Gospodarka 48 godzin

Ma być bezpieczniej
14 września weszły w życie zmiany w bankowości elektronicznej dotyczące sposobu logowania się do kont oraz płatności internetowych. Mają one zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z elektronicznych usług płatniczych. Jedną z najważniejszych nowości jest wprowadzenie przez banki dwustopniowego uwierzytelniania w procesie logowania do konta internetowego oraz płatności w sieci.

Lepiej nie używać
W ciągu ostatnich pięciu lat ceny najdroższych wersji iPhone’ów wzrosły w Polsce o blisko 100 proc., osiągając poziom ponad 7000 zł. Wraz ze wzrostem cen urządzeń, rosły także koszty ich naprawy, a koszt wymiany samego wyświetlacza w iPhonie sięga niekiedy prawie 1700 zł. To właśnie z uszkodzeniem ekranu boryka się ponad 80% użytkowników smartfonów.

Groźne klikanie
Jak pokazują badania, przestępcy wykorzystują ludzkie błędy w około 99 proc. swoich ataków, wykorzystując socjotechnikę w e-mailach, aplikacjach w chmurze oraz mediach społecznościowych. Prawie wszystkie cyberataki zaczynają się od zwabiania użytkowników komputerów aby klikali na złośliwe treści. Cyberprzestępcy atakują głównie ludzi, a nie systemy, robiąc to w celu instalowania złośliwego oprogramowania, kradzieży danych lub inicjowania nieuczciwych transakcji. Wysyłanie fałszywych e-maili, kradzież danych uwierzytelniających i przesyłanie złośliwych załączników do aplikacji w chmurze jest łatwiejsze i znacznie bardziej opłacalne niż atak na systemy komputerowe. Olbrzymia większość zagrożeń wymaga współdziałania użytkownika, takich jak włączenie makra, otwarcie pliku, kliknięcie łącza lub otwarcie złośliwego dokumentu. Oznacza to, że inżynieria społeczna odgrywa kluczową rolę w udanym ataku. Prawie co czwarta wiadomość phishingowa (prowadząca do oszustwa) wysłana w 2018 r. była powiązana z produktami Microsoft. Hakerzy konsekwentnie dopracowują narzędzia i techniki. Najlepsze szkodliwe oprogramowania są zaprojektowane tak, aby pozostały niewykryte na zainfekowanych urządzeniach i filtrowały dane w celu pomocy w przyszłych atakach. Oszustwa naśladują witryny biznesowe, ściśle odzwierciedlając prawidłowe wzorce. Edukacja, finanse, reklama i marketing plasują się w czołówce branż o najwyższym średnim wskaźniku ataków – wskazuje firma Bitdefender. Dla obrony przed cyberatakami znaczenie ma przeprowadzanie dokładnych audytów bezpieczeństwa cybernetycznego, a także szkolenie pracowników, ponieważ to właśnie oni pozostają najsłabszym ogniwem w zagrożeniach cybernetycznych.