Niedziela na Głównym

Wraca słynny dworzec kolejowy – ciekawe, czy na długo.
Wkrótce, po kilkudziesięciu latach przerwy, ma zostać ponownie oddany do użytku, zasłużony dla stolicy dworzec kolejowy Warszawa Główna, choć skromniejszy i w odrobinę innym miejscu. Z nowej Warszawy Głównej, wedle najnowszych obietnic, podróżni skorzystają od niedzieli 14 marca.
Obecnie kończą się prace na peronach, trwa rozwieszanie sieci trakcyjnej. Wiadukt kolejowy nad linią średnicową zapewni ruch pociągów między dworcem Warszawa Zachodnia a Warszawą Główną. Cała ta inwestycja była możliwa dzięki środkom unijnym.
Z Warszawy Głównej przewidziano kilkanaście połączeń Polregio i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie do Łodzi Fabrycznej, oraz Kolei Mazowieckich do Skierniewic, Grodziska Mazowieckiego, Piaseczna, Dobieszyna, Sochaczewa i Łowicza. Nie są to może przesadnie dalekie trasy, ale jednak nie podmiejskie.
Zbudowane zostały dwa 350-metrowe perony z dojściem od ul. Towarowej, oświetlone i wyposażone w wiaty, od tej ulicy przewidziano też parking (krótkoterminowy). Powstała nowa nastawnia regulująca ruch. Trwają prace przy budowie kładki, która ma zapewnić dostęp na nowe perony od Al. Jerozolimskich i ul. Kolejowej. Będzie to zarazem przejście nad torami między Ochotą a Wolą.
Jeden dworzec w Warszawie więcej, zwłaszcza tak znany, to dobra wiadomość. Istnieje jednak możliwość, że po zakończeniu wieloletniego remontu Warszawy Zachodniej, nowo wybudowany dworzec Warszawa Główna znowu straci rację bytu i zostanie zamknięty.