Gospodarka 48 godzin

Mniej trują, więcej latają

Loty pasażerskie odbywane dzisiaj, powodują o 50 proc. niższą emisję dwutlenku węgla, niż przeloty na tych samych trasach w 1990 roku – twierdzi Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Natomiast w ostatnich 10 latach efektywność wykorzystania paliwa przez samoloty wzrosła o 17 proc. IATA prognozuje, że w 2050 r. emisja CO2 przez branżę lotniczą spadnie o 50 proc. w porównaniu z 2005 r. Ale wyjdzie na to samo, bo ruch lotniczy jest coraz gęstszy.

Nie parkować przy lotnisku

Średni koszt tygodniowego postoju na parkingach przy lotniskach w Polsce to około 93 zł – policzył Kayak.pl. Jeżeli jednak odejmiemy najdroższy parking, czyli ten na warszawskim Okęciu, przeciętnie zapłacimy już 77 zł. Dwa lotniska w Polsce: Rzeszów-Jasionka oraz port w Zielonej Górze oferują bezpłatne parkingi – co jest logiczne, bo stamtąd prawie nikt nigdzie nie lata. Spośród tych płatnych najbardziej korzystne cenowo są zaś parkingi przy lotniskach w Gdańsku, Poznaniu, Olsztynie oraz Pyrzowicach – za siedmiodniowy postój samochodu zapłacimy tam średnio 53 zł, a ceny wahają się od 39 zł do 69 zł. Najdroższe po Okęciu są zaś lotniska w Łodzi i Bydgoszczy – tygodniowy koszt postoju to odpowiednio 125 zł i 100 zł. Według danych CBOS, urlop Polaków trwa najczęściej tydzień, co oznacza, że na lotnisko nie opłaca się jechać samochodem i tam go zostawiać. Taniej wyjdzie taksówką, a jeszcze taniej transportem publicznym – co nie jest takie uciążliwe, bo każde polskie lotnisko pasażerskie jest dobrze skomunikowane z miastem. Ceny biletów komunikacji miejskiej na lotniska wahają się między 3 a 6 zł, jedynie we Wrocławiu koszt wynosi 10 zł. Ponadto, pechowcy chcący w ostatniej chwili jechać na podwarszawskie lotnisko Modlin mogą zapłacić dużo drożej, bo tam koszt takiego przejazdu to od 9 do nawet 36 zł, w zależności od tego z jak dużym wyprzedaniem podróżni zarezerwują bilety.

Firmy nie mogą zwlekać

Przedsiębiorstwa nie mogą już liczyć na ulgowe traktowanie ze strony Krajowej Administracji Skarbowej w przypadku prawidłowego, ale opóźnionego wykonania obowiązków informacyjnych. Od 1 maja 2019 r. takie opóźnienia już nie są traktowane jako przypadki mniejszej wagi – ostrzega BCC. Dla własnego bezpieczeństwa firmy powinny więc informować fiskusa o wszystkim, co może wpływać na obniżenie opodatkowania. „Każde niedopełnienie obowiązku bądź jego nieterminowa realizacja, stanowią faktyczne zagrożenie zastosowania względem tych podmiotów sankcji karno-skarbowych sięgających do 21,6 mln zł.” – informuje Business Centre Club.