Łzy Simone Biles przed senacką komisją

Znakomita amerykańska gimnastyczka Simone Biles w minioną środę zeznawała przed Komisją Senatu USA w sprawie molestowania seksualnego zawodniczek amerykańskiej kadry gimnastycznej i zaniechań FBI. W trakcie przeszła załamanie nerwowe.

Środowe przesłuchanie miało miejsce po opublikowaniu raportu Departamentu Sprawiedliwości USA z lipca, który ostro skrytykował FBI za podjęte działania w sprawie Nassara, które rozpoczęło się jeszcze w 2015 roku. 58-letni obecnie były lekarz kadry gimnastyczek został w 2018 roku oskarżony i skazany za napaści seksualne na ponad 250 zawodniczek, w większości nieletnich, popełnione w ciągu dwóch dekad, gdy pracował w Amerykańskiej Federacji Gimnastycznej, na Uniwersytecie Stanowym Michigan i w klubie gimnastycznym w Lansing. W tej chwili Larry Nassar odbywa karę dożywotniego pozbawienia wolności, ale w Stanach Zjednoczonych toczy się wciąż dochodzenie mające na celu wyjaśnienie przyczyn, z powodu których Nasser mógł przez tyle lat bezkarnie popełniać przestępstwa.
I w tej włnie sprawie Simone Biles, czterokrotna złota medalistka olimpijska igrzysk w Rio de Janeiro, wraz z koleankami z amerykańskiej kadry gimnastycznej, stanęła w miniona środę przed senacką komisją specjalną. Sportsmenka przyznała, że była przez lata molestowana przez Nassara, ale podkreśliła, że odpowiedzialność za takie bezprawne działania ponoszą także działacze związków sportowych odpowiedzialne za sport w USA.
„Organizacje utworzone przez Kongres, aby nadzorować i chronić mnie jako sportowca, USA Gymnastics oraz Komitet Olimpijski i Paraolimpijski Stanów Zjednoczonych, nie wykonały swojej pracy. Nie chcę, aby kolejna młoda gimnastyczka, sportowiec olimpijski ani jakakolwiek inna osoba doświadczyła horroru, który przeżyłam ja i setki innych osób” – powiedziała Biles. Wybitna gimnastyczka wskazała też na bierność służb, ale znacznie więcej w tej kwestii ujawniła przed senacka komisja inna z przesłuchiwanych zawodniczek, McKayli Maroney. FBI nie tylko nie przeprowadziło śledztwa, ale kiedy agenci federalni w końcu przedstawili raport 17 miesięcy później, złożyli fałszywe oświadczenia na temat tego, co powiedziałam – zaznaczyła 25-letnia była gimnastyczka, która padła ofiarą molestowania seksualnego w wieku 13 lat. „Fałszując zeznania agenci FBI popełnili przestępstwo” – podkreśliła Maroney i potępiła brak sankcji ze strony Departamentu Sprawiedliwości, który odmówił ścigania tych funkcjonariuszy. Trzecia z przesłuchiwanych gimnastyczek, Aly Raisman, ujawniła z kolei, że była wykorzystywana seksualnie od 2010 roku, a zawiadomiła o tym władze amerykańskiej federacji gimnastycznej w 2015 roku. „Mimo moich licznych próśb FBI skontaktowało się ze mną w tej sprawie dopiero 14 miesięcy później” – przyznała Raisman. Komisja senacka ma przesłuchać również dyrektora FBI Christophera Wraya i głównego inspektora Departamentu Sprawiedliwości Michaela Horowitza.