29 marca 2024

Wiślacka kanonada

Jakub Błaszczykowski w meczu z Koroną zagrał znakomicie – strzelił gola i zaliczył asystę

Takie wyniki w naszej piłkarskiej ekstraklasie to rzadkość. W 25. kolejce Wisła Kraków rozgromiła w Kielcach Koronę aż 6:2. Rezultat jest zdumiewający, bo kielczanie w tym sezonie na swoim boisku w poprzednich 12 występach stracili tylko 12 bramek.

Trener Korony Gino Lettieri nie wyciągnął chyba należytych wniosków po ubiegłotygodniowej porażce 1:4 z Zagłębiem Sosnowiec i nie dokonał rewolucji w składzie. Teraz będzie musiał zrobić solidną korektę, zwłaszcza w ustawieniu defensywy, bo dziesięć straconych goli w dwóch kolejnych meczach nie wystawia graczom tej formacji dobrego świadectwa. Szkoleniowiec wiślaków Maciej Stolarczyk był znacznie odważniejszy, bo od pierwszej minuty wystawił do gry trzech piłkarzy, którzy w przegranym 2:3 meczu z Pogonią Szczecin weszli na boisko dopiero w końcówce – Łukasza Burligę, Vukana Savicevicia i Krzysztof Drzazgę. Miał nosa, bo ten tercet strzelił Koronie aż pięć goli, a królem polowania okazał się trzeci z wymienionych, który ustrzelił hat-tricka. Szóstą bramkę wiślaków na swoje konto zapisał Jakub Błaszczykowski, dla którego było to drugie trafienie po powrocie do „Białej Gwiazdy”.

Pierwsza połowa starcia w Kielcach była niezwykle emocjonująca. Pierwszego gola strzelili gospodarze po niespełna kwadransie gry. Pomógł im w tym trochę Burliga, który sprokurował rzut wolny, z którego Gruzin Wato Arweładze zaskoczył bramkarza Wisły Mateusza Lisa i zdobył bramkę na 1:0.

Wiślacy zrewanżowali się rywalom w 24. minucie. Burliga zrehabilitował się za wcześniejszy błąd i po jego dośrodkowaniu Drzazga wpakował piłkę do bramki kielczan. Cztery minuty później Korona znów objęła prowadzenie, a na listę strzelców ponownie wpisał się Arweładze. Radość kieleckich kibiców nie trwała długo, bo w 37. minucie Błaszczykowski płaskim strzałem z kilku metrów wyrównał na 2:2.

Nic nie zapowiadało, że po zmianie stron wiślacy urządzą sobie taką kanonadę. Zespół Korony po przerwie przestał istnieć na boisku i w 55. minucie przegrywał już 2:4. Najpierw trafił Drzazga z podania Błaszczykowskiego, a potem sam zaliczył asystę przy golu Savicevicia. Piątą bramkę zapisał na swoje konto Burliga, a asystował mu Sławomir Peszko, zaś w końcówce spotkania dzieła zniszczenia dopełnił Drzazga, który wykorzystując podanie Marcina Wasilewskiego skompletował hat-tricka.

Wyniki 25. kolejki:
Górnik Zabrze – Piast Gliwice 0:2, Śląsk Wrocław – Jagiellonia Białystok 2:0, Cracovia – Zagłębie Sosnowiec 2:1, Korona Kielce – Wisła Kraków 2:6, Arka Gdynia – Legia Warszawa 1:2,  Pogoń Szczecin – Zagłębie Lubin 0:3. Niedzielny mecz Miedzi Legnica z Lechem Poznań zakończył się po zamknięciu wydania. Spotkanie Lechii Gdańsk z Wisła Płock odbędzie się w poniedziałek 11 marca, początek godz. 18:00.