Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Smok zmienia oblicze

wtorek, 13 marzec 2018 22:26

Napisane przez  JAN LEWKOWICZ

Prezydent bez limitu kadencji, nowy superorgan centralnych władz – ubiegłotygodniowe decyzje chińskiego parlamentu sprawiają, że Chiny będą innym krajem niż dotychczas.

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »

Zniesienie ograniczenia liczby kadencji prezydenckich nie jest niespodzianką – prezydent Xi Jinping mówił o nim jeszcze przed rozpoczęciem dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Wprowadzone zmiany w konstytucji ChRL nie ograniczają się jednak tylko do niego. Przyjęte wczoraj przytłaczającą większością głosów („za” głosowało 2964 deputowanych, przy dwu głosach sprzeciwu i trzech wstrzymujących się) obejmują m.in. również ustanowienie nowego centralnego organu – Państwowej Komisji Nadzoru, której celem będzie walka z korupcją na wszystkich szczeblach. Będzie zwalczać – jak określił to prezydent Xi – tak „tygrysy”, jak i „muchy”. Tą metaforą posługiwał się zresztą już od 2012 roku. Odkąd nie będzie musiał martwić się o reelekcję i dostanie nowy instrument aby rozprawiać się z przeciwnikami prezydent Xi będzie miał władzę równie potężną jak niegdyś Towarzysz Mao. Okres cyklicznych wymian najwyższych władz państwa i partii według reguł zaprojektowanych przez Deng Xiaopinga dobiegł końca.
Zwalczanie korupcji od początku urzędowania prezydenta Xi było jego naczelnym hasłem. Jest na równi użyteczną i skuteczną bronią przeciwko politycznym rywalom oraz instrumentem zjednującym mu popularność. Bo choć w okresie przemian zainicjowanych przez Denga Chiny dokonały ogromnego skoku, zjawisko korupcji rozrosło się do tego poziomu, że wywoływało powszechną krytykę. Wybranie walki nim przez prezydenta Xi jako przewodniego wątku działań było zatem posunięciem bardzo dobrze ukierunkowanym.
Pozycję prezydenta Xi wesprze także nowy wiceprezydent. Do tej pory funkcja ta, wpisana do konstytucji w 1982 r., miała charakter raczej ceremonialny. Przedtem sprawowali ją kolejno przyszli prezydenci Hu Jintao i Xi Jinping zanim objęli najwyższe funkcje. Dotychczasowy wiceprezydent Li Yuanchao nie był nawet członkiem najwyższego organu partii – siedmioosobowego obecnie Stałego Komitetu – a jedynie okresowo zbierającego się Biura Politycznego liczącego 25 członków. Już sam ten fakt sugeruje, że model sukcesji opracowany przez Denga został rozmontowany. Spekuluje się, że zastąpi go na stanowisku wiceprezydenta Wang Qishan, poprzednio szef kampanii antykorupcyjnej prezydenta Xi (kierował partyjną Centralną Komisją Dyscypliny), który wprawdzie w październiku 2017 r. ze względu na wiek ustąpił ze stanowiska członka Stałego Komitetu, niemniej podczas sesji parlamentu głosował zaraz po jego członkach (jako pierwszy głosował prezydent, potem Stały Komitet), choć formalnie jest tylko szeregowym posłem. Odczytano to jako znak nadchodzącego powrotu 69-letniego Wanga. Zniesienie ograniczenia kadencyjności prezydenta oznaczać też może, że przestanie się przestrzegać reguł dotyczących przechodzenia na emeryturę przez członków najwyższych władz.
Konsolidacja władzy oznacza, że tendencje zarysowane podczas dotychczasowych lat prezydentury Xi Jinpinga będą kontynuowane, a rola Chin jako supermocarstwa odgrywającego coraz bardziej znaczącą rolę w światowej, a nie tylko regionalnej polityce utrwali się na długo. Zachodni analitycy wieszczą wprawdzie, że zmiany w chińskiej konstytucji to zapowiedź stagnacji i powrotu do epoki Mao, nie sposób jednak oprzeć się spostrzeżeniu, że ten to myślenia to rodzaj kliszy. A sztywne podręcznikowe reguły, sprawdzone wprawdzie w różnych częściach świata, nie muszą koniecznie stosować się do Chin. I często się nie stosują.


Pozostałe informacje

Turcy u wrót Afrinu

Turcy u wrót Afrinu

Już tylko 4 kilometry dzielą wojsko tureckie od ob...   czytaj więcej »

Na szlaku słoni

Okazuje się, że uciekający z Birmy muzułmanie Rohi...   czytaj więcej »

Ku drugiej kadencji

Prezydent USA stwierdził, że osoby winne przestęps...   czytaj więcej »
Jak zostałem ojkofobem

Jak zostałem ojkofobem

Nagrodzonego na festiwalu w Berlinie Wielką Nagrod...   czytaj więcej »
O prawo do prawdy

O prawo do prawdy

List otwarty EDWARDA BRZOSTOWSKIEGO do Burmistrza,...   czytaj więcej »
W rocznicę Marca 1968

W rocznicę Marca 1968

Polska w 1968 r. była osadzona w powojennych warun...   czytaj więcej »
Dopaść Owsiaka

Dopaść Owsiaka

Kolejnym celem rządzącej prawicy są zbiórki...   czytaj więcej »
Mały bez loda

Mały bez loda

11 marca zaczyna obowiązywać ustawowe ograniczenie...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

PiS może przegrać – Wiem jedną rzecz: kto z...   czytaj więcej »
Płużańskiego obrona morderców

Płużańskiego obrona morderców

Skrajnie prawicowy historyk będący szefem publicys...   czytaj więcej »
Google plus