Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Gra losem Skripalów

środa, 11 kwiecień 2018 01:44

Napisane przez  HELMUT KLOTZ

Według kuzynki Siergieja Skripala, jego córka Julia chce wrócić do Rosji, gdzie „ma swoje życie”. Tymczasem MI6 i CIA chcą i ojca i córkę ukryć w USA z nowymi tożsamościami. Czy ofiary domniemanego rosyjskiego ataku chemicznego są teraz już tylko zakładnikami w działaniach służb? Najprawdopodobniej.

Refleksje przed 1 Maja

Refleksje przed 1 Maja

Tradycyjnie już socj...   czytaj więcej »

Według dziennika „The Sunday Times” powołującego się na źródła w brytyjskim wywiadzie, Siergiej i Julia Skripal otrzymali propozycję (gazeta nie piszee, czy to propozycja „do odrzucenia”), że z nowymi nazwiskami, a może i nowymi twarzami wyjadą za granicę. Ustalenia z CIA zostały już jakoby poczynione. Źródło z MI6, informując o ewentualnym kraju, w którym mieliby zostać ukryci były podwójny agent i jego córka wymienia kilka krajów, ale wskazuje na Stany Zjednoczone „bo istnieją mniejsze szanse, że zostaną tam zabici. Łatwiej jest ich tam chronić”. Bo – rzecz jasna – argumentem jest bezpieczeństwo, a nie tajemnica. Jaka by nie była.
A dostęp do Skripalów jest strzeżony. Bratanica agenta – Wiktoria – która zadeklarowała chęć spotkania z Julią Skripal – została przez Brytyjczyków odparta już w przedbiegach: nie dostała brytyjskiej wizy. Powód odmowy: „jej aplikacja nie spełniała wymogów służby imigracyjnych”. Trudno bowiem utrzymywać, że stan Siergieja Skripala i jego córki jest tak zły, że kontakt z nimi jest niemożliwy, gdyż szpital, w którym przebywają otwarcie przyznaje, że stan zdrowia obojga uległ znacznej poprawie. Wiktoria odebrała także telefon od swojej kuzynki, w którym ta – lub też osoba za nią się podająca – stwierdziła, że nie dostanie wizy i starała się zasugerować, żeby darowała sobie pomysł przyjazdu do Wielkiej Brytanii. Wiktoria Skripal napisała apel do premier Theresy May odwołując się od decyzji konsula.
Elementy dochodzenia prowadzonego w Salisbury także budzą kolejne wątpliwości. Utajniono informację, co jedli Siergiej i Julia w restauracji bezpośrednio przed tym, jak znaleziono ich otrutych. Policja dokonała przeszukania domu Skripala, w którym znaleziono dwie żywe świnki morskie (które potem zginęły z głodu w zaplombowanym mieszkaniu), a później kota (Skripal miał ponoć dwa), który z kolei został uśpiony. Martwe zwierzęta spopielono w ośrodku badawczym w Porton Down. Zdaniem rosyjskiej ambasady w Londynie robi to wrażenie usuwania niewygodnych dowodów.
Lista wątpliwości się wydłuża. Wokół incydentu z użyciem trucizny w Salisbury pozostaje wiele pytań. Na przykład, w jaki sposób ograniczyć działanie substancji, aby zadziałała tylko wobec dwóch osób. Jeśli użyto rzeczywiście nowiczoka, jak stwierdzono w Wielkiej Brytanii, to nie mógł on nie wpłynąć na samych trucicieli, ponieważ jego promień oddziaływania jest bardzo szeroki” – uważa były szef Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), któy wskazuje także, że nie jest możliwe, aby określić rodzaj użytej trucizny i jej pochodzenie w ciągu 24 godzin.


Pozostałe informacje

Niespodziewane aresztowanie. Prewencyjne?

Niespodziewane aresztowanie. Prewencyjne?

W sobotę rano watykańska Gwardia Szwajcarska aresz...   czytaj więcej »

Wybieranie Orbána

Wczoraj Węgrzy wybierali nowy skład parlamentu w p...   czytaj więcej »

Lula idzie siedzieć

Luiz Inácio Lula da Silva, były prezydent B...   czytaj więcej »

Stan wyjątkowy w szpitalach Gazy

Zabitych się chowa, ale setki Palestyńczykó...   czytaj więcej »

Rządowa telewizja Trumpa?

Od kilkunastu dni nazwa „Sinclair” nie...   czytaj więcej »
Damasceńska stal

Damasceńska stal

Jak świat znów chwieje się na krawędzi poko...   czytaj więcej »
Samorządy  pod specjalnym nadzorem

Samorządy pod specjalnym nadzorem

Od decentralizacji do centralizacji czyli jak krok...   czytaj więcej »
Podział dokonany

Podział dokonany

Po rundzie zasadniczej liderem rozgrywek jest Lech...   czytaj więcej »
Marit Bjoergen zakończyła karierę

Marit Bjoergen zakończyła karierę

Niby wszyscy się tego spodziewali, ale mimo to ogł...   czytaj więcej »
Show Grosickiego

Show Grosickiego

Skrzydłowy reprezentacji Polski Kamil Grosicki str...   czytaj więcej »
Google plus