Oko smoka

Rozgrywki wywiadów w kolejnym fragmencie pierwszego tomu trylogii Tomasza Turowskiego „Zabij pożyczonym mieczem”.

Gdy po dramatycznych wydarzeniach w katuńskiej bazie nastroje nieco się uspokoiły, przyszedł czas na zamknięcie operacji „Kły smoka”. Nieczajew żywił wielkie oczekiwania związane z zadaniem Pawła, czyli z „odwróceniem” szamana – organizatora najazdu na Centrum Optyczno-Laserowe. Podejrzewał, że działał on na zlecenie chińskich służb i że jest kluczem do wielu jeszcze nie odkrytych tajemnic, związanych ze zleceniodawcami tej terrorystycznej operacji. (…)
Nie było więc nic dziwnego w tym, że pułkownik SWR naciskał na jak najszybsze zorganizowanie wypadu w rejon jeziora Chubsuguł. (…) Decyzje zapadły. Ustalono, że Paweł powinien ruszyć następnego dnia, ale nie sam. Wright zdecydował, że będą mu towarzyszyli bracia Stanley. Pochodzili z Teksasu, z tradycyjnej rodziny hodowców bydła. Byli świetnie obeznani z jazdą konną i z używaniem broni, umieli poruszać się w terenie, czytać ślady. Słowem, stanowili wymarzoną eskortę, świetne wsparcie w tej dość karkołomnej wyprawie. Bob i Ted przyjęli polecenie szefa bez szemrania. Wprawdzie byli informatykami, lecz nie zatarło to w ich psychice instynktu przygody i ryzyka pierwszych osadników Dzikiego Zachodu. Gromow dodał do tej trójki drużynę Wympieła, uzbrojoną tak, że jej siła ognia przypominała mały pancernik z czasów drugiej wojny. To na wypadek, gdyby znowu się natknęli na jakichś niezidentyfikowanych „zagończyków”. Czas pilił, bo mając w pamięci upór, z jakim Chińczycy starali się wyeliminować wszystkich, którzy brali udział w ataku na Centrum, zdawali sobie sprawę, że poszukiwany przez nich szaman jest w wielkim niebezpieczeństwie.
Dotarcie przez dziurawą granicę do Mongolii nie było dla nich najmniejszym problemem. (…) Dalej, przez specjalnie dla nich otwarty korytarz w zabezpieczeniach, udać się mieli tylko trzej jeźdźcy. Obecność większej grupy, a szczególnie komandosów, mogła skończyć się nikomu niepotrzebnym międzynarodowym konfliktem mongolsko-rosyjskim.
Rankiem, następnego dnia po podjęciu decyzji przez dowództwo, dziesięciu mężczyzn, ochrzczonych na tę okazję mianem Specjalnej Grupy Operacyjnej, ruszyło na wschód wierzchem, w „indiańskim szyku”, a tam, gdzie szerokość górskiego szlaku na to pozwalała – w podwójnej kolumnie. Marsz, bo tak to można było określić, gdyż momentami ścieżka zawężała się na tyle, że schodzili z koni, prowadząc je za sobą za uzdy, trwał prawie trzy dni.
Do strefy przygranicznej dotarli bez przygód i nieprzewidzianych zdarzeń. Czekał tam już dowódca patrolu straży granicznej, który dołączył do nich wraz z dwoma żołnierzami. Odblokowali przejście przez zasieki, wskazali wyznaczoną na tę okazję czerwonymi chorągiewkami trasę między ładunkami min hukowych. Siódemka z Wympieła zatrzymała się pod słupem granicznym z godłem Federacji Rosyjskiej, pozostali trzej jeźdźcy zbliżyli się do znajdującego się po przeciwnej stronie. Widniało na nim godło Mongolii – stylizowany skrzydlaty rycerz na złotym rumaku w pełnym galopie nad zielonym morzem stepu chyba, jako że Mongolia jest państwem śródlądowym.


