25 kwietnia 2024

Nie będzie rewanżu polskich siatkarzy z Francuzami

Do nieprawdopodobnej sensacji doszło w 1/8 finału mistrzostw Europy siatkarzy. Reprezentacja Czech pokonała w trzech setach mistrzów olimpijskich z Tokio Francuzów (25:22, 25:19, 34:32) i w ćwierćfinale zmierzy się z zespołem Słowenii. W drabince turniejowej zwycięzca tego spotkania trafia na zwycięzcę meczu Polska – Rosja.

Porażka ekipy Francji, którą prowadził już nowy selekcjoner, Brazylijczyk Bernardo Rezende, jest dla jej siatkarzy szokiem nie mniejszym, niż dla Polaków była w Tokio porażka z nimi w ćwierćfinale. Trójkolorowi w fazie grupowej wygrali wszystkie pięć meczów tracąc w nich tylko jednego seta (w potyczce z Niemcami). Czechom tak dobrze nie poszło – wygrali tylko dwa z pięciu spotkań (3:1 ze Słowenią i 3:0 z Czarnogórą, natomiast ulegli 2:3 Bułgarii, 1:3 Włochom i 1:3 Białorusi). Dlatego nikt nie dawał im szans w starciu ze świeżo upieczonymi mistrzami olimpijskimi.
Tymczasem poniedziałkowe starcie z Francuzami nasi południowi sąsiedzi zaczęli od zdobycia czterech punktów z rzędu, potem prowadzili w tej partii już 18:11, by ostatecznie wygrać 25:22. Drugi set był bardziej zdecydowanie bardziej wyrównany, chociaż tylko do stanu 10:10, bo potem francuscy siatkarze zaczęli seryjnie popełniać błędy i Czesi odskoczyli im na 18:14 i już nie roztrwonili przewagi zwyciężając w drugiej partii 25:19.
Trójkolorowi dopiero w trzeciej odsłonie meczu zdołali nawiązać wyrównaną walkę z niesionym dopingiem swoich fanów czeskim zespołem. Do stanu 22:22 obie drużyny szły łeb w łeb, ale wtedy ekipa Francji odskoczyła na 24:22, lecz Czesi zdołali wyrównać i rozpoczęła się walka na przewagi, którą czeski zespół rozstrzygnął na swoją korzyść dopiero po 10 meczbolach 34:32. Odpadnięcie złotych medalistów olimpijskich już w 1/8 finału mistrzostw Europy to oczywiście największa sensacja tegorocznego czempionatu, której nic już w tym turnieju chyba nie przebije. Czeskie media natychmiast przypomniały, że ich siatkarska reprezentacja po raz ostatni grała w 1/4 finału europejskiego czempionatu w 2017 roku i wtedy także w 1/8 finału również wyeliminowała drużynę Francji.
O półfinał Czesi zagrają w środę z zespołem Słowenii i już będą wiedzieć, z kim zmierzą się w tej fazie turnieju, bo Polacy i Rosjanie o awans zagrali już we wtorek. Ten mecz zakończył się jednak po zamknięciu wydania.