Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Spór o Auswärtiges Amt

poniedziałek, 12 marzec 2018 01:40

Napisane przez  HELMUT KLOTZ

Kolejny aspirujący do roli szefa dyplomacji w koalicyjnym rządzie CDU/CSU i SPD został odsunięty. A kto zostanie ministrem – nie wiadomo.

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »

Najpierw, kiedy jeszcze ważyły się losy umowy koalicyjnej między SPD a CDU/CSU uzgodniono, że stanowisko ministra spraw zagranicznych obsadzą socjaldemokraci i przypadnie ono przewodniczącemu partii, byłemu przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Martinowi Schulzowi. W tym celu zrezygnował nawet z funkcji lidera SPD, tylko po to wszakże, aby zaraz zaatakował go pełniący funkcję komisarycznego ministra spraw zagranicznych inny polityk socjaldemokratyczny – Sigmar Gabriel. Zarzucił Schulzowi, że chęć zastąpienia go na stanowisku szefa dyplomacji przez Schulza to złamanie słowa. Schulz ugiął i wycofał swoją kandydaturę. Perspektywą pozostania w Auswärtiges Amt na dłużej Gabriel nie cieszył się jednak długo. Wczoraj ogłosił za pośrednictwem Facebooka, że szefowa klubu parlamentarnego SPD Andrea Nahles i sprawujący komisarycznie funkcję przewodniczącego partii Olaf Scholz poinformowali go, że nie wejdzie w skład rządu. „Wciąż jestem bezpośrednio wybranym członkiem niemieckiego parlamentu, ale teraz kończy się czas, w którym wykonywałem polityczne zadania przywódcze SPD” – napisał. Oznacza to, że z życia politycznego odchodzi kolejny polityk z grupy, która przez ostatnie lata przewodziła niemieckim socjaldemokratom.
Najpierw słaby wynik w wyborach, potem jeszcze słabsze rezultaty w sondażach i niepewne rozmowy koalicyjne wyzwoliły w SPD wielkie tarcia personalne. Nie jest tajemnicą, że z przewodniczącą klubu parlamentarnego SPD w Bundestagu i przypuszczalną sukcesorką Schulza jako liderka SPD Andreą Nahles Gabriel nie miał najlepszych relacji.
Nie wiadomo, kto miałby stanąć na czele kluczowego ministerstwa. Niemieckie media spekulują, że następcą Gabriela mógłby być dotychczasowy minister sprawiedliwości Heiko Maas. Auswärtiges Amt jest jednak zbyt ważnym resortem, aby SPD odważyła się postawić na jego czele kogoś niedoświadczonego, kto nie pełnił dotąd ministerialnej funkcji. Taka jest zresztą w Niemczeh praktyka i stąd zapewne przypuszczenia, że socjaldemokraci wysuną kandydaturę Maasa. Ma być to ogłoszone dzisiaj.
Komisaryczny rząd Niemiec kończy swoją pracę. 7 marca odbyło się jego ostatnie posiedzenie, 14 marca jako kanclerz zostanie wybrana – według wszelkiego prawdopodobieństwa – ponownie Angela Merkel i wtedy rozpocznie się proces formowania rodzącego się w bólach gabinetu.


Pozostałe informacje

Przetarg na myśliwiec

Japonia ogłosiła przetarg na nowy samolot myśliwsk...   czytaj więcej »

Więzienie na eksport

Wielka Brytania rozbuduje więzienie w Lagos, aby m...   czytaj więcej »
Czarna strona złotego

Czarna strona złotego

Polski patriota nie bierze pieniędzy od obcych nar...   czytaj więcej »
„Jeźdźcy Apokalipsy” Władimira Putina

„Jeźdźcy Apokalipsy” Władimira Putina

Jak Rosja zmieniła globalny rozkład sił militarnyc...   czytaj więcej »
Dobra marka

Dobra marka

Dlaczego warto głosować na Sojusz Lewicy Demokraty...   czytaj więcej »
Czas na nieposłuszeństwo

Czas na nieposłuszeństwo

W internecie pojawił się artykuł Janusza Rolickieg...   czytaj więcej »
W brunatnych oparach

W brunatnych oparach

Przełom polityczny w Polsce po wyborach z czerwca ...   czytaj więcej »

Biografia marksizmu

W Polsce, w głównym nurcie dyskursu, kt&oac...   czytaj więcej »
Aktorstwo to ruletka

Aktorstwo to ruletka

Z JOWITĄ BUDNIK, w 30 rocznicę inauguracji pierwsz...   czytaj więcej »
Pożegnanie z Danuśką

Pożegnanie z Danuśką

Grażyna Staniszewska (1936-2018) Z Grażyną Stanis...   czytaj więcej »
Google plus