Zmarł twórca Igrzysk Europejskich

W wieku 78 lat zmarł Janez Kocijancić, jeden z najbardziej wpływowych europejskich działaczy sportowych. Słoweniec w ostatnich latach był przewodniczącym Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz wiceszefem FIS. O jego śmierci poinformował Słoweński Komitet Olimpijski nie podając przyczyny zgonu.

Kocijancić aktywność na niwie sportowej z powodzeniem łączył z działalnością polityczną i biznesową. Już na studiach prawniczych mocno angażował się w jugosłowiańskim Centralnym Komitecie Stowarzyszenia Młodzieży, co ułatwiło mu późniejszą karierę w słoweńskich strukturach rządowych oraz gospodarczych. Po rozpadzie Jugosławii i ogłoszeniu niepodległości przez Słowenię, w 1991 został pierwszym w historii szefem Komitetu Olimpijskiego tego kraju i pełnił tę funkcję przez 23 lata.
Od 2013 do 2016 roku był wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), a w 2017 roku był jego przewodniczącym. Kocijanić zasłynął wcielając w życie ideę Igrzysk Europejskich. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w 2015 roku w Baku, druga cztery lata później w Mińsku, a na gospodarza kolejnej edycji, w 2023 roku, wybrano Kraków.