19 kwietnia 2024

Tercet dzielnych strzelców

Grzegorz Krychowiak w tym sezonie robi furorę w rosyjskiej lidze

Do pierwszego październikowego meczu reprezentacji Polski w eliminacjach Euro 2020 (z Łotwą w Rydze) zostało niespełna półtora tygodnia, dlatego cieszą strzeleckie popisy naszych kluczowych piłkarzy w ligowych rozgrywkach. W miniony weekend swoje kolejne bramki w tym sezonie zdobyli Robert Lewandowski, Kamil Grosicki i Grzegorz Krychowiak.

Lewandowski w meczu 6. kolejki Bundesligi z Padeborn strzelił już 10. gola w obecnych rozgrywkach. Kapitan reprezentacji Polski ustanowił tym samym nowy rekord niemieckiej ekstraklasy, jest bowiem pierwszym w historii jej zawodnikiem, który zdobył 10 bramek w pierwszych sześciu kolejkach ligowych. Bawarczycy wygrali jednak z outsiderem Bundesligi tylko 3:2, a stracone przez nich bramki są pierwszymi w historii zdobytymi przez Padeborn w meczach z Bayernem. „Lewy” i spółka dzięki tej wygranej wskoczyli na fotel lidera, bo prowadzący po pięciu kolejkach RB Lipsk niespodziewanie przegrał u siebie z Schalke Gelsenkirchen 1:3.

Mimo ustanowienia rekordu 10 goli w sześciu pierwszych kolejkach sezonu, Lewandowski za swój występ otrzymał przeciętne oceny, bo w szóstej minucie spudłował w dogodnej sytuacji. W 13. minucie równie dogodną okazję zmarnował też Kingsley Coman, ale Francuzowi łatwiej to wybaczono. Prowadzenie Bayernowi dał w końcu Serge Gnabry, który wykorzystał kapitalne podanie świetnie grającego Philippe Coutinho. Do przerwy więcej goli już nie padło. Dopiero w 55. minucie na 2:0 podwyższył Coutinho, a asystę dla odmiany zaliczył Gnabry. Potem zaczęły się jednak dziać cuda, bo ekipa Padebornu zdobyła kontaktową bramkę. Pierwsze historyczne trafienie w Bundeslidze przeciwko Bayernowi zapisał na swoje konto Kai Proeger. Gdy wydawało się, że Paderborn doprowadzi do wyrównania, trybuny uciszył Lewandowski strzelając gola z podania Niklasa Suele. ”Lewy” zdążył wbić swojego gola dosłownie w ostatniej chwili, bo dwie minuty później został zmieniony przez Thomasa Muellera. Ostatecznie kiepsko grający w defensywie Bayern stracił jeszcze jednego gola, co przed wtorkową potyczka w Lidze Mistrzów z Tottenhamem nie stawia niemieckiej drużyny w roli faworyta.

W klasyfikacji strzelców „Lewy” powiększył przewagę nad konkurentami – prowadzi z 10 trafieniami, a drudzy w zestawieniu Paco Alcacer (Borusssia Dortmund) i Timo Werner (RB Lipsk) nie powiększyli swojego dorobku i nadal mają po pięć goli.
W meczu na szczycie rosyjskiej ekstraklasy Lokomotiw Moskwa wygrał z Zenitem Petersburg 1:0. Zwycięską bramkę dla moskiewskiej drużyny zdobył Grzegorz Krychowiak. Dla defensywnego pomocnika reprezentacji Polski było to było to już szóste trafienie w tym sezonie. Polak pięć razy pokonywał bramkarzy zespołów przeciwnych w meczach ligowych, a jednego gola, także zwycięskiego, strzelił w Lidze Mistrzów w wygranym przez Lokomotiw na wyjeździe spotkaniu z Bayerem Leverkusen 2:1. 29-letni pomocnik ma ponadto na koncie trzy asysty – dwie w lidze i jedną w Superpucharze Rosji. Choć to dopiero koniec września, już teraz można powiedzieć, że Krychowiak rozgrywa najlepszy sezon w karierze pod względem liczby strzelonych goli. A nie jest to przecież jego boiskowa powinność, z której, jak Lewandowski, jest skrupulatnie rozliczany. Dlatego w Rosji media wychwalają polskiego piłkarza i słusznie traktują jak gwiazdę. Zwłaszcza, że napędzany przez niego zespół Lokomotiwu dorównał w tabeli ligowej ekipom Zenita i FK Rostów – te trzy zespoły prowadzą z dorobkiem 23 punktów.

Regularnością w zdobywaniu bramek zachwyca też w angielskiej Championship Kamil Grosicki. Skrzydłowy reprezentacji Polski w miniony weekend zdobył kapitalna bramkę z rzutu wolnego w zremisowanym przez jego Hull City 2:2 meczu 9. kolejki z Cardiff City. To już jego czwarta bramka w tym sezonie, a trzecia zdobyta z rzutu wolnego. „On jest jednym z najlepszych graczy Championship, a jak ma swój dzień, to może nawet i najlepszym” – chwali reprezentanta Polski trener Hull City Grant McCann.
Miejmy nadzieję, że ten zabójczo skuteczny tercet okaże się równie skuteczny w październikowych meczach z Łotwą i Macedonią Północną.