Zmarł Mieczysław Szyk

jtk

W wieku 88 lat w czwartek 31 lipca w podwarszawskich Trębkach zmarł nestor polskiego dziennikarstwa sportowego, wieloletni dziennikarz redakcji sportowej Polskiej Agencji Prasowej Mieczysław Antoni Szyk.

Był absolwentem Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego z 1955 roku i w tym też roku rozpoczął pracę w Polskiej Agencji Prasowej, której to firmie pozostał wierny przez cała zawodową karierę. W redakcji przeszedł wszystkie stopnie służbowe, od reportera do kierownika redakcji sportowej, na emeryturę przeszedł 31 maja 1992 roku, ale potem współpracował jeszcze z PAP przez kolejne dwie dekady.
Pasjonowały go sporty lotnicze i motorowe, ale najbardziej wsiąkł w podnoszenie ciężarów. Jako reporter PAP relacjonował zmagania sztangistów w 22 mistrzostwach świata, 29 mistrzostwach Europy oraz igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 i w Moskwie w 1980 roku. Od 1974 roku współpracował z Polskim Związkiem Podnoszenia Ciężarów redagując periodyk „Materiały Informacyjno-Szkoleniowe”, spod jego pióra wyszły też opracowania: „50 lat mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów”, „70 lat Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów”, „Polski Sport ciężarowy w latach 1925-2000” oraz „80 lat polskiej sztangi”. Od 1973 roku miał też uprawnienia sędziego podnoszenia ciężarów, a w 1996 roku został arbitrem międzynarodowym.
Od 1969 roku był członkiem Komisji Podnoszenia Ciężarów Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej AIPS. Przez osiem lat był członkiem Komisji Historycznej Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF). W uznaniu zasług jako pierwszy dziennikarz na świecie znalazł się w Galerii Sławy Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów. Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Miał dwoje dzieci, Małgorzatę oraz Jana, który także pracował w Polskiej Agencji Prasowej. Pogrzeb Mieczysława Szyka odbędzie się w środę 5 sierpnia o godz. 13:00 na warszawskim Cmentarzu Wawrzyszewskim.

Poprzedni

Boruc wrócił do Legii

Następny

1 sierpnia w Warszawie

Zostaw komentarz