MKOl prze do igrzysk

Szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach po spotkaniu m.in. z premierem Japonii Yoshihide Sugą powiedział, że jest przekonany, iż mimo pandemii przyszłoroczne igrzyska w Tokio się odbędą.

Thomas Bach chce przywrócić wśród Japończyków wiarę w sens organizacji olimpijskich zmagań. W lipcu prawie 70 procent respondentów ankiety telewizji NHK opowiedziało się za ich kolejnym przełożeniem lub nawet odwołaniem. „Aby chronić japońskie społeczeństwo, MKOl podejmie wszelkie możliwe środki, aby uczestnicy igrzysk oraz kibice przyjeżdżali do Japonii wolni od koronawirusa” – powiedział Bach. Przewodniczący MKOl wyraził też przekonanie, że na trybunach będą mogli zasiąść kibice.
W politycznych kręgach w Japonii w tej chwili większość mają zwolennicy zorganizowania igrzysk w 2021 roku, niezależnie od sytuacji związanej z pandemią i dostępnością szczepionki. Powodem są rzecz jasna obawa o zmarnotrawienie ogromnych kwot, jakie wydano już z publicznych pieniędzy na organizację największej sportowej imprezy globu. Igrzyska mają się rozpocząć 23 lipca i potrwać do 8 sierpnia.