Głos lewicy

Konwencja SLD

Sojusz Lewicy Demokratycznej dokona zmiany w swoim statucie i ewidencji partii politycznych tak, aby miejsce obecnie obowiązującego oficjalnego skrótu nazwy ugrupowania SLD – zastąpiło słowo „Lewica”. Partia utrzyma swą pełną nazwę – Sojusz Lewicy Demokratycznej. Konwencja rozpocznie się 6 sierpnia 2019 r. w Warszawie o godzinie 19.00.
– Podjęliśmy rozmowy na temat formuły startu, zmiany są wynikiem zobowiązań koalicyjnych w ramach Lewicy. Ta formuła startu jest podobna do formuł startu innych partii w Polsce takich jak np. PSL, gdzie Koalicja Polska wykorzystuje potencjał i struktury organizacyjne PSL-u, jak Zjednoczona Prawica, która wykorzystuje potencjał i struktury PiS-u, tak jeżeli chodzi o koalicję Lewica będzie wykorzystywała potencjał i struktury SLD. Musimy przystosować statut do tego, żeby to zobowiązanie zostało zrealizowane. Działamy sprawnie i dlatego nasza struktura zostanie wykorzystana przy wyborach parlamentarnych – oświadczył Włodzimierz Czarzasty.

Sztab wyborczy Lewicy

W zbliżających się wyborach do parlamentu Lewica wystartuje w formule komitetu wyborczego, którego bazą organizacyjno-prawną będzie SLD – poinformowali na konferencji prasowej Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg oraz Robert Biedroń.
Podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, zaprezentowano również sztab wyborczy Lewicy, jego szefem został Robert Biedroń, który w tych wyborach nie będzie kandydował. Wiceszefami sztabu zostali Marcelina Zawisza, z Partii Lewica Razem; Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD oraz Krzysztof Gawkowski, z Partii Wiosna.
Rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska również w sztabie Lewicy będzie odpowiadać za kontakty z dziennikarzami, natomiast za komunikację komitetu będzie odpowiedzialna rzeczniczka Lewicy Razem Dorota Olko. Robert Kwiatkowski, były sztabowiec Aleksandra Kwaśniewskiego będzie pełnił funkcję szefa zespołu strategicznego. Gabriela Morawska-Stanecka, wiceprezeska Wiosny pokieruje pracami zespołu prawno-finansowego. Dariusz Standerski, dyrektor programowy Wiosny będzie pilotował zespół programowy. Julia Zimmermann z Zarządu Krajowego Lewicy Razem została powołana na Pełnomocniczkę ds. kontaktów ze stroną społeczną. Zepołem organizacyjnym pokieruje Anna Zeizt z SLD.
W ramach sztabu funkcjonować będzie zespół koordynujący, w którym reprezentowane będą wszystkie ugrupowania wchodzące w skład lewicowego porozumienia: Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg, a także przedstawiciele stowarzyszenia „Spójnik”, Kongresu Świeckości, Związku Zawodowego Rolnictwa i Obszarów Wiejskich „Regiony”, Inicjatywy Feministycznej, stowarzyszenia „Ordynacka”, Polskiej Partii Internetowej, Unii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej oraz były pierwszy wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Trwają rozmowy na temat współpracy ze Strajkiem Kobiet.

W obronie Berlinga

– Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – dewastacji pomnika Berlinga- złożone. Mam nadzieję, że Policja i prokuratura szybko uporają się z ukaraniem wandali, zwłaszcza, że swoim wyczynem chwalą się na TT – poinfomował wiceprzewodniczący SLD Sebastian Wierzbicki. – To właśnie takie czyny prowadzą do brutalizacji życia publicznego i przemocy na ulicach. Nie może być na to zgody! – podkreśla Wierzbicki.
W niedzielę 4 sierpnia 2019 r. około godz. 19 został przewrócony pomnik gen. Zygmunta Berlinga w Warszawie. Osoby uczestniczące w dewastacji pomnika nie są anominomowe, ponieważ w mediach społecznościowych informowali o swoich działaniach.

Źródło: sld.org.pl