Gospodarka 48 godzin

Po Sylwestrze Zakażeń

Jak pokazały dane z trzeciego tygodnia stycznia, województwo małopolskie znalazło się na pierwszym miejscu w naszym kraju, jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń w poprzednim tygodniu, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. To rezultat ostatniego „Sylwestra Marzeń” w Zakopanem. Niestety, marzenia o pokonaniu koronawirusa okażą się bezskuteczne dla niektórych uczestników tego Sylwestra lub osób przez nich zakażonych . W ślad za wzrostem liczby zakażeń w Małopolsce nastąpi bowiem wzrost liczby zgonów.

Wreszcie nowe wagony

Przewoźnik PKP Intercity odebrał osiem pierwszych, z puli 81 zupełnie nowych wagonów pasażerskich, wyprodukowanych przez poznańską fabrykę H. Cegielski. Pozostałe 73 wagony mają trafić do floty przewoźnika w ciągu tego roku. Wartość całego kontraktu wagonowego wynosi 697 mln zł. To znaczące wydarzenie, bo przez ostatnie kilka lat w Polsce nie produkowano nowych wagonów pasażerskich lecz jedynie modernizowano stare. W ubiegłym roku PKP Intercity kupiło około sto takich zmodernizowanych wagonów dwóch typów, wytwarzanych w latach 1989 – 1992. Odebrane w tym roku nowe wagony otrzymały oznaczenie 175 A-10. Są one bezprzedziałowe, oczywiście klimatyzowane, wyposażone w toalety z zamkniętym obiegiem. Każde fotel ma dostęp do gniazdka elektrycznego oraz indywidualne oświetlenie. Ponadto zostaną zainstalowane w nich wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Nowe wagony będą dostosowane do prędkości 200 km/h. Wizualnie wyróżniają się one lekko kanciastym dachem. Produkcja nowych wagonów to wynik zlecenia PKP Intercity, złożonego już ponad cztery lata temu. Jak to zwykle u nas, ich dostawa się opóźniła. Pierwotnie miały trafić do przewoźnika we wrześniu ubiegłego roku.

Polska winduje inflację

Wskaźnik cen produktów i usług konsumpcyjnych w strefie euro podniósł się w grudniu 2021 r. średnio o 5 proc. W całej Unii Europejskiej był nieco wyższy i wyniósł 5,3 proc. Polska nadaje inflacyjny ton Europie, ciągnąc do góry średnią cen w całej UE. W grudniu najwyższa inflacja w Unii Europejskiej panowała w Estonii (12 proc.), Litwie (10,7 proc.) i Polsce (8 proc.) – ale to oczywiście Polska, jako kraj z gospodarką wielokrotnie większą od państw bałtyckich, w najważniejszym stopniu wpływa na przyśpieszenie inflacji w UE. W listopadzie Polska była na czwartym miejscu w rankingu państw unijnych z najwyższa inflacją, a w następnym miesiącu znalazła się już na podium. Tak właśnie działa Narodowy Bank Polski i jego Rada Polityki Pieniężnej. Najniższe roczne wskaźniki inflacji odnotowano w grudniu na Malcie (2,6 proc.), w Portugalii (2,8 proc.) oraz Finlandii (3,2 proc.).

Na wspólnym

Około 10 proc. małych i średnich firm w Polsce wykorzystuje wspólne użytkowanie w celu zredukowania kosztów – ocenia raport Europejskiego Funduszu Leasingowego. Firmy te najczęściej dzielą się maszynami i urządzeniami oraz samochodami. Według deklaracji przedsiębiorców, za pięć lat liczba firm wspólnie korzystających ze swoich aktywów powinna zwiększyć się do ok. 25 proc. Planują to zwłaszcza młodsi przedsiębiorcy.

 

Poprzedni

Milik zmieni otoczenie?

Następny

Gdy już się skończy wydobycie