Kilkanaście kilometrów dalej, na odcinku granicy praktycznie pozbawionym zabezpieczeń, dwóch ludzi z trudem przedzierało się pieszo przez zarośla. Jeden z bronią, przewieszoną przez ramię, krępy o migdałowych oczach i szaro-brązowej karnacji, jakby uwędzonej twarzy. Drugi wyższy, o jasnej cerze i kruczoczarnych włosach, nieuzbrojony. Pokonywali bezdroże w kierunku dokładnie przeciwnym do tego, który przemierzyła mniej więcej w tym samym czasie trójka jadąca konno. Unikali nawet ścieżek czy wydeptanych przez zwierzęta traktów ich stałych wędrówek. Liczyli na to, że w chaszczach, na piargach, wśród gęstwiny drzew mają więcej szans na uniknięcie niebezpiecznego dla nich spotkania z ludźmi w mundurach mongolskich lub rosyjskich. I że nieumundurowanych wysłanników Państwa Środka też uda im się ominąć.
W założeniu pragnęli dojść do terenu, na którym są jednak ludzie. Wśród koczowników Tuwińców ów uzbrojony miał, a jakże, kuzynów. Żadna granica nigdy nie stanowiła przeszkody dla rodzinnych więzi nomadów. Dwaj wędrowcy mieli zamiar osiąść na granicy stepu i lasu, dość daleko od jurtowych osiedli, ale na tyle blisko, by w razie potrzeby w ciągu kilku godzin do nich dotrzeć. To, że szamani żyli często w odosobnieniu, jak eremici, nikogo tu nie dziwiło. Jak również to, że często mieszkali z nimi ich pomocnicy – uczniowie. Trzeba tylko było zachować rozsądną równowagę między izolacją od reszty plemienia, a selektywnie dokonywanymi kontaktami z jego przedstawicielami, o co miał zadbać pomocnik szamana.
A w najgorszym scenariuszu, gdyby macki rosyjskich służb i tu ich dosięgły, pewnie darowano by im życie, czego nie mogli się spodziewać po Chińczykach. Caagan Bee doszedł do wniosku, że tu, w przysłowiowej „paszczy lwa”, na terytorium państwa, które zaatakował i to boleśnie, jest najbezpieczniejszy. Khenbish, nauczony doświadczeniem poprzedniej tułaczki, mógł się z nim tylko zgodzić.


Zjeżdżali ze wzgórza łagodną pochyłością, która otworzyła przed nimi widok stepu, przejmującego władanie nad górskim dotąd krajobrazem, i obraz pięciu jurt z taflą jeziora w tle. Dotarli do kresu swej podróży. Na ich widok kilku koczowników wyszło przed domostwa. Kobieta, wyraźnie najważniejsza w całej grupie, zaczęła iść w kierunku przybyszy. Rzuciła okiem na łęk siodła jadącego na czele. Zobaczyła przytroczoną kamczę z rękojeścią otoczoną magicznym puchem sierści. Na szyi, na skórzanym postronku, miał amulet z wilczych kłów.
– Witaj – lekko skinęła głową, patrząc Pawłowi w oczy. – Jak każdy gość jesteś darem duchów, a widzę, że ty jesteś wysłannikiem tych dobrych.
– Witaj, Purev. Niosę ci pozdrowienie od Ojun.
– Znam jej moc i wiem, że jest ona z tobą, ale tego, kogo szukasz, tu nie znajdziesz.
– Jak to, czyżby zawiódł człowiek cień?
– Nie zawiódł. Po prostu ci, którzy opuścili nasze obozowisko dziś o świcie, a może wcześniej, trudno powiedzieć, byli sprytniejsi. Zresztą wiesz, szamani mają swe sposoby na znikanie.
– Wielka szkoda, niosłem mu i jego pomocnikowi posłanie pokoju i ocalenia życia.
(…) Wraz z zapadającym mrokiem rozległ się nad stepem gardłowy śpiew Tuwińców, któremu towarzyszył dźwięk strun prostych, ale harmonijnie z nim zestrojonych instrumentów. Paweł chyłkiem wymknął się z kręgu i wrócił do jurty. Wygrzebał z torby podróżnej telefon satelitarny, ustawił małą antenę w poszukiwaniu impulsu zwrotnego. Znalazł go po chwili. Przekazał umowny sygnał świadczący o tym, że nie zdołali nawiązać kontaktu z szamanem. Później, już otwartym tekstem, poinformował, że najprawdopodobniej zmierza on wraz z pomocnikiem do Tuwy, i że istnieje obawa, iż wiedzą o tym również w Pekinie.
