48 godzin sport

Pierwszy medal dla Rosjan
Reprezentacja Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego zdobyła pierwszy złoty medal w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Sportowcy z Rosji, którzy nie mogą startować pod nazwą kraju ani narodową flagą, triumfowali w drużynowym wieloboju gimnastycznym. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Japonii, a brązowy medal wywalczyli Chińczycy. Polacy w tej konkurencji nie startowali.

Tajlandia doczekała się złota
Sztangistka Hidilyn Diaz z Tajlandii została mistrzynią olimpijską w kategorii do 55 kg, wyprzedzając na podium Chinkę Liao Qiuyun i Kazaszkę Zulfiję Czinszanło. To pierwszy złoty medal dla Tajlandii w historii igrzysk, w których uczestniczy od 1924 roku.

Kanonady w wodzie
Waterpolistki Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii pobiły rekordy w wysokości zwycięstw w tym sporcie w dziejach igrzysk. Najwyższą wygraną w olimpijskim turnieju był pogrom, jaki w 1932 roku w Los Angeles węgierscy waterpoliści urządzili ekipie Japonii, gromiąc ją 18:0. Amerykanki w tegorocznych igrzyskach również w spotkaniu z Japonią wygrały 24:4, zaś Hiszpanki w potyczce z drużyną RPA zwyciężyły 29:4.

Irański bojownik na olimpijskim podium
Irańczyk Javad Foroughi został mistrzem olimpijskim w strzelectwie z pistoletu pneumatycznego. Okazało się, że jest członkiem członkiem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Podczas wojny domowej w Syrii żołnierze tej organizacji walczyli po stronie Baszszara al-Asada w konflikcie zbrojnym z opozycją. W 2019 roku IRGC została uznana przez USA za organizację terrorystyczną.

UEFA podzieliła sędziów
UEFA opublikowała listę sędziów międzynarodowych na pierwszą część sezonu 2021/2022. W gronie sędziów głównych znalazło się 283 arbitrów, w tym siedmiu arbitrów z Polski. W kategorii „elite” liczącej 27 arbitrów jedynym przedstawicielem Kolegium Sędziów PZPN jest Szymon Marciniak. W kategorii I (53 arbitrów) znaleźli się Bartosz Frankowski, Paweł Gil, Paweł Raczkowski i Daniel Stefański, w kategorii II (84 arbitrów) Krzysztof Jakubik, a w najniższej kategorii III (119 sędziów) Tomasz Musiał.

Żużlowa ekstraliga na finiszu
W rozegranej w miniony weekend 12. kolejce żużlowej PGE Ekstraligi Sparta Wrocław pokonała Włókniarza Częstochowa 48:42 i z dorobkiem 24 punktów utrzymała pierwsze miejsce w tabeli. Wicelider rozgrywek, Stal Gorzów (23 pkt), zwyciężył Falubaz Zielona Góra 48:42, zajmujący trzecią lokatę Motor Lublin (20 pkt) wygrał 46:44 z Apatorem Toruń, a czwarta w stawce Unia Leszno (17 pkt) rozgromiła GKM Grudziądz 56:34. Na dwie kolejki przez zakończeniem zasadniczej części rozgrywek piąte miejsce zajmuje Włókniarz (14 pkt), szóste Apator (7 pkt), siódme Falubaz (6 pkt), a ostatnie spadkowe GKM Grudziądz (5 pkt).