Trybuna.info

Prenumerata cyfrowa / Dołącz teraz do grona prenumeratorów Kup teraz

 

Nadlecą rakiety? Piękne, nowe i inteligentne

poniedziałek, 16 kwiecień 2018 09:35

Napisane przez  JSZ/MW (STRAJK.EU)

Stany Zjednoczone i ich prezydent raz niemal rozpoczynają operację wojenną, a raz wysyłają sygnały pojednawcze. Taka sytuacja, budząca przerażenie świata, trwa od kilku dni.

Refleksje przed 1 Maja

Refleksje przed 1 Maja

Tradycyjnie już socj...   czytaj więcej »

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders oznajmiła, że administracja prezydenta USA rozważa kilka wariantów odpowiedzi na „atak chemiczny”, ale Trump nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji o ataku na Syrię. Atak ten, przypomnijmy, spowoduje natychmiastową odpowiedź Rosji, o czym ta ostatnia wielokrotnie uprzedzała ustami swoich najwyższych przedstawicieli. Rzeczniczka powiedziała, że wśród wspomnianych wariantów są również te niemilitarne.
Wypowiedź Sanders wpisuje się w logikę postępowania jej szefa, który na Twitterze oznajmił, że Rosja powinna spodziewać się amerykańskich rakiet, by po 40 minutach napisać nowego tweeta z informacją, iż Rosja potrzebuje współpracy z USA i należy przerwać wyścig zbrojeń. Sanders zaprzeczyła, by podobne wpisy były „źródłem problemów”.
Amerykanie jednym tchem oskarżają prezydenta al-Assada i Rosję, która ponosi „pewną odpowiedzialność” za atak chemiczny na ludność cywilną. „Pewna odpowiedzialność to też osłabienie dotychczasowej retoryki, jednoznacznie wskazującej Kreml jako winnego.
Do Dumy wybiera delegacja Organizacji ds. zakazu Broni Chemicznej, która pobierze próbki gruntu i przesłucha świadków. Bezpieczeństwo obserwatorów zapewnić ma rosyjska żandarmeria i syryjskie wojska rządowe. Zadowolenie z takiego obrotu sprawy wyraziło rosyjskie MSZ.
– Dowództwo rosyjskiego kontyngentu w Syrii wyraża gotować zabezpieczyć niezbędną współpracę z ekspertami OZBCh, łącznie z zapewnieniem im bezpieczeństwa – powiedziała Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ.
Twitterowe zapowiedzi Trumpa istotnie wprawiają w osłupienie. Prezydent USA zwrócił się też bezpośrednio do Rosji: „nie powinniście wspierać Zwierza, który Zabija Gazem swój naród i lubi to!” – mając zapewne na myśli prezydenta Syrii Baszszara al-Assada, którego pronatowscy dżihadyści oskarżyli o otrucie kilkudziesięciu osób w czasie domniemanego ataku chemicznego w Dumie.
Tymczasem europejscy sojusznicy Waszyngtonu – Francja i Wielka Brytania, w oczekiwaniu ostatecznej decyzji amerykańsko-izraelskiej zaczęły nieco niuansować swoje początkowo bezwarunkowe poparcie dla Trumpa. Pierwsze rysy na koalicji antysyryjskiej wystąpiły po amerykańskich groźbach ataku skierowanych przeciw Rosji , która na prośbę Syryjczyków pomaga tam w walce z Państwem Islamskim, Armią Islamu i Al-Kaidą.
Prezydent Francji Emmanuel Macron sprecyzował wczoraj bardzo wyraźnie, że jego kraj nie ma zamiaru „w żadnym wypadku” atakować sojuszników Syrii, tj. stacjonujących tam oddziałów rosyjskich i irańskich, a jedynie syryjskie „zdolności chemiczne”, nie wyjaśniając jednak, co ma na myśli.
Wbrew początkowej pozycji Francji, która podobnie jak administracja amerykańska „nie miała wątpliwości”, co do sprawców rzekomego ataku chemicznego, Macron użył też nagle trybu warunkowego, jeśli chodzi o sam atak na Syrię. Decyzję ma podjąć „w najbliższych dniach”.
Autorką największej sensacji jest jednak brytyjska premier Theresa May, która według The Times, nie chce już oskarżać Rosji i Syrii bez dowodów. Na razie nie wiadomo, co wpłynęło na tę niebywałą zmianę stanowiska. May miała w rozmowie z Trumpem oczywiście w całości poprzeć jego zamiary, ale jednocześnie wolałaby – według tych doniesień – poczekać na rozwój sytuacji. Znajdujące się w Wielkiej Brytanii Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka do tej pory nie potwierdziło zaistnienia ataku chemicznego w Dumie.
Syria i Rosja mu zaprzeczają, zwróciły się do ONZ o przeprowadzenie śledztwa. Sytuacja w regionie jest bardzo napięta. Wojska syryjskie i rosyjskie w Syrii postawiono w stan gotowości bojowej.
Przeciwko interwencji w Syrii wypowiedziała się natomiast niemiecka kanclerz Angela Merkel.


Pozostałe informacje

Zbieżne, nie tożsame

Niesymetryczne relacje między Polską a Stanami Zje...   czytaj więcej »

Partie na sprzedaż

Największa demokracja świata została wystawiona na...   czytaj więcej »

Przyjechał Pan Worek Pieniędzy. Będzie wojna

Emmanuel Macron, były bankowy golden boy, kt&oacut...   czytaj więcej »
Tajemnice „Zaklętego kręgu”

Tajemnice „Zaklętego kręgu”

Zaskakujęce wątki w trakcie pisania. Ze Zbigniewem...   czytaj więcej »
Rasista na Stadionie Narodowym

Rasista na Stadionie Narodowym

Podczas Narodowej Gali Boksu na warszawskim Stadio...   czytaj więcej »
Duszne rozterki lewicowego inteligenta

Duszne rozterki lewicowego inteligenta

„Studnia” była wydarzeniem literacko-p...   czytaj więcej »

Ten drugi Pszoniak

Nigdy nie wyszedł z cienia swojego o 11 lat młodsz...   czytaj więcej »
Nie-prze-zwyciężony

Nie-prze-zwyciężony

Sztuka Torbena Bettsa, grana w Teatrze 6 Piętro, n...   czytaj więcej »
Pieniądze na boisku nie grają

Pieniądze na boisku nie grają

Przed tym sezonem FC Barcelona wydała na transfery...   czytaj więcej »
Smutny los kadry kobiet pod rządami Bońka

Smutny los kadry kobiet pod rządami Bońka

Reprezentacja Polski piłkarek nożnych przegrała w ...   czytaj więcej »
Google plus