(…) Bracia Stanley i Paweł, po serdecznym pożegnaniu z Purev i jej ludźmi, zaopatrzeni w pemikan z suszonego mięsa jaka, ususzone i zasolone drobne rybki wobły i w połcie, jej wędzonych, większych współbraci, wolnym truchtem, aby nie forsować koni, zmierzali ku granicy. Prawdę mówiąc chodziło nie tyle o zmęczenie zwierząt, ile o to, żeby odsunąć w czasie chwilę składania niepomyślnego raportu, świadczącego o fiasku misji. Paweł uprzednio zawiadomił bazę, że wracają w takim samym składzie, w jakim wyruszyli, określając przybliżony czas przekroczenia strefy między Mongolią a Rosją, tak więc dowództwo zrozumiało, że wyprawa się nie powiodła, Że coś nie zadziałało, jak trzeba.
Przy ponownie otwartym korytarzu czekali na nich pogranicznicy i drużyna Wympieła w komplecie. Poinformowali jej dowódcę, młodego porucznika, że istnieje spore prawdopodobieństwo, iż ci, których poszukiwali, błąkają się właśnie po okolicznych wzgórzach i kotlinach, maskując się poprzez wybieranie zalesionych szlaków.
W minorowych nastrojach rozpoczęli zwartą grupą powrót do bazy. Znowu czekała ich kilkudniowa droga i trudy przedzierania się przez pustkowia gór. Marną pociechę stanowiło to, że istniała jakaś śladowa szansa na natknięcie się na zbiegów, którzy tak skutecznie uniknęli wcześniej spotkania z nimi.
Drugiego dnia obudzili się po nocnym biwaku skostniali z zimna. Na nic się zdały płaszcze-pałatki i śpiwory, nie mówiąc o cienkich płótnach indywidualnych namiotów. Zimna, które nastało, nie były w stanie pokonać. Po porcji tłustych, wędzonych ryb, zakąszonych żołnierskimi sucharami i popitych gorącą, prawie czarną, właściwie esencją, a nie herbatą, dosiedli koni, też już napojonych i nakarmionych. Nieśpiesznie, zaczęli posuwać się stępa po nieprzyjaznym piargu zbocza.
Gdy dotarli na szczyt wzgórza, otworzyła się przed nimi panorama dwóch grzbietów z otwartą kotliną. Jej środkiem płynął wijący się strumień. U końca tej rozszerzającej się ku końcowi niecki widniała ściana lasu, najpierw dość rzadkiego, później przechodzącego w gęstwinę iglastych i liściastych drzew. Te ostatnie dodawały intensywnych kolorów szarozielonemu tłu dna doliny, okalających ją skał i porastających je niskich krzewów. Słońce uniosło się już nad wzgórzami, niebo było przejrzyste i miało ten odcień wypłowiałego błękitu, który świadczył o tym, że jesień już przejęła władanie nad przyrodą i niebawem nadejdzie zima.
Pawłowi przyszły na myśl widoki opisywane w „Dersu Uzała” Arsienjewa, choć akcja tej klasycznej książki podróżniczej, za której ekranizację Akira Kurosawa zdobył Oscara, rozgrywała się w Ussuryjskim Kraju, gdzie przeważają niziny. Jednak kolory, szczególnie te intensywne, są podobne w całej centralnej Azji.
Porucznik z Wympieła omiótł lornetką grzbiety wzgórz, zatrzymując dłużej wzrok na tym po prawej.
– Wydaje mi się, że ktoś tam jest – powiedział.
Grupa zatrzymała się.
– Ale może to mi się tylko wydawało – dodał po chwili.
A gdyby nawet ci się nie wydawało, to zanim tam dotrzemy, na pewno zdążą nam umknąć – uspokoił go Paweł.
– Jeśli mamy do czynienia ze zbiegami… – zawahał się porucznik.
Już miał zamiar schować lornetkę do pokrowca, gdy jeden z braci Stanley, Bob, zwrócił mu uwagę:
– Hej! Wygląda na to, że z szyi kotliny, akurat pod nami, ktoś wychodzi!
Porucznik szybko skierował okular lornetki we wskazanym kierunku.
– Tak! Widzę jednego… A za nim jeszcze jeden! Pierwszy jest uzbrojony, drugi chyba nie.
– Pamiętacie, ta nomadka, Purev, mówiła, że pomocnik szamana polował ze sztucerem, który zabrali ze sobą – dodał Ted.
– To mi wygląda na Bavariana. Można strzelać z niego czasami sześć razy z rzędu. To znaczy, że może mieć pięć nabojów w magazynku, szósty w komorze Ma też zamontowaną na szynie nad zamkiem lunetę – uściślił porucznik, wyostrzając obraz zoomem.
