Eksperci Ewangelią oświeceni

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, zaprosił do resortu ekspertów, którzy mają zająć się przeglądem treści podręczników szkolnych. Szef gabinetu politycznego resortu, Radosław Brzózka przekazał szczegóły dotyczące tych prac.

17 lutego miało miejsce spotkanie trzech zespołów ekspertów nauk humanistycznych. “Zapoznają się z tym, w jaki sposób podstawy programowe zostały odzwierciedlone w podręcznikach. Na początek specjaliści przeanalizują podręczniki do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie“ – powiedział Brzózka w rozmowie z “Naszym Dziennikiem”.

Brzózka tłumaczył, jaki kierunek ma przyświecać ekspertom. “Wiedza przekazywana uczniom ma być podawana nie w oderwaniu od tożsamości cywilizacyjnej Polaków, ale w kontekście kultury łacińskiej, bo w tej kulturze szczególnie pielęgnuje się wszelką naukę, poszukuje się mądrości” – tłumaczył. Brzózka tłumaczył również jak wygląda polskie pochodzenie kulturowe.

“Jesteśmy dziedzicami tradycji greckiej, antycznej, ale też tymi, którzy oświetleni światłem Ewangelii poszukują prawdy w sposób pozbawiony uprzedzeń i dbają o to, żeby ta prawda była dostępna w sposób powszechny, a nie była jakąś wiedzą tajemną. Niestety, w wielu kulturach i cywilizacjach tak się dzieje, że dostęp do prawdy jest wręcz blokowany” – uznał Brzózka.

Jest to kolejny już krok w podchodach do zmian w podstawie programowej ministra Czarnka. Jedną z jego pierwszych decyzji po objęciu urzędu, była dymisja dyrektorki Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji Aliny Sarneckiej.