28 marca 2024

Kapitalny bieg polskiej sztafety

Podczas rozgrywanych w Jokohamie zawodów World Relays nasza kobieca sztafeta 4×400 m okazała się najlepsza w finale, pokonując m. in. ekipy Stanów Zjednoczonych, Włoch i Jamajki. Na ostatniej zmianie w drużynie biało-czerwonych pobiegła aktualna mistrzyni Europy na tym dystansie Justyna Święty-Erestic.

Polki zwyciężyły w sztafecie 4×400 m podczas światowych zawodów IAAF w Jokohamie. Podopieczne trenera Aleksandra Matusińskiego uzyskały najlepszy w tym roku wynik w Europie – 3.27,49. To pierwszy triumf polskiego zespołu w tej imprezie, uznawanej za nieoficjalne mistrzostwa świata sztafet. Dotychczas najwyższe miejsca Polaków w World Relays to drugie pozycje sztafety 4×400 kobiet osiągnięta dwa lata temu także drugie lokaty sztafet 4×800 kobiet i mężczyzn w 2015 roku oraz panów w 2014 roku.

Polki w finałowym biegu w Jokohamie pobiegły w składzie:  Wszystkie polskie zawodniczki zademonstrowały rewelacyjną formę, a na prowadzenie nasza sztafeta wyszła na trzeciej zmianie, na której biegła Kiełbasińska. Od niej pałeczkę przejęła aktualna mistrzyni Europy z Berlina na 400 m Justyna Święty-Ersetic, która na finiszu pokonała reprezentantki Stanów Zjednoczonych (3.27,65). Trzecią lokatę zajęły Włoszki (3.27,74).

Nie powiodło się natomiast obu sztafetom sprinterskim. Panie biegnące w składzie: Kamila Ciba, Katarzyna Sokólska, Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda na ostatniej zmianie popełniły błąd i nie ukończyły rywalizacji. Pałeczkę podczas zmiany zgubili także panowie (Remigiusz Olszewski, Przemysław Słowikowski, Dominik Kopeć, Karol Kwiatkowski). Teraz obie ekipy do mistrzostw świata mogą się zakwalifikować osiągając odpowiednie miejsce w tabeli wyników.