48 godzin sport

Rekord świata w trójskoku
Wenezuelka Yulimar Rojas w trakcie olimpijskiego konkursu w Tokio ustanowiła nowy rekord świata w trójskoku 15,67 m i oczywiście zdobyła złoty medal. Srebro wywalczyła Portugalka Patricia Mamony (15,01 m), a brąz Hiszpanka Any Peleteiro (14,87 m). Rojas to wicemistrzyni igrzysk w Rio de Janeiro i dwukrotna mistrzyni świata. Poprawiony przez nią o 17 cm rekord globu od 1995 roku należał do Ukrainki Innesy Krawiec.

Chińczyk strzelał najcelniej
Chińczyk Zhang Changhong zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio w strzelaniu z karabinu małokalibrowego trzy postawy 50 m. Drugie miejsce zajął reprezentant Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Siergej Kamienski, trzecie – Serb Milenko Sebic. Zhang Changhong wynikiem 466,0 pkt ustanowił rekord świata. W kwalifikacjach do ośmioosobowego finału finału przepadł reprezentant Polski Tomasz Bartnik, który zajął dopiero 15. lokatę.

W piłce ręcznej rządzi Europa
W olimpijskim turnieju piłkarek ręcznych zakończyła się faza grupowa. W zaplanowanych na środę 4 sierpnia meczach ćwierćfinałowych Norwegia zagra z Węgrami, Holandia z Francją, Czarnogóra z broniącą mistrzowskiego tytułu ekipą Rosji, a drużyna Szwecji zmierzy się z jedyną ekipą spoza Europy – Koreą Południową. Sensacją było odpadnięcie po fazie grupowej Hiszpanek, aktualnych wicemistrzyń olimpijskich. Spotkania półfinałowe odbędą się w piątek 6 sierpnia.

Klęska mistrzyń świata w Tokio
W półfinale olimpijskiego turnieju piłki nożnej kobiet doszło do gigantycznej sensacji, bo aktualne mistrzynie świata Amerykanki przegrały z brązowymi medalistkami poprzednich igrzysk Kanadyjkami 0:1. W drugim spotkaniu Szwedki, srebrne medalistki igrzysk w Rio de Janeiro, także 1:0 pokonały reprezentację Australii. Mecz o złoto zostanie rozegrany w piątek, a o brązowe medale czwartek.

Kulomiot na dopingu
Gruziński kulomiot Benik Abrahamjan, który we wtorek miał wystąpić w kwalifikacjach konkursu olimpijskiego w Tokio, został tymczasowo zawieszony przez Międzynarodową Agencję Badawczą (ITA) po pozytywnym wyniku testu antydopingowego. To drugi taki przypadek w tegorocznych igrzyskach. W sobotę poinformowano o zawieszeniu nigeryjskiej lekkoatletki Blessing Okagbare, wicemistrzyni olimpijskiej w skoku w dal z Pekinu, która w Tokio miała rywalizować w biegu na 100 m. Test antydopingowy wykazał obecność w jej organizmie hormonu wzrostu.

Pobił własny rekord globu
Karsten Warholm z Norwegii wywalczył złoty medal igrzysk w Tokio w biegu na 400 metrów przez płotki. W finale wynikiem 45,94 sekundy 25-letni biegacz ustanowił też nowy rekord świata. Co ciekawe, w tym roku była to już trzecia poprawka światowego rekordu przez Warholma – poprzedni wynoszący 46,70 s ustanowił w czerwcu na zawodach w Oslo.