Ich wymianę zdań o cechach zauważonego uzbrojenia przerwała niespodziewanie seria z broni maszynowej. Dźwięk wystrzałów dochodził właśnie z grzbietu prawego wzgórza, na którym porucznik zauważył wcześniej obecność jakiejś żywej duszy. Komandosi Wympieła automatycznie ukryli się, gdzie kto mógł. To samo uczynili Paweł i bracia Stanley.
– Widać chmurki pyłu w pobliżu dwójki mężczyzn, którzy rzucili się ucieczki. To pociski z automatu – relacjonował półgłosem porucznik.
Paweł wziął lornetkę od Teda. Zauważył, że przygięte ku ziemi sylwetki, zaczęły kierować się na prawo w stronę zarośli, by w ten sposób utrudnić zadanie prowadzącym do nich ogień, bo do pojedynczego strzelca dołączyło już kilku innych. Stromizna zbocza stała się naturalną osłoną zbiegów.
– Co robimy, poruczniku? – zapytał Bob.
– To mogą być ci dwaj, o których nam chodzi. Tylko kto, do cholery, na nich poluje poza nami? Chyba powinniśmy naszym ogniem przygwoździć tamtych z grzbietu wzgórza do ziemi i wezwać wsparcie z bazy.
– Baza jest daleko, nie zdążą – zaoponował Paweł.
– Tak, nasza jest daleko, ale pogranicznicy mają tu niedaleko uzbrojone Mi-8 i Ka-52 w odwodzie!
Paweł natychmiast zaczął wywoływać bazę przez telefon satelitarny, aby przekazali apel o pomoc do wojsk ochrony pogranicza FSB. Wklepywał już koordynaty miejsca, w którym się znajdowali, a porucznik w pośpiechu wyznaczał stanowiska strzelcom i cele, gdy nagle dobiegł ich odgłos kanonady z przeciwległego wzgórza. Najpierw jazgot ciężkiej broni maszynowej, a później głuche eksplozje granatów. O dziwo, nie widzieli nowych gejzerów odłamków skał w miejscu, gdzie ukrywała się zaatakowana wcześniej dwójka, natomiast słupy dymu wykwitły na grzbiecie wzgórza po prawej stronie, skąd wyszedł pierwszy ostrzał.
– Co u licha? Używają granatników, a przecież tu nie powinno być żadnych naszych! – krzyknął zdezorientowany porucznik.
– Myślę, że nie tylko my ścigamy tych poszukiwanych – wtrącił Bob.
– Niewykluczone, że to „przyjacielski ostrzał” między dwoma grupami Chinoli – pociągnął jego myśl Paweł, przypominając sobie podejrzenia o chińskim polowaniu na szamana.
Jego mózg pracował na maksymalnych obrotach. Zupełnie zagubiony porucznik zostawił drużynę w stanie zawieszenia, nie wydając na razie komendy „ognia!”.
– Może powinniśmy pomóc tym z lewej w wybiciu tych z prawej, a potem, gdyby lewi próbowali zejść, by zatrzymać tych dwóch na dole, weźmiemy się za nich? – zaproponował młody dowódca Wympieła.
– Niezły pomysł, ale poczekajmy chwilę, wolałbym, żeby Ka były już blisko.
– Masz rację – Ted zwrócił się do porucznika. Widać było, że spodobał mu się jego pomysł. – Jednak zgadzam się też z Pawłem, a on tu jest najwyższy stopniem – znalazł kompromis.
Czekali. W pewnej chwili z dala dobiegł ich charakterystyczny warkot silnika Aligatora, jak nazywano śmigłowce szturmowe Ka-52.
– Dobrze się chłopcy spisali. Teraz: ognia! – krzyknął porucznik,
Atakujący z prawej, przykryci niespodziewaną nawałą ogniową, ucichli. Być może zaczęli się wycofywać, bo i oni usłyszeli zbliżające się śmigłowce, albo zostali doszczętnie zlikwidowani. Cisza nie trwała jednak długo, bo nad głowami rosyjsko-amerykańskiej grupy zaczęły bzykać, jak rozwścieczone osy, kule z lewego grzbietu. Wympieł odpowiedział.
– Ani jedni, ani drudzy nie odpuszczają. Widać zależy im na tych dwóch bardziej niż na życiu. To tylko potwierdza, że chodzi o naszą „zgubę” – zwrócił się do porucznika Paweł.
