28 marca 2024

Cztery medale Polaków w Linzu

Polscy wioślarze zdobyli w sobotę w Linzu trzy medale mistrzostw świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła czwórka bez sternika, srebrne krążki wywalczyły obie czwórki podwójne, zaś w niedzielę na zakończenie zmagań brąz zdobyła męska dwójka podwójna Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup.

Krążki z najcenniejszego kruszcu wywalczyli w Austrii Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burdy, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski w czwórce bez sternika. Polacy wypracowali sobie blisko dwusekundową przewagę już na pierwszych metrach i utrzymali ją do mety. Pokonali olimpijski dystans dwóch kilometrów w czasie 6.09,86. Drugie miejsce zajęli Rumuni (6.11,41), a trzecie Brytyjczycy (6.11,71). W czerwcu w tym samym składzie ta osada była druga w mistrzostwach Europy w Lucernie. Zwyciężczynie z ubiegłorocznych mistrzostw świata i Europy w czwórce podwójnej Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann, tym razem wywalczyły tylko srebrne krążki. Rywalizację wygrała osada Chin, a brąz zdobyły Holenderki.

Po srebrny medal w tej samej konkurencji sięgnęła także nasza męska osada w składzie: Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański. Polaków wyprzedzili Holendrzy, a trzecie miejsce wywalczyła ekipa Włoch. Na koniec zaś mistrzostw Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup zdobyli brązowy medal w rywalizacji dwójek podwójnych.
O podium otarła się żeńska czwórka bez sternika Monika Chabel, Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz i Maria Wierzbowska, zajmując czwartą lokatę. W finale popłynęli też Artur Mikołajczewski i Jerzy Kowalski w dwójce podwójnej wagi lekkiej, ale zajęli ostatnie miejsce. Wszystkie wymienione osady wywalczyły prawo startu w igrzyskach olimpijskich w Tokio.