48 godzin świat

Powrót Rosji

Na ostatnim posiedzeniu Komitetu Ministrów Rady Europy podjęto decyzję o przywróceniu pełnego członkostwa Rosji w Radzie. Równocześnie Rosja zadeklarowała, że będzie opłacać składkę członkowską. W kwietniu 2014 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy pozbawiło Rosję prawa głosu w reakcji na przyłączenie Krymu. W odpowiedzi Rosja bojkotowała sesje plenarne Rady, a w 2017 r. zaprzestała wnoszenia wkładu finansowego do jej budżetu. Projekt rezolucji przywracającej Rosji pełne prawa członkowskie w Radzie Europy został zgłoszony przez Francję i Niemcy, które szczególnie zabiegały o powrót Rosji do tej struktury europejskiej. Świadczy o tym fakt, iż posiedzenie Rady poprzedziły dwustronne rozmowy pomiędzy ministrami spraw zagranicznych RFN i Federacji Rosyjskiej. Po tym spotkaniu rosyjski minister Siergiej Ławrow zadeklarował, że nie jest intencją Rosji wychodzenie z Rady Europy, dodając jednocześnie, że jego kraj będzie wywiązywał się z zobowiązań wynikających z członkostwa w Radzie, również finansowych.

Trump wieszczy koniec Iranu

„Jeśli Iran zechce się bić, to będzie oficjalny koniec Iranu” – ten tweet przywódcy imperium amerykańskiego został przyjęty z wyraźnie radosną ekscytacją w Izraelu i Arabii Saudyjskiej, tym bardziej, że Amerykanie ogłosili wysłanie do Zatoki Perskiej lotniskowca Abraham Lincoln wraz z grupą okrętów towarzyszących i bombowce B-52. Władze irańskie oceniają jednak, że ryzyka takiego konfliktu nie należy na razie traktować zbyt poważnie. Stosunki amerykańsko-irańskie – i tak nie najlepsze – pogorszyły się gwałtownie, kiedy Trump zerwał w zeszłym roku międzynarodowy układ z 2015 r., który miał zatrzymać irański program atomowy w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych. Iran ściśle przestrzegał tego układu, według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, lecz polityczne naciski izraelsko-saudyjskie wpłynęły na konfrontacyjny kurs decyzji Waszyngtonu.

Huawei może działać

Amerykański Departament Handlu udzielił chińskiemu producentowi smartfonów Huawei tymczasowego odroczenia w nałożonych na niego ograniczeniach, poinformowano na stronie internetowej resortu. Podjęto tę decyzję, aby nie stwarzać trudności dla amerykańskich firm, które mają umowy z chińską korporacją. Departament zapewnił Huawei tymczasowe ogólne zezwolenia, które pozwolą mu obsługiwać istniejące sieci komunikacyjne i udostępniać aktualizacje oprogramowania użytkownikom, którzy już zakupili smartfony.

Rada rozwiązana

Przedterminowe wybory do ukraińskiej Rady Najwyższej, której rozwiązanie zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski mogą odbyć się 21 lipca. Polityczne trzęsienie ziemi na Ukrainie trwa.

Poroszenko oskarżony

Były zastępca szefa administracji Wiktora Janukowycza złożył doniesienie, w którym oskarża prezydenta Petro Poroszenkę o zdradę stanu. Były prezydent nie jest już chroniony immunitetem.

Wybory w Wenezueli?

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro zwrócił się do parlamentu o rozpisanie przedterminowych wyborów. Maduro pozbawił wcześniej parlament kompetencji.

Nord Stream 2 powstanie

Dokończenie budowy gazociągu zapowiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. To reakcja na zapowiedź sankcji ze strony USA w stosunku do firm zaangażowanych w ten projekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *