Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Determinacja

czwartek, 26 październik 2017 20:33

Napisane przez  STRAJK.EU

Jordi Turull powiedział BBC, że „katalońskie władze nie zastosują się do rozkazów hiszpańskiego rządu, jeśli Madryt będzie przejmować kontrolę nad regionem”.

Wydarzyło się

Wydarzyło się

Polityka, Misiu Rzą...   czytaj więcej »

W sobotę Hiszpania wydała decyzję o tym, że zamierza wprowadzić władzę centralną, a katalońskich włodarzy w ogóle pozbawi kompetencji.
W czwartek rano odbędzie się posiedzenie katalońskiego parlamentu regionalnego, na którym sformułowana zostanie odpowiedź na decyzję Madrytu. Wiadomo już, że jeżeli Hiszpania nadal będzie parła na całkowite ubezwłasnowolnienie regionu, Carles Puidgemont zarządzi głosowanie dotyczące ogłoszenia niepodległości. Katalonia jest zdeterminowana do granic, zwłaszcza, że lojalność wobec władz regionalnych zadeklarowało sporo pracowników budżetówki.
Rzecznik rządu powiedział radiu BBC, że katalońscy urzędnicy samorządowi będą słuchać decyzji władz katalońskich, a nie hiszpańskich, te bowiem są w prawie. Samorządy kilkuset gmin już oświadczyły, że chcą formalnie wyjść spod władzy Hiszpanii i również domagają się w tej sprawie osobnego głosowania. Duża część nauczycieli i strażaków zrzeszona w związkach zawodowych zapowiedziała, że nie będzie respektować władz centralnych, lecz „walczyć o przetrwanie” wraz z regionem. I chociaż Madryt zapowiada, że „pozwalnia wszystkich urzędników wysokiego szczebla” w Katalonii, nie na wiele się to zda, jeśli urzędnicy niższego szczebla zdecydują się na nieposłuszeństwo obywatelskie. Namawia ich do tego gorąco lewicowa Kandydatura Jedności Ludowej (CUP), będąca głównym sojusznikiem katalońskiego mniejszościowego rządu w katalońskim parlamencie.
Władze Hiszpanii na razie zapowiedziały, że nie planują aresztowań, choć w Katalonii stacjonuje 5 tys. policjantów oraz dodatkowe 4 wysłane tam na czas referendum. Katalonia ma swoje własne paramilitarne siły – Mossos d’Esquadra, liczące 17 tys. członków.
Jurdi Turull stanowczo wykluczył możliwość przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Sondaże wskazują, że nie udałoby się jeszcze stworzyć rządu większościowego z partii proniepodległościowych. Tymczasem z Katalonii wzięli przykład nie tylko Włosi z północy, ale również Korsyka i Flandria myślą o swoich referendach.


Pozostałe informacje

Autonomia, nie niepodległość

Głosowanie referendalne w dwóch bogatych, p...   czytaj więcej »
Sto lat Października

Sto lat Października

Rewolucja Październikowa była wydarzeniem absolutn...   czytaj więcej »
Klerofaszyzm po polsku

Klerofaszyzm po polsku

Przyszli historycy, politolodzy, socjolodzy i wsze...   czytaj więcej »
Triumf Cristiano Ronaldo

Triumf Cristiano Ronaldo

Podczas poniedziałkowej piłkarskiej gali w Londyni...   czytaj więcej »
Kanonada na 34 gole

Kanonada na 34 gole

Dla jednych 13. kolejka okazała się pechowa, dla i...   czytaj więcej »
Ze skoczni do czeskiego parlamentu

Ze skoczni do czeskiego parlamentu

Znakomity skoczek narciarski Jakub Janda, m.in. tr...   czytaj więcej »
Woźniacka dała pokaz siły

Woźniacka dała pokaz siły

Łatwość z jaką Karolina Woźniacka pokonała Ukraink...   czytaj więcej »

Kobieta trenerką w NBA

Jenny Boucek została zatrudniona przez Sacramento ...   czytaj więcej »

Kuriozalny rzut karny

Mecz półfinałowy w Pucharze Tajlandii międz...   czytaj więcej »

Korona dla Nikolicia

Nemanja Nikolić wywalczył koronę króla strz...   czytaj więcej »
Google plus