18 kwietnia 2024

W sztafetach na Bahama

Dwa polskie zespoły stanęły na podium mistrzostw świata IAAFw biegach sztafetowych w stolicy Bahamów Nassau. Srebro zdobyła żeńska sztafeta w biegu 4×400 m, a brąz męska drużyna w konkurencji 4×800 m.

Małgorzata Hołub (KL Bałtyk Koszalin), Iga Baumgart (BKS Bydgoszcz), Adrianna Janowicz (MKS Baszta Szamotuły) i Justyna Święty (AZS AWF Katowice) uzyskały czas 3.28,28, wyprzedzając na finiszu Jamajki o 0,21 sekundy. Amerykanki wygrały wynikiem 3.24,36. W sztafecie 4×800 m, która dystans 3200 m pokonała w 7.18,74, wystąpili: Artur Kuciapski (AZS AWF Warszawa), Mateusz Borkowski, Adam Kszczot (obaj RKS Łódź) i Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL). Zwycięski team USA uzyskał rezultat 7.13,16, a Kenijczycy 7.13,70. W mieszanej sztafecie 4×400 m Kacper Kozłowski (AZS UWM Olsztyn), Martyna Dąbrowska (UKS 19 Bojary Białystok), Małgorzata Curyło i Rafał Omelko (oboje AZS AWF Wrocław) uplasowali się na czwartej pozycji (3.22,26).
W finale B 4×400 m Kozłowski, Łukasz Krawczuk (WKS Śląsk Wrocław), Bartłomiej Chojnowski (RLTL ZTE Radom) i Omelko zajęli trzecie miejsce (3.07,89). W finale A triumfowali Amerykanie (3.02,13).
Z kolei Anna Sabat (CWKS Resovia), Paulina Mikiewicz-Łapińska (Podlasie Białystok), Martyna Gallant (OŚ AZS Poznań) i Angelika Cichocka (ULKS Talex Borzytuchom) uplasowały się na czwartej pozycji w biegu 4×800 m. Osiem najlepszych zespołów w konkurencjach 4×100 i 4×400 m uzyskało prawo startu w sierpniowych mistrzostwach świata w Londynie. W tym gronie znalazła się polska sztafeta kobiet 4×400 m. W końcowej klasyfikacji dwudniowej imprezy IAAF World Relays Polska zajęła czwarte miejsce, za USA, Jamajką i Australią.