48 godzin świat

Do Pjongjangu

Dziś do stolicy Korei Północnej przybywa specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych Stephen Biegun. Celem jego wizyty są uzgodnienia dotyczące zbliżającego się szczytu amerykańsko-koreańskiego. Ma prowadzić rozmowy ze swoim nowym odpowiednikiem po stronie północnokoreańskiej Kim Jok Czolem, który od stycznia jest osobą prowadzącą kontakty z USA. Przedtem Biegun odwiedził Seul. Nie wiadomo jeszcze, gdzie odbędzie się drugie spotkanie Donalda Trumpa z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem. Spekuluje się, że może ono mieć miejsce w Wietnamie. Tmczasem zaś agencja Reuters donosi, że Korea Północna wcale nie zamierza zniszczyć swojego arsenału rakietowego i jądrowego. Takie wnioski mają wynikać z tajnego raportu dla Rady Bezpieczeństwa ONZ. Mówi się w nim, że KRLD pozornie likwiduje obiekty strategiczne, tymczasem przenosząc broń i inne instalacje gdzie indziej. Raport też podkreśla, że Korea Północna ciągle narusza nałożone na nią sankcje, przede wszystkim importując surowce energetyczne, które są przeładowywane nielegalnie na morzu.

Jednak będą negocjacje?

Dziś ma dojść do spotkania brytyjskiej premier Theresy May z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Przedstawiciele europejskich instytucji i 27 krajów do tej pory nie zgadzali się na renegocjacje porozumienia w sprawie Brexitu, czy zatem zapowiedź spotkania oznacza zmianę stanowiska. Według rzecznika KE Powtórzył to dziś rzecznik Komisji Europejskiej, Margaritis Schinas. – „Nasze stanowisko jest jasne. Czekamy jeszcze raz na to, co premier ma nam do powiedzenia”.

ONZ nie zajmie stanowiