48 godzin świat

ONZ o Palestynie

Wzrasta liczba palestyńskich dzieci zabitych i rannych w ubiegłym roku przez siły okupacyjne. Według wypowiedzi Generalnego Sekretarza ONZ Antonio Guterresa przed Radą Bezpieczeństwa ONZ w sprawie ochrony dzieci w konfliktach zbrojnych, liczba palestyńskich dzieci rannych i zabitych w zeszłym roku przez izraelskie siły okupacyjne jest największa od 2014 r. Według raportu w zeszłym roku na Zachodnim Brzegu i w Gazie izraelskie siły okupacyjne zabiły 56 palestyńskich dzieci. Raport stwierdza, że ​​spośród 2756 palestyńskich dzieci rannych w zeszłym roku, Izrael był odpowiedzialny za 2674 obrażenia w wyniku demonstracji, konfrontacji, poszukiwań i aresztowań. Izrael nie został jednak umieszczony na czarnej liście państw łamiących prawa dzieci.

Rusza ciężka woda

Iran poinformował o rozszerzeniu swojego programu nuklearnego, ogłaszając zamiar wznowienia pracy reaktora zdolnego do produkcji plutonu klasy militarnej. Zastępca szefa irańskiego resortu polityki zagranicznej Abbas Arakchi, komentując pertraktacje w Wiedniu mające na celu uratowanie międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem, podkreślił, że nie udało się ponownie dokonać przełomu. „Jak oświadczaliśmy, będziemy nadal redukować nasze zobowiązania w ramach umowy, dopóki Europejczycy nie zapewnią poszanowania interesów Iranu w ramach tego dokumentu” – powiedział. Kilka godzin później szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi ogłosił, że Teheran wznowi w Araku działanie reaktora na ciężką wodę, który może produkować pluton używany w głowicach jądrowych. Ten krok oznaczać będzie poważny wzrost potencjału nuklearnego Iranu.

UPA na biało-czerwono

Nieznani sprawcy pomalowali w barwy polskiej flagi pomnik wzniesiony na cześć zmarłych uczestników nacjonalistycznej Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w Parku Młodzieży w Charkowie, poinformowano na stronie internetowej charkowskiej policji. Pomnik zamalowano białą i czerwoną farbą – kolorami flagi Polski, przechodnie zauważyli to o 8 rano i wezwali policję. W tej sprawie wszczęto postępowanie karne na podstawie art. „Chuligaństwo”. Sprawcom grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

„Aresztowane” tankowce

Na Ukrainie aresztowano rosyjski tankowiec Nika Spirit wraz z zarekwirowanymi podczas przeszukania dokumentami. Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała rosyjski tankowiec Neyma za blokowanie ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej.

Trump oficjalnie

Prezydent USA Donald Trump przybędzie do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w dniu 31 sierpnia, potwierdziła oficjalnie Kancelaria Prezydenta RP.

Boris wygwizdany

Szef rządu Wielkiej Brytanii Boris Johnson został wygwizdany w Edynburgu przed spotkaniem z premier Szkocji i szefową Szkockiej Partii Narodowej Nicolą Sturgeon.

Więzienne starcie gangów

52 osoby zginęły w pięciogodzinnym starciu gangów w więzieniu Altamira na północy Brazylii. To kolejny w tym roku przypadek krwawych walk w zakładach karnych w tym kraju.

Polska do RPC?

„Polska będzie kandydować do Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2020-2022 – poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz. Polska ma też ponownie włączyć się w operacje pokojowe ONZ.