19 kwietnia 2024

Lechia ponownie na czele

Piłkarze Lechii Gdańsk wygrywając w Szczecinie z Pogonią odzyskali prowadzenie w tabeli ekstraklasy

Po rozegranej w środku tygodnia 32. kolejce piłkarskiej ekstraklasy liderem ponownie jest Lechia, która pokonała w Szczecinie Pogoń 4:3 i zrównała się punktami z pokonaną w Poznaniu przez Lecha 1:0 Legią. Ale na miano „rycerzy wiosny” zasługuje trzeci w tabeli Piast Gliwice, który w tym roku zdobył już 28 punktów.

Gliwiczanie nie mieli łatwego zadania, chociaż grali na własnym stadionie. Zagłębie Lubin kończyło fazę zasadniczą sezonu jako najlepiej punktujący w rundzie wiosennej zespół, ale po zakwalifikowaniu się do grupy mistrzowskiej w play off „Miedziowi” stracili impet. Najpierw przegrali u siebie z Pogonią Szczecin 2:3, a we wtorek w Gliwicach ulegli Piastowi 0:1. Dla zespołu prowadzonego przez trenera Waldemara Fornalika zwycięskiego gola już w 15. minucie strzelił Piotr Parzyszek, najskuteczniejszy gracz w gliwickiej ekipie. I całe szczęście, że zrobił to tak szybki, bo pięć minut później Jorge Felix kopnął w twarz Alana Czerwińskiego, za co został ukarany czerwona kartką. Gospodarze przez następne 70 minut musieli więc grać w osłabieniu odpierając zaciekłe ataki lubinian, nie dali jednak wydrzeć sobie zwycięstwa. W rundzie wiosennej drużyna Fornalika wywalczyła w sumie 28 punktów na 36 możliwych do zdobycia, wygrywając 9 spotkań, jedno remisując i tylko w dwóch doznając porażki.

Piast traci do Lechii i Legii już tylko cztery punkty, a zatem niewykluczone, że zdoła nie tylko utrzymać dające prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy trzecie miejsce (nad czwartą Jagiellonią gliwiczanie mają osiem punktów przewagi), ale jeszcze włączyć się do walki o mistrzowski tytuł.

Póki co jednak w grze o mistrzowski tytuł więcej do powiedzenia mają drużyny Lechii Gdańsk i Legii Warszawa. W 31. kolejce gdańszczanie stracili prowadzenie na rzecz stołecznej drużyny, lecz tylko na kilka dni, bo w środę po szalonym meczu wygrali w Szczecinie z Pogonią 4:3, zaś legioniści polegli w Poznaniu w starciu z „Kolejorzem” i roztrwonili przewagę trzech punktów. Teraz Lechia i Legia mają na koncie po 63 „oczka, ale już w sobotę zmierzą się w Gdańsku w bezpośrednim starciu.

Oby to był mecz równie emocjonujący jak starcie Pogoni z Lechią. Gdańszczanie przegrywali 0:1, później prowadzili 2:1, znowu przegrywali 2:3, by ostatecznie zwyciężyć 4:3. Wszystkie siedem goli padło po przerwie. Strzelecki festiwal rozpoczął 18-letni stoper „Portowców” Sebastian Walukiewicz, a zakończył w 89. minucie Artur Sobiech, który wykorzystał sytuację jeden na jednego z bramkarzem gospodarzy Jakubem Bursztynem.

Lechia utrzymała się w grze o mistrzostwo Polski, ale z pomocą Lecha, który pokonał Legię u siebie 1:0. Bohaterem wieczoru na stadionie przy Bułgarskiej był 17-letni Filip Marchwiński, wprowadzony na boisko w 73. minucie za Joao Amarala. Dziewięć minut później utalentowany nastolatek zapewnił poznaniakom zwycięstwo, pokonując bramkarza Legii Radosława Cierzniaka strzałem z dystansu. Legia rzuciła się do ataku, ale w jej grze dominowała nerwowość. Także na ławce trenerskiej iskrzyło od nadmiaru emocji, w efekcie trener Aleksandar Vuković został odesłany na trybuny, a żółtą kartką „za pyskowanie” został ukarany rezerwowy bramkarz Arkadiusz Malarz.

Na trybunach emocje były znacznie mniejsze, bo mecz Lecha z Legią tym razem nie wzbudził wielkiego zainteresowania. Stadion świecił pustkami, bo zjawiło się na nim niespełna 12 tysięcy widzów.

Wyniki 32. kolejki (grupa mistrzowska):
Piast Gliwice – Zagłębie Lubin 1:0
Gol: Piotr Parzyszek (15). Żółte kartki: Dziczek – Dąbrowski, Pawłowski. Czerwona kartka: Jorge Felix (21., Piast, za brutalny faul). Sędziował: Łukasz Szczech. Widzów: 4541.
Cracovia – Jagiellonia Białystok 0:1
Gole: Jesus Imaz (21 karny). Żółte kartki: Datković – Boedvarsson. Sędziował: Tomasz Kwiatkowski. Widzów: 8427.
Pogoń Szczecin – Lechia Gdańsk 3:4
Gole: Sebastian Walukiewicz (52), Zvonimir Kożulj (80, 83) – Artur Sobiech (71 karny, 89), Konrad Michalak (73), Patryk Lipski (84). Żółte kartki: Stec, Podstawski, Drygas – Mladenović, Sobiech. Sędziował: Zbigniew Dobrynin. Widzów: 4155.
Lech Poznań – Legia Warszawa 1:0
Gol: Filip Marchwiński (81). Żółte kartki: Pedro Tiba, Jóźwiak – Cafu, Vesović. Sędziował: Jarosław Przybył. Widzów: 11 935.

Zestaw par 33. kolejki:
Grupa mistrzowska:
Zagłębie Lubin – Jagiellonia, 26 kwietnia, godz. 18:00; Piast Gliwice – Cracovia, 26 kwietnia, 20:30; Pogoń – Lech, 27 kwietnia, 18:00; Lechia – Legia, 27 kwietnia, 20:30.
Grupa spadkowa:
Niedziela: Miedź Legnica – Wisła Płock, 13:00; Korona Kielce – Arka Gdynia, 15:30; Wisła Kraków – Śląsk Wrocław, 18:00. Poniedziałek: Górnik Zabrze – Zagłębie Sosnowiec, 29 kwietnia, godz. 18:00.