28 marca 2024

Maciej Janowski najlepszy w GP Szwecji

Maciej Janowski wygrał Grand Prix Szwecji w Hallstavik. Trzecie miejsce zajął inny polskich żużlowców Bartosz Zmarzlik.

Janowski fatalnie rozpoczął (w biegu na otwarcie zawodów był ostatni), ale w sześciu kolejnych startach nie miał sobie równych. Pierwszy półfinał pewnie wygrał Tai Woffinden przed Lindgrenem, Gregiem Hancockiem i Jasonem Doyle’em. W drugim za podcięcie Emila Sajfutdinowa z powtórki wykluczony został Artiom Łaguta. Najlepszy okazał się Janowski, drugi był Zmarzlik.

W wielkim finale Janowski prowadził od startu do mety. Zmarzlik atakował z ostatniego miejsca i wyprzedził Woffindena. To pierwsze zwycięstwo polskiego żużlowca w obecnym sezonie. W poprzednich zawodach triumfowali Woffinden (w Warszawie i Horsens) oraz Lindgren (w Pradze). Patryk Dudek i Przemysław Pawlicki nie awansowali do półfinałów. Pierwszy z nich zakończył zawody z sześcioma punktami (12. miejsce), a przedostatni był Pawlicki – z jednym.

Po czterech z dziesięciu rund cyklu Grand Prix w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata prowadzi Woffinden (65 pkt) przed Lindgrenem (54) i Sajfutdinowem (48). Czwarty z dorobkiem 47 pkt jest najlepszy z Polaków Maciej Janowski. Pozostali nasi żużlowcy zajmują dalsze lokaty: Patryk Dudek i Bartosz Zmarzlik są wspólnie na siódmym miejscu (maja po 36 pkt), 13. jest Przemysław Pawlicki (14 pkt), 16. Krzysztof Kasprzak (7 pkt), a Maksym Drabik i Bartosz Smektała z dwoma punktami na koncie okupują 21. pozycję.

Pozostałe turnieje Grand Prix 2018: 21.07 – Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff; 11.08 – Grand Prix Skandynawii w Malilli; 25.08 – Grand Prix Polski w Gorzowie; 08.09 – Grand Prix Słowenii w Krsko; 22.09 – Grand Prix Niemiec w Teterow; 06.10 – Grand Polski w Toruniu.

Grand Prix Szwecji, turniej w Hallstavik, Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik, Tai Woffinden, Patryk Dudek, Przemysław Pawlicki, Krzysztof Kasprzak, Maksym Drabik, Bartosz Smektała