Kontrowersyjna wygrana Francuzów w finale Ligi Narodów UEFA

W niedzielnym finale Ligi Narodów 2020/21 reprezentacja Francji pokonała Hiszpanię 2:1 i po raz pierwszy wygrała te rozgrywki. W meczu o trzecie miejsce zmierzyły się pokonane w półfinale zespoły Włoch (1:2 z Hiszpanią) i Belgii (2:3 z Francją). Aktualni mistrzowie Europy Włosi zwyciężyli 2:1 i wywalczyli brązowe medale.

W pierwszej edycji Ligi Narodów (2019/2020) w półfinałów awansowały zespoły Portugalii, Anglii, Holandii i Szwajcarii. W finale zmierzyły się Portugalia (po wygranej ze Szwajcarią 3:1) i Holandia (wygrała z Anglią po dogrywce 3:1), a pierwszym triumfatorem tych rozgrywek została Portugalia po zwycięstwie nad Holandią 1:0. Trzecie miejsce wywalczyli Anglicy, którzy wygrali ze Szwajcarami w rzutach karnych 6:5. W drugiej edycji żaden z tych czterech zespołów nie dotarł do strefy medalowej. Tym razem kwartet półfinalistów utworzyły zespoły Francji (aktualni mistrzowie świata), Włoch (aktualni mistrzowie Europy), Belgii (lider rankingu FIFA) oraz Hiszpanii. Gospodarzami finałowego miniturnieju byli Włosi, a mecze rozgrywano w Turynie i Mediolanie.
Już spotkania półfinałowe stały na wysokim poziomie i dostarczyły kibicom mnóstwo emocji, ale najlepsze piłkarskie widowisko bezsprzecznie stworzyli w finałowej potyczce Francuzi i Hiszpanie. Należy tylko żałować, że rozstrzygający o zwycięstwie trójkolorowych gol Kyliana Mbappe nie był bezdyskusyjnym trafieniem. Zdaniem Hiszpanów sędziowie popełnili ogromny błąd uznając tę bramkę, bo ich zdaniem padła ze spalonego. W 80. minucie przy wyniku 1:1 (po golach Oyarzabala w 64. minucie i Karima Benzemy w 66.) Theo Hernandez podał piłkę do znajdującego się w linii z hiszpańskimi obrońcami Mbappe, który wyszedł na czystą pozycję i zdobył bramkę na wagę zwycięstwa.
Hiszpańscy piłkarze natychmiast zaczęli sygnalizować angielskiemu arbitrowi Anthony’emu Taylorowi, że strzelec gola był na spalonym, więc o analizę sytuacji poproszono VAR. I faktycznie, z zapisu wideo wynikało, że Mbappe rzeczywiście był na pozycji spalonej, ale mimo to Taylor gola uznał, ponieważ z analizy zapisu wyszło, że zanim piłka dotarła do Mbappe, podanie Hernandeza usiłował przeciąć Eric Garcia, a to w myśl obecnie obowiązujących przepisów gry w piłkę nożną oznaczało, że skoro hiszpański obrońca zrobił to w rozmyślny sposób, to tym niejako skasował pozycję spaloną Mbappe.
No cóż, przepis może i absurdalny oraz pozwalający na dość subiektywną interpretację, ale istnieje i ma moc obowiązującą. Tak wiec protesty Hiszpanów na nic się zdały i w takich kontrowersyjnych okolicznościach reprezentacja Francji wygrała drugą edycję Ligi Narodów.
Brązowe medale zdobyli Włosi, którzy w meczu o 3. miejsce pokonali Belgów 2:1 po golach Nikolo Barelli w 46. minucie i Domenico Bernardiego w 64. minucie z karnego. Honorowe trafienie dla belgijskiej drużyny uzyskał w 86. minucie Charles De Ketelaere.