– Też tak myślę. Zaraz ich uspokoimy. Przerwać ostrzał lewego grzbietu!. Ogień na prawo, na wprost – wydał rozkaz.
Zauważył rosnące w oczach trzy punkty, trzy ważki na niebie. Leciały w kluczu. Na czele Ka-52, a za nim dwa Mi-8.
– Nadciąga kawaleria – zaśmiał się Ted. – Jak w starych filmach o moim Teksasie.
Porucznik wyjął z kabury rakietnicę. Wystrzelił. Dymny wskaźnik celu oznaczył grzbiet prawego wzgórza. Ka-52 jakby zatrzymał się w powietrzu, obrócił w kierunku wskaźnika i odpalił salwę rakiet. Po nim, błyskawicznie, powtórzyły ten zabieg oba Mi-8. Rakiety, chyba też napalmowe, rozwinęły wachlarz płomieni, morze wzbijającego się w niebo ognia. Jeśli nawet ktoś jeszcze pozostał na tym wzgórzu, to teraz na pewno go już nie było. Mimo to dwa śmigłowce, lecąc nisko na ziemią, kosiły, każdy z czterech z podwieszanych działek kalibru 23 mm, gałęzie drzew prawego wzgórza. Tymczasem Aligator konstrukcji Kamowa zajął się lewym, kończąc dzieło zniszczenia seriami zabójczych trzydziestomilimetrowych pocisków z działka 2A42.
Porucznik z Wympieła przez cały czas starał się gorączkowo nawiązać kontakt z prowadzącym klucza. W końcu mu się udało.
– Tu ziemia. Jednostka A-21, Wympieł. Spróbujcie usiąść na dnie doliny. Jest tam dwóch ludzi. W żadnym razie nie strzelać. Macie ich podjąć, jeśli żyją. Sprawa najwyższej wagi państwowej. Wykonać.
W odpowiedzi zabrzmiało:
– Zrozumiałem. Mi-8, manewr 0-45, wykonać.
Niemal równocześnie na tę samą częstotliwość polowej radiostacji przebił się przez zakłócenia głos z bazy:
– Wysłaliśmy do was nasz Mi-8 z zestawem medycznym i z Kelly. Będzie za ponad godzinę. Meldujcie o rozwoju sytuacji. Potwierdźcie.
– Potwierdzamy. Bez odbioru.
Mi-8 z klucza, który przyszedł im z pomocą, ostrożnie osiadł na dnie doliny przy strumieniu. Z kabiny wybiegła rozrzucona w tyralierę siódemka pograniczników.
– Mądrzy chłopcy, wzięli swój desant – skomentował porucznik, odpalając kolejny znacznik ku miejscu, gdzie ostatnio zniknęła im z oczu poszukiwana dwójka.
Komandosi pobiegli we wskazanym kierunku, jednak po chwili zatrzymali się. Jeden z nich, najpewniej dowódca, odpiął od pasa ręczny megafon i coś krzyknął.
– Wzywa ukrywających się do wyjścia z podniesionymi rękami – komentował na górze porucznik, który nie odstawiał lornetki od oczu.
Nie widać było żadnego ruchu. „Czyżby wszystko na darmo?”, Pawła, który wyobraził sobie dwa trupy, oblał zimny pot. Komandos powtórzył wezwanie:
– Wychodzić, bo zaczniemy ostrzał!
Gałęzie jednego z niskich, rozłożystych iglaków poruszyły się i wypełzł spod nich człowiek. Z trudem uniósł się na nogach, podniósł ręce, zachwiał się i upadł na ziemię. Tyraliera ruszyła ku niemu biegiem.
– Mamy rannego. Dostał parę kul. Opatruje go nasz sanitariusz – meldował przez radio dowódca.
Po pewnym czasie usłyszeli kolejny meldunek:
– W chaszczach trup.
– Jak wygląda? – zapytał
Paweł.
– Niski, skóra żółta, jakby na złocisto uwędzona. Skośne oczy. Chyba jakiś tutejszy koczownik. Przy nim sztucer.
– A ranny? Jak wygląda ranny?
– Wysoki, czarne włosy, skóra prawie biała. Oczy ma takie
nasze…
Paweł odetchnął.
– Tego właśnie szukamy – rzekł do otaczających go ludzi. – Idziemy do was! – krzyknął przez radio.
