Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Rozszerzenie planu

wtorek, 13 marzec 2018 22:27

Napisane przez  GRZEGORZ WALIŃSKI

Konsultacje w sprawie przyszłości rozmów między Koreą Południową a Północną rozszerzają się się. Członkowie południowokoreańskiej delegacji, która w ubiegłym tygodniu spotkała się w Pjongjangu z przywódcą KRLD Kim Dzong-unem udadzą się teraz do stolic Chin i Japonii. A potem – do Moskwy.

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

MY, SOCJALIŚCI. Stanisław Dubois i inni

Miałem przyjemność w...   czytaj więcej »

Rzecznik prezydenta Korei Południowej Kim Eui-kyeom poinformował, że przewodniczący delegacji do Pjongjangu, szef Biura Bezpieczeństwa Chung Eui-young, dziś spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, podczas gdy jego zastępca Suh Hoon odbędzie spotkanie z premierem Japonii Shinzo Abe. Chung następnie uda się do Moskwy. Wcześniej obaj odbyli konsultacje w Waszyngtonie, przekazując wiadomość o zamiarze zawieszenia prób jądrowych przez KRLD pod warunkiem gwarancji bezpieczeństwa prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, w następstwie czego zgodził się on spotkać z Kim Dzong-unem. Data i miejsce tego spotkania nie zostały jeszcze podane do wiadomości, ale miałoby do niego dojść przed końcem maja 2018 r. Przypuszczalnie jednak mogłoby do niego dojść w Panmundżomie na linii demarkacyjnej dzielącej Półwysep Koreański, gdzie wcześniej – jeszcze w tym miesiącu – z przywódcą Korei Północnej spotka się prezydent Korei Północnej Moon Jae-in.
Zwraca uwagę, że jakkolwiek inicjatywa zapoczątkowania odwilży i podjęcia rozmów między Pjongjangiem i Seulem wyszła od Kim Dzong-una, dyplomatyczna akcja rozgrywana jest przez Koreę Południową. Nie dziwi to jednak, gdyż obłożona sankcjami Korea Północna jest państwem izolowanym, zatem trudno spodziewać się, aby mogła przedsięwziąć tego rodzaju międzynarodową inicjatywę. Nie ulega jednak wątpliwości, że są to działania uzgodnione między Pjongjangiem i Seulem.
W pierwszych fazach odwilży na Półwyspie Koreańskim Waszyngton zdecydowanie dążył do pomniejszenia znaczenia „inicjatywy olimpijskiej” Kima, starając się ją przedstawić jako w najlepszym przypadku prę na czas, w gorszym podstęp chytrego dyktatora, nawet jeśli w pierwszym odruchu prezydent Trump uznał, że „może wyniknie z niej coś pozytywnego”. W ten sposób umiędzynarodowienie dialogu między państwami koreańskimi jest ruchem na wyjście z tego impasu, w którym rozmawiać ze sobą miały tylko dwie strony przy negatywnym nastawieniu mocarstw i regionu. Teraz bowiem plan dialogu się rozszerza nie tylko o Waszyngton – można założyć, że niechętnie nastawiony do całej inicjatywy w sposób aprioryczny (nawet Trump, akceptując ideę spotkania z Kim Dzong-unem, stwierdził, że może okazać się ono bardzo krótkie) – ale także i o inne stolice mające coś do powiedzenia o sprawie: Pekin i Moskwę. Podczas gdy USA trzymały się linii konfrontacyjnej zarówno Chiny jak i Rosja głosiły potrzebę poszukiwania rozwiązań dyplomatycznych. W tej konfiguracji najbliżej waszyngtońskiego sytuuje się stanowisko Japonii, ale tu także trzeba zauważyć, że interesy obawy Tokio nie są identyczne z amerykańskimi. Perspektywa otwartego konfliktu jest bowiem najczarniejszym scenariuszem dla Seulu, dla którego jest oczywiste, że nawet ostateczne pokonanie Korei Północnej oznaczać będzie kataklizm i że to Korea Południowa zapłaci w ostatecznym rachunku najwyższą cenę za nie, ale też nie tak bardzo różna od tej jest perspektywa Japonii – także będącej krajem położonym w obrębie teatru potencjalnej wojny i narażonego na bezpośredni atak. Dotychczas premier Abe bardzo zdecydowanie popierał stanowisko amerykańskie, ale też musi zdawać sobie sprawę z tego, że siedząc w Waszyngtonie równie łatwo szafować życiem tak Koreańczyków jak i Japończyków, jeśli ich poświęcenie przyniesie rezultat w globalnej grze. W sumie, im więcej głosów w dyskursie o Korei, tym mniejsze niebezpieczeństwo, że ich los – a także możliwość wybuchu wojny nuklearnej –zależeć będą tylko od zdania jednego, uważającego się za globalnego hegemona, arbitra.
Warto zauważyć też zmianę tonu wypowiedzi kluczowych osób w amerykańskiej administracji. Szef CIA Mike Pompeo, który dotąd był jednym z najostrzejszych krytyków inicjatywy Kim Dzong-una i odwilży na Półwyspie Koreańskim, oświadczył, że prezydent Trump nie spotka się z Kimem „aby robić widowisko”, ale by rozwiązać problem, zaś również sekretarz obrony Jim Mattis powiedział wprost, że o sprawie Korei nie będzie się wypowiadał. „Niech robią to ci, którzy biorą na siebie to zadanie” – dodał.


Pozostałe informacje

Smok zmienia oblicze

Prezydent bez limitu kadencji, nowy superorgan cen...   czytaj więcej »
Turcy u wrót Afrinu

Turcy u wrót Afrinu

Już tylko 4 kilometry dzielą wojsko tureckie od ob...   czytaj więcej »

Na szlaku słoni

Okazuje się, że uciekający z Birmy muzułmanie Rohi...   czytaj więcej »

Ku drugiej kadencji

Prezydent USA stwierdził, że osoby winne przestęps...   czytaj więcej »
Jak zostałem ojkofobem

Jak zostałem ojkofobem

Nagrodzonego na festiwalu w Berlinie Wielką Nagrod...   czytaj więcej »
O prawo do prawdy

O prawo do prawdy

List otwarty EDWARDA BRZOSTOWSKIEGO do Burmistrza,...   czytaj więcej »
W rocznicę Marca 1968

W rocznicę Marca 1968

Polska w 1968 r. była osadzona w powojennych warun...   czytaj więcej »
Dopaść Owsiaka

Dopaść Owsiaka

Kolejnym celem rządzącej prawicy są zbiórki...   czytaj więcej »
Mały bez loda

Mały bez loda

11 marca zaczyna obowiązywać ustawowe ograniczenie...   czytaj więcej »
Głos lewicy

Głos lewicy

PiS może przegrać – Wiem jedną rzecz: kto z...   czytaj więcej »
Google plus