 sierpnia 2014 terroryści z tzw. Państwa Islamski...   czytaj więcej »
Aferzysta skazany

Aferzysta skazany

Uosobienie wszelkich kapitalistycznych patologii, ...   czytaj więcej »
Pierwszy od 50 lat

Pierwszy od 50 lat

Na nic zdały się negocjacje z udziałem mediatora. ...   czytaj więcej »
Wolna Trybuna. Nowe Otwarcie Lewicy

Wolna Trybuna. Nowe Otwarcie Lewicy

Krzysztof Janik, doświadczony działacz lewicowy, s...   czytaj więcej »
Nieudany rejs „Transatlantyku”

Nieudany rejs „Transatlantyku”

Tak zwana „polityka historyczna” opart...   czytaj więcej »
Cała Polska będzie z Legią

Cała Polska będzie z Legią

W piątek w Nyonie losowano pary IV rundy eliminacj...   czytaj więcej »
Usain Bolt zdetronizowany

Usain Bolt zdetronizowany

Największym wydarzeniem pierwszych dni odbywającyc...   czytaj więcej »
Rafał Majka przegrał Tour de Pologne o dwie sekundy

Rafał Majka przegrał Tour de Pologne o dwie sekundy

Zakończony w miniony piątek 74. wyścig kolarski To...   czytaj więcej »
Google plus