Cała dziesiątka zaczęła szybko, ślizgając się prawie po głazach, schodzić ze wzgórza w kotlinę.
Gdy dotarli do rannego, był nieprzytomny. Sanitariusz krzątał się koło niego, zaciskając opaski nad miejscami ran na nodze i na ramieniu. Najgorzej wyglądał postrzał po prawej stronie klatki piersiowej. Kula uszkodziła chyba płuco, bo na ustach mężczyzny pieniła się na czerwono zabarwiona ślina.
– Macie tlen? – spytał porucznik z Wympieła.
– Mamy.
– Spróbujcie mu podać i postarajcie się, żeby się nie wykrwawił.
– Zatkam ranę wejściową gazą i dam kroplówkę płynu fizjologicznego. Mam też jednorazową dawkę adrenaliny pod ciśnieniem.
– Wstrzyknij. Ten człowiek musi przeżyć. Wasza w tym głowa – zakończył z groźbą w głosie porucznik.
Mijał czas. Ranny oddychał z trudem. Sanitariusz odsysał krew i flegmę z gardła, aby się nie udusił, lecz bał się go przewrócić na bok, aby nie spowodować większego krwawienia i utrudnić wentylację klatki piersiowej.
– Więcej nie dam rady zrobić. Pewnie ma jakiś krwotok wewnętrzny. Może trzeba zastosować odmę, ale nie mam doświadczenia ani sprzętu.
– Trzymaj go przy życiu, zaraz nadejdzie pomoc.
I rzeczywiście, niebawem usłyszeli łoskot silnika zniżającego się na maksymalnej prędkości helikoptera. Wyrównał lot i osiadł, dość gwałtownie na ziemi obok drugiej maszyny. Z przedziału desantowego wyskoczyli dwaj specnazowcy z noszami, Kelly i jeszcze jeden oficer w mundurze Specnazu, którego Paweł nie znał.
– To doktor Timofiejew – powiedział jeden z komandosów Wympieła. – Jest chirurgiem i internistą, lekarzem naczelnym bazy. A ci dwaj z noszami to pielęgniarz i felczer.
– No to mamy tu cały personel szpitalny. Ciekawe, czy mają też sprzęt? – zapytał po rosyjsku Paweł, na tyle głośno, by usłyszeli go podchodzący specnazowcy.
– Mamy sprzęt reanimacyjny, kroplówki, podstawowy zestaw chirurgiczny, a nawet rozkładany stół zabiegowy z reflektorem – uspokoił go Timofiejew. – Mamy też morfinę. Chyba mu ją zaraz podam – dodał, wbijając strzykawkę w ramię rannego, który otworzył oczy.
– Jesteś wśród tych, którzy ocalą ci życie, Caagan Bee – Paweł spojrzał mu prosto w oczy.
– Nareszcie. A co z Khenbishem?
– Nie żyje.
Ranny znowu stracił przytomność. Noszowi położyli go ostrożnie, po czym zamocowali pasami i ustawili na podnośniku, z którego wystarczyło już tylko przepchnąć rannego na pokład śmigłowca, który zamienił się teraz w salę operacyjną.
Timofiejew, Kelly i pozostała dwójka natychmiast przystąpili do niezbędnych zabiegów. Błysnęły reflektory lamp chirurgicznych, na usta i nos Caagana założono maskę tlenową. Rozcięli bluzę szaman. Rana na piersi wyglądała paskudnie. Otwór wyjściowy na plecach – jeszcze gorzej. Za to nie miał naruszonego kręgosłupa, tylko jedno strzaskane żebro i naruszone płuco. Ekipa medyczna, przebrana już w zielone, chirurgiczne fartuchy i czepki, zabrała się intensywnie do pracy. Zatrzasnęły się drzwi maszyny, która po chwili, tym razem wolno i ostrożnie, wzbiła się w powietrze. Można było powiedzieć, że cała pozostała na ziemi dziesiątka odetchnęła unisono. Porucznik podziękował pogranicznikom za wsparcie. Ich Mi-8 też wystartował, w ślad za dwoma maszynami, które dawno już odleciały.
W kotlinie, wraz z zachodzącym za linię wzgórz słońcem, znów zapadała cisza, przerywana tylko dźwiękami natury – sposobiącymi się do snu ptakami, nieśmiałym pohukiwaniem sów i poszczekiwaniem buszujących w trawie lisów.