48 godzin sport

Klęska piłkarskich potęg
Reprezentacja Niemiec w fazie grupowej turnieju olimpijskiego w piłce nożnej przegrała z Brazylią 2:4, pokonała Arabię Saudyjską 3:2 i zremisowała z Wybrzeżem Kości Słoniowej 1:1, co dało jej tylko trzecią lokatę w grupie D, za zespołami Brazylii i WKS, które wywalczyły awans do 1/4 finału. Do tej fazy rozgrywek awansowały także: z grupy A Japonia i Meksyk, z grupy B Korea Południowa i Nowa Zelandia, a z grupy C Hiszpania i Egipt. Z rywalizacji oprócz Niemców odpadli także Francuzi (grupa A) i Argentyńczycy (grupa C).

Skoczek mistrzem na rowerze
Primoz Roglic w świetnym stylu zdobył złoto olimpijskie w jeździe indywidualnej na czas. Słoweniec o ponad minutę wyprzedził pozostałych zawodników na podium. Srebro wywalczył Tom Dumoulin, a brąz Rohan Dennis. Roglic na początku swojej sportowej przygody uprawiał skoki narciarskie. Jego największym sukcesem jest drużynowe mistrzostwo świata juniorów z 2007 roku. Jedynym Polakiem w stawce 38 kolarzy walczących o medale w tej konkurencji był Maciej Bodnar, który zajął odległe 18. miejsce. Pięć lat temu na igrzyskach w Rio de Janeiro wywalczył szóstą lokatę.

Złoto w rugby dla Fidżi
Reprezentacja Fidżi w rugby siedmioosobowym zdobyła po raz drugi z rzędu mistrzostwo olimpijskie. Dyscyplina ta została przywrócona do programu igrzysk w Rio de Janeiro i w Brazylii inauguracyjny turniej wygrała właśnie ekipa Fidżi. W Tokio rugbyści tego kraju w drodze po złoty medal pokonali Japonię 24:19, Kanadę 28:14, Wielką Brytanię 33:7, Australię 19:0, Argentynę 26:14 i w finale Nową Zelandię 27:12. Brązowy medal zdobyła Argentyna, która w meczu o trzecie miejsce pokonała Wielką Brytanię 17:12.

Pierwszy medal dla San Marino
W rozegranych w czwartek finałach w strzeleckim trapie (polega na trafianiu z gładkolufowych strzelb śrutowych do ceramicznych rzutków wyrzucanych z maszyny pod różnymi kątami) złoty medal zdobyła Słowaczka Zuzana Rehak Stefeckova, która wynikiem 43 punktów ustanowiła nowy rekord olimpijski. Srebro wywalczyła Amerykanka Kayle Browning (42 pkt), ale sensacją było trzecie miejsce reprezentantki San Marino Alessandry Perilli (29 pkt), bo ta 33-letnia zawodniczka zdobył pierwszy medal olimpijski dla liczącego niespełna 33 tys. mieszkańców San Marino w historii.

Sędzia Kuipers kończy karierę
Holenderski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że sędzia Bjorn Kuipers, który w tegorocznych mistrzostwach Europy prowadził cztery spotkania, w tym finałowy mecz Francja – Włochy, postanowił zakończyć karierę. Swój pożegnalny występ w roli arbitra głównego będzie miał w sobotę 7 sierpnia w meczu o Superpuchar Holandii, w którym Ajax Amsterdam zmierzy się z PSV Eindhoven.