Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Nie ma tortów dla lesbijek

niedziela, 11 luty 2018 20:34

Napisane przez  PN (STRAJK.EU)

Sąd Najwyższy stanu Kalifornia uznał, że właścicielka firmy cukierniczej mogła odmówić wykonania tortów ślubnych dla par tej samej płci, bo takie prawo wynika z przekonań religijnych i wolności słowa. Stanu Zjednoczone zmieniają się i są to zmiany niepokojące.

Harce przed Realem

Harce przed Realem

Przed środowym mecze...   czytaj więcej »

Pozew wniosły dwie Kalifornijki – Mirei i Eileen Rodriguez-Del Rio, które w ubiegłym roku stanęły na kobiercu. Niestety ich szczęście zostało zakłócone przez Cathy Miller, właścicielkę piekarni, która nie odmówiła stworzenia tortu weselnego, nie podając żadnej przyczyny. Sprawa trafiła są sądu. Prawnicy kapitalistki przekonywali podczas procesu, że świadczenie usług cukierniczych dla lesbijek jest sprzeczne z chrześcijańskimi przekonaniami, a odmowa wykonania tortu jest elementem wolności gospodarczej.
Co ciekawe, ale również kuriozalne, sąd oparł swoje orzeczenia na stwierdzeniu, że tort jest dziełem artystycznym, a zatem odmowa jego wykonania nie narusza państwowej ustawy antydyskryminacyjnej. – Tort weselny to nie tylko ciasto w analizie swobodnej wypowiedzi, to artystyczna ekspresja osoby, która go tworzy i jest według tradycji uznawany za główny element uroczystości zawierania małżeństwa – podkreślił w uzasadnieniu sędzia Sądu Najwyższego w Kern (hrabstwo w stanie Kalifornia), David Lampe. Sąd wziął również pod uwagę, że właścicielka przekazała zamówienie do Gimme Some Sugar, ponieważ ona sama „nie akceptuje małżeństw osób tej samej płci”.
Cathy Miller opowiada teraz w mediach jak „bardzo szczęśliwa, gdy może służyć wszystkim”, zaznaczając jednak „nie może uczestniczyć w świętowaniu związku, który jest sprzeczny z nauką jej p
Kobiety zwróciły się na początku ze skargą do Departamentu Sprawiedliwego Zatrudnienia i Mieszkalnictwa w Kalifornii, który orzekł na ich korzyść, powołując się na ustawę Unruh Civil Rights Act, która zakazuje dyskryminacji ze względu na rasę, płeć, religię lub orientację seksualną. Sędzia Lampe odrzucił tę decyzję, zaznaczając przy tym, że jego wyrok „nie powinien być traktowany jako mający zastosowanie w innych sprawach o podobnych okolicznościach”. – Sklep detaliczny z oponami nie może odmówić sprzedaży opon, ponieważ właściciel nie chce sprzedawać opon parom tej samej płci – tłumaczył. – Żaden piekarz nie może wystawić swojego towaru w publicznej gablocie, otworzyć sklepu, a następnie odmówić sprzedaży ze względu na rasę, religię, płeć lub tożsamość płciową – dodał.


Pozostałe informacje

Nie badać gejów!

W Ghanie na początku miesiąca aresztowano dw&oacut...   czytaj więcej »

W oczekiwaniu na sprawiedliwość

Nie ma zwyczaju, aby korespondencję czytelnika jed...   czytaj więcej »

Ministerstwo walki z polskimi obozami śmierci

Polska polityka zagraniczna ma jeden jasno sprecyz...   czytaj więcej »
Historia na zamówienie

Historia na zamówienie

Zapowiadana i konsekwentnie realizowana przez praw...   czytaj więcej »
Narzędzie w ręku PiS

Narzędzie w ręku PiS

Z ANDRZEJEM OSĘKĄ, krytykiem i teoretykiem sztuki ...   czytaj więcej »
Dobra półka

Dobra półka

Dla kogo jest ta książka? Odpowiedź jest prosta &n...   czytaj więcej »
Falstart biało-czerwonych

Falstart biało-czerwonych

Ceremonia otwarcia zimowych igrzysk jak zawsze był...   czytaj więcej »
Lewandowski uciął plotki

Lewandowski uciął plotki

Hiszpańskie media w ubiegłym tygodniu żyły plotką,...   czytaj więcej »
Niezgoda siłą Legii

Niezgoda siłą Legii

Lider ekstraklasy nie imponował wynikami w meczach...   czytaj więcej »

Pożegnanie legendy

Roy Jones Jr pokonał jednogłośną decyzją sędzi&oac...   czytaj więcej »
Google plus