Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Amazon zapłaci

poniedziałek, 09 październik 2017 22:33

Napisane przez  STRAJK.EU

250 mln euro ma oddać Amazon. Według Komisji Europejskiej potężna firma otrzymała od władz Luksemburga pomoc i ulgi podatkowe niezgodne z przepisami dotyczącymi konkurencji rynkowej.

A2 – slalom gigant

A2 – slalom gigant

Gdy analizuję lawinę...   czytaj więcej »

Jak poinformowała unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, Luksemburg udzielił Amazonowi ulg podatkowych, które sprawiły, że blisko 3/4 dochodu firmy nie podlegało opodatkowaniu. Na takie fory nie mogły liczyć inne firmy działające w tej samej branży. Efekt? Koncern płacił statystycznie cztery razy mniej niż inne przedsiębiorstwa „rywalizujące z nim na wolnym rynku”. Komisja Europejska orzekła, że państwom członkowskim nie wolno udzielić wybiórczej ulgi podatkowej wybranej międzynarodowej firmie. Nielegalne praktyki miały trwać od 2006 do 2014 r. W ocenie KE założona przez Amazon spółka Amazon Europe Holding Technologies, formalnie z siedzibą w Luksemburgu, służyła wyłącznie temu, by koncern nie musiał rozliczać się w innym państwie. Fikcyjny podmiot nie miał nawet biura ani żadnego zatrudnionego pracownika.
Według Amazona wyniki pracy Komisji nie są zgodne ze stanem faktycznym. – Uważamy, że Amazon nie był traktowany przez Luksemburg w specjalny sposób – czytamy w oświadczeniu firmy, która jeszcze nie zdecydowała, czy będzie składać odwołanie.
Wyniki postępowania oznaczają poważny problem jeszcze dla jednej osoby – przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera, który w latach 1995-2013 był premierem Luksemburga, a przez większą część tego okresu także ministrem finansów.
KE zamierza również pozwać do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości rząd Irlandii, który zignorował wcześniejsze orzeczenie w sprawie ulg podatkowych dla Apple. Z wyroku wynikało, że firma powinna zapłacić 13 mld podatków, ale rządzący Irlandią nawet nie podjęli próby pobrania tej sumy. Sugerowali, że wtedy ich państwo zostanie uznane za nieprzyjazne dla biznesu. Co więcej, rząd Irlandii poparł apelację złożoną przez Apple w tej sprawie. Podatek od firm wynosi wedle irlandzkiego prawa 12,5 proc., ale Apple, na mocy specjalnego porozumienia, płacił najpierw 1 proc., a w 2014 r. tylko… 0,005 proc.


Pozostałe informacje

Przemoc i potrzeba dialogu

Referendum w Katalonii odbyło się na podstawie jed...   czytaj więcej »

Katalonia na rozdrożu

Carles Puidgemont, szef autonomicznego rządu Katal...   czytaj więcej »

Stan wyjątkowy permanentny

We wtorek Zgromadzenie Narodowe przyjęło kontrower...   czytaj więcej »
Głos lewicy w Parlamencie Europejskim

Głos lewicy w Parlamencie Europejskim

Obszar do wypełnienia – Mamy następującą sy...   czytaj więcej »
Niemieckie winy i nasze

Niemieckie winy i nasze

Lewica europejska powoli oswaja się z najniższym o...   czytaj więcej »

Wypominki 21

28 maja 1993. W „GW” malutka notatka &...   czytaj więcej »

My, socjaliści. Sprawiedliwość społeczna

Problemem dla mnie jest dziś odpowiedź na pytanie:...   czytaj więcej »
Ostrzegam (Część I)

Ostrzegam (Część I)

W czyim interesie działa dyktatura? Przez ostatni...   czytaj więcej »
Wielka gra

Wielka gra

Rosja czy USA – kto zdobędzie złoża ropy naf...   czytaj więcej »
Polsko-amerykańska walka z hałasem

Polsko-amerykańska walka z hałasem

„NRA [Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Am...   czytaj więcej »
Google plus