Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Przyjechał Pan Worek Pieniędzy. Będzie wojna

poniedziałek, 16 kwiecień 2018 09:32

Napisane przez  JERZY SZYGIEL (STRAJK.EU)

Emmanuel Macron, były bankowy golden boy, który jako prezydent Francji oświadczył, że nie uzna wyników przyszłych wyborów w Wenezueli, roztoczył właśnie czerwony dywan i inne wdzięki Republiki przed Mohammedem ben Salmanem, dyktatorem Arabii Saudyjskiej, w której żadnych wyborów nie ma. Zjadł z nim wczoraj miłą kolację w królewskim Luwrze, pośród dzieł sztuki. Zgięta w pół Francja oddawała tam hołd szefowi państwa islamskiego, gdzie w imię jego władzy seryjnie ścina się ludziom głowy na parkingach supermarketów. Ale w końcu nie tylko bankowcy padają plackiem przed Workiem Pieniędzy.

Refleksje przed 1 Maja

Refleksje przed 1 Maja

Tradycyjnie już socj...   czytaj więcej »

Worek Pieniędzy nie potrzebuje już broni na wojnę w Jemenie. Stali dostawcy – USA, Wielka Brytania i Francja – przyłożyli się już wystarczająco do „największej katastrofy humanitarnej na świecie”, jak ONZ nazywa obecną sytuację w bombardowanym od trzech lat kraju. Macron jest równie rozzuchwalony jak Trump, który zainkasował 110 miliardów dolarów (!) w saudyjskich kontraktach zbrojeniowych, tak samo gorliwy jak „Chemiczna Theresa” z wysp brytyjskich, choć ma mniejsze możliwości. To nie przeszkadza, by zarobić na innej szykującej się wojnie, z Iranem. W końcu oligarchiczny interes musi się kręcić.
Worek Pieniędzy jest traktowany jako taki przez samego Trumpa, który już dwa razy zapowiadał wycofanie wojsk amerykańskich z Syrii, by w końcu zasugerować, że tam zostaną, jeśli Arabia Saudyjska za to zapłaci. Problem w tym, że Arabia nie szuka zwady z Turcją w obronie Kurdów, lecz pragnie przetrwania Armii Islamu i Państwa Islamskiego pod Damaszkiem. Macron najpierw opowiedział się więc za „pomocą dla Kurdów” i potem ją odwołał, by wziąć udział w ponurej komedii chemicznej, która w ostatniej chwili miałaby uratować Armię Islamu ze Wschodniej Guty. Przed samą wizytą Worka Pieniędzy (jej sponsora) głośno, choć cienkim głosem, przytaknął Trumpowi, który zaczął wygrażać rządowi syryjskiemu i Rosji. Czy w ten sposób sprzeda Saudom więcej broni? Ma to jak w banku.
Mohammed bin Salman po wizycie w Paryżu pojedzie do Madrytu, gdzie równie prawicowy i neoliberalny rząd, który podobnie jak inne „wielkie zachodnie demokracje” ma gębę pełną frazesów o „walce z terroryzmem”, sprzeda mu parę dodatkowych korwet. Wszyscy będą zadowoleni.
Tym bardziej, że wojna z Iranem już trwa. Można było dziś się gorzko uśmiać z tych komentarzy, które kolejny izraelski atak na Syrię wiązały z chemiczną tragikomedią we Wschodniej Gucie. Że jakoby Ameryka ręką Izraela każe Syrię za „syryjsko-rosyjski atak chemiczny przeciw cywilom”. Nie, to ciągle to samo: Izrael uderza w Irańczyków walczących przeciw Państwu Islamskiemu i Al-Kaidzie, bo już się tej wymarzonej wojny doczekać nie może. Na razie rozgrywa się ona na syryjskim poligonie, ale w końcu od czegoś trzeba zacząć.
Kiedy Waszyngton i Paryż zagroziły uderzeniem w obronie saudyjskiej Armii Islamu, tj. w obronie prawa do trzymania kobiet w klatkach (pod wpływem doniesień Białych Hełmów, ścinaczy głów przebranych za pielęgniarzy), dołączył do nich natychmiast inny specjalista od oskarżeń bez dowodów Boris Johnson, komiczny szef brytyjskiej dyplomacji. W końcu w zeszłym miesiącu udało mu się wyjąć z saudyjskiego Worka Pieniędzy ponad 10 miliardów funtów za samoloty bojowe.
Choć układ Zachodu z Iranem zapewniał atomową hegemonię w regionie Izraelowi (jak wszyscy chcieli), Arabia, Izrael, USA i Wielka Brytania są niezadowolone, bo krzyżuje on, przynajmniej propagandowo, kolejne plany wojenne. Między tymi krajami jest jakaś widoczna chemia, co widać, słychać i czuć. Oby nie dotarła do nas.


Pozostałe informacje

Tajemnice „Zaklętego kręgu”

Tajemnice „Zaklętego kręgu”

Zaskakujęce wątki w trakcie pisania. Ze Zbigniewem...   czytaj więcej »
Rasista na Stadionie Narodowym

Rasista na Stadionie Narodowym

Podczas Narodowej Gali Boksu na warszawskim Stadio...   czytaj więcej »
Duszne rozterki lewicowego inteligenta

Duszne rozterki lewicowego inteligenta

„Studnia” była wydarzeniem literacko-p...   czytaj więcej »

Ten drugi Pszoniak

Nigdy nie wyszedł z cienia swojego o 11 lat młodsz...   czytaj więcej »
Nie-prze-zwyciężony

Nie-prze-zwyciężony

Sztuka Torbena Bettsa, grana w Teatrze 6 Piętro, n...   czytaj więcej »
Pieniądze na boisku nie grają

Pieniądze na boisku nie grają

Przed tym sezonem FC Barcelona wydała na transfery...   czytaj więcej »
Smutny los kadry kobiet pod rządami Bońka

Smutny los kadry kobiet pod rządami Bońka

Reprezentacja Polski piłkarek nożnych przegrała w ...   czytaj więcej »
Kulisy zmiany trenera piłkarzy Japonii

Kulisy zmiany trenera piłkarzy Japonii

Na dwa miesiące przed mundialem w Rosji Vahid Hali...   czytaj więcej »
ZAKSA w Final Four

ZAKSA w Final Four

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle łatwo wygrali na ...   czytaj więcej »
Chce 10 mln dolarów odszkodowania

Chce 10 mln dolarów odszkodowania

Amerykańska tenisistka Madison Brengle wytoczyła p...   czytaj więcej »
Google plus