19 kwietnia 2024

Dopingowa wpadka we włoskiej siatkówce

Krajowy Sąd Antydopingowy we Włoszech skazał na tymczasowe zawieszenie siatkarza Matteo Martino. Były zawodnik m.in. Jastrzębskiego Węgla wpadł na dopingu na turnieju siatkówki plażowej.

Martino został zbadany na okoliczność obecności niedozwolonych substancji w organizmie podczas turnieju siatkówki plażowej, który 8 lipca tego roku odbył się w Mediolanie. U włoskiego siatkarza wykryto trzy zabronione specyfiki – Epitrenbolon, Norandrosterone i Noretiocolanolone, których zażycie powoduje wzrostu poziomu testosteronu w organizmie.
W siatkówce halowej 31-letni Martino gra na pozycji przyjmującego.

W swojej dotychczasowej karierze występował w wielu znanych klubach, m.in. Casa Modena, Cucine Lube Banca, Montpellier czy Jastrzębskim Węglu, z którym w 2013 roku wywalczył brązowy medal mistrzostwo Polski. W karierze sięgał po wiele tytułów – dwa razy zdobył Puchar Włoch, trzy razy brązowy medal Serie A, Superpuchar Włoch, Puchar Challenge. Od 2017 roku wędruje po egzotycznych miejscach. Grał w rosyjskim zespole z Niżnego Nowogrodu, potem krótkow Arabii Saudyjskiej, a ostatni sezon spędził w chińskiej lidze, w zespole Guangdong Shenzhen Volleyball.

Jego dopingowa wpadka to w ostatnim czasie nie jedyny przypadek przyłapania włoskiego siatkarza na przyjmowaniu niedozwolonych substancji. Miesiąc temu wpadł Jiri Kovar, 29-letni przyjmujący. Kontrola została wykonana tuż przed piątym spotkaniem finałowym ligi włoskiej pomiędzy Cucine Lube Civitanova, a Sir Safety Conad Perugia. Badanie wykazało, że zawodnik był na dopingu – w jego organizmie wykryto obecność THC, która obecna jest m.in. w konopiach indyjskich. Takich przypadków może być znacznie więcej.