20 kwietnia 2024

48 godzin sport

Tajemnicza śmierć szachistów
Ukraińcy Stanisław Bogdanowicz i Aleksandra Wernigora w czwartek wieczorem zostali znalezieni martwi w swoim mieszkaniu w Moskwie. 27-letni Bogdanowicz to szachowy mistrz, jego 18-letnia dziewczyna również jest notowana w rankingu szachistek. Od niedawna reprezentowali Rosję. Na miejscu zdarzenia znaleziono plastikowe torby z gazem rozweselającym. Według rosyjskich służb, nie zauważono oznak przemocy i działania osób trzecich.

Odwołali finałowe zawody
Z powodu epidemii koronawirusa odwołane zostały finałowe zawody alpejskiego Pucharu Świata, które w dniach 16-22 marca miały się odbyć w Cortinie d’Ampezzo. Decyzję podjął Włoski Związek Sportów Zimowych (FISI). Kurort narciarski Cortina d’Ampezzo w Dolomitach znajduje się w regionie Veneto, jednym z najbardziej dotkniętych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19. FISI proponowała organizację zawodów bez kibiców, ale nie zgodzili się na to przedstawiciele innych federacji.

Wypadek piłkarzy w Gwinei
W Gwinei doszło do wypadku, w którym zginęło ośmiu piłkarzy klubu Etoile de Guinee. Ekipa podróżowała na mecz ligowy, a do wypadku doszło w pobliżu miasta Mamou. Wedle wstępnych ustaleń przyczyną były niesprawne hamulce w autokarze. Wśród ocalałych znalazł się m.in. Almamy Keita, kuzyn piłkarza Liverpoolu Naby’ego Keity, który trafił do szpitala z niegroźnymi dla życia obrażeniami głowy i kończyn.

Zmarł legendarny gracz NHL
W wieku 84 zmarł w piątek Henri Richard, najbardziej utytułowany hokeista w historii NHL. Z drużyną Montreal Canadiens sięgnął po Puchar Stanleya jedenastokrotnie. Przez całą swoją karierę w NHL Richard był związany z Montreal Canadiens. Grając u boku swojego starszego brata Maurice’a zdobył pięć razy z rzędu Puchar Stanleya (1956-60), a potem dorzucił jeszcze sześć trofeów w latach 1965, 1966, 1968, 1969, 1971 i 1973. Był też rekordzistą czterech największych lig amerykańskich, ex aequo z legendą Boston Celtics, koszykarzem Billem Russellem, który również wywalczył 11 tytułów w lidze NBA.

Przełożyli imprezę na jesień
Zaplanowane w niedzielę 29 marca w Gdyni mistrzostwa świata w półmaratonie mają się odbyć 17 października. Powodem przełożenia zawodów, do której zgłosiło się blisko 30 tysięcy biegaczy z około 80 państw, jest rozpowszechniająca się już także w Polsce epidemia koronawirusa.

Brodnicka obroniła pas
Podczas gali bokserskiej Tymex Boxing Night Ewa Brodnicka pokonała jednogłośnie na punkty Belgijkę Djemillię Gontaruk i obroniła pas mistrzyni świata federacji WBO w wadze superpiórkowej. Było to już 19. zwycięstwo polskiej pięściarki na zawodowych ringach.

Pierwsza porażka Kownackiego
Adam Kownacki podczas gali bokserskiej w Nowym Jorku przegrał przez nokaut w czwartej rundzie z Finem Robertem Heleniusem. Była to pierwsza porażka 30-letniego polskiego pięściarza na zawodowych ringach. W stoczonych wcześniej 20 pojedynkach aż 15 razy zwyciężał oprzez nokaut. Z kolei dla Heleniusa była to 30. wygrana walka, ma też na koncie trzy porażki. Kownacki po tej niespodziewanej klęsce stracił szanse na stoczenie pojedynku o mistrzowski pas w wadze ciężkiej.

Francuz przejął Polonię
Francuski biznesmen Gregoire Nitot stał się głównym udziałowcem trzecioligowej Polonii Warszawa. Przed inwestycją w najstarszy klub stolicy nie powstrzymał go transparent z groźbami, który zawisł podczas meczu ligowego z ŁKS-em na trybunie Legii. Nitot, akcje gwarantujące mu większościowy pakiet w spółce KSP Polonia, nabył w czwartek wieczorem od Krystyny Bnińskiej-Jędrzejowicz. W piątek przelał środki, które pozwoliły uregulować zaległe wypłaty wynagrodzeń piłkarzom Polonii oraz zapewniają bieżące funkcjonowanie klubu. Polonia Warszawa została wyrzucona z piłkarskiej ekstraklasy w 2013 roku z powodu bankructwa. Nowy sezon rozpoczęła w IV lidze, a w obecnym broni się przed spadkiem z III ligi. „Czarne Koszule” to dwukrotny mistrz Polski – z 1946 i 2000 roku.

Koniec walki kombinatorów
W Oslo zakończono rywalizację w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej. „Kryształową Kulę” za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej otrzymał Norweg Jarl Magnus Riiber, który w tym sezonie wygrał 14 z 17 konkursów, a w dwóch wywalczył drugą lokatę. W sumie Riiber ma już w dorobku 27 triumfów w zawodach PŚ. Najlepszy z Polaków, Szczepan Kupczak zakończył rywalizację na 35. miejscu.

Wygrali z Hongkongiem
Polscy tenisiści pokonali w Kaliszu ekipę Hongkongu 3:0 w barażu o Grupę II Strefy Euro-Afrykańskiej Pucharu Davisa. W naszej reprezentacji z różnych powodów zabrakło najlepszych graczy – Huberta Hurkacza, Kamila Majchrzaka i Łukasza Kubota, więc kapitan związkowy Mariusz Frystenberg w ich miejsce wystawil do gier singlowych Kacpra Żuka i Jerzego Janowicza, a w deblu Szymona Walkowa i Jana Zielińskiego. Na niżej notowanych w światowym rankingu rywali taki skład w zupełności wystarczył. Biało-czerwoni awansowali do Grupy Światowej II i we wrześniu zagrają o prawo gry w 2021 roku w barażu o Grupę Światową I.

Szósta lokata Hojnisz
Monika Hojnisz-Staręga zajęła szóste miejsce w biegu ze startu wspólnego w zawodach biathlonowego Pucharu Świata w czeskim Novym Mescie. Zwyciężyła Norweżka Tiril Eckhoff. Polka straciła do niej 43,5 s. W niedawnych mistrzostwach świata we włoskiej Anterselvie Hojnisz w biegu ze startu wspólnego była czwarta, a w biegu indywidualnym – szósta.