Gospodarka 48 godzin

Im wcześniej tym taniej

Osoby, które planują podróże kolejowe z dużym wyprzedzeniem, mogą liczyć na tańsze bilety. Najtańsze połączenia ekspresowe pozwalają na to, że z Krakowa, Katowic, Poznania czy Trójmiasta do Warszawy możemy podróżować od 49 zł,
a z Wrocławia do Warszawy – od 59 zł. Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów można liczyć na zniżki. Np. w PKP Intercity przy zakupie biletu w terminie od 27 do 21 dni przed wyjazdem można otrzymać zniżkę na poziomie 30 proc. Zakup w terminie od 20 do 14 dni przed podróżą umożliwia uzyskanie 20 proc. rabatu. Natomiast bilet zakupiony z wyprzedzeniem w terminie od 13 do 7 dni, będzie tańszy o 10 proc. Podróżujący w grupie liczącej od 2 do 5 osób, w której jest dziecko poniżej 16. roku życia, mogą skorzystać z biletu rodzinnego – wszyscy pasażerowie otrzymają 30-procentową zniżkę.

Złote złote i srebrne

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie z wizrunkiem króla Stefana Batorego. Złotą 500 zł oraz srebrną o nominale 50 zł. Na rewersie monety widnieje odwzorowane z medalu popiersie króla (według obrazu pędzla Marcella Bacciarellego). Złote 500 zł wyemitowana została w nakładzie 600 sztuk. Moneta srebrna o nominale 50 zł, w nakładzie 5500 sztuk. Cena monety srebrnej to 700 zł, a złotej – 13 500 zł..

Likwidacja przez ogień

Grudniowy pożar składowiska odpadów we Wrocławiu był gaszony przez ponad 200strażaków i ok. 40 jednostek straży pożarnej. Ze względu na prowadzoną akcję gaśniczą, nawiele godzin zatrzymano ruch kolejowy na trasie Wrocław – Szczecin.Toksyczne opary z płonącego składowiska spowiły wielotysięczne osiedla mieszkaniowe, zwłaszcza leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Popowicei Nowe Żerniki. Władze Wrocławia skierowały do mieszkańców apel o
nieotwieranie okien i nieopuszczanie mieszkań. Ewakuowano i zamknięto
szereg placówek oświatowych. Dopiero teraz okazało się, jak ustalili Zieloni, że zezwolenie na prowadzenie składowiska odpadów na tej nieruchomości wygaszono dwa lata temu – pożar zaś, miesiąc temu. Pokazuje to, że skomplikowana, rozproszona i niewydolna struktura aparatu urzędniczego(na szczeblu rządowym i samorządowym), latami nie potrafi doprowadzić do likwidacji tego typu obiektów. Ostatecznie większość z nich „likwidowana”jest właśnie po katastrofalnym dla środowiska, groźnym dla życia i zdrowia ludzi, kosztownym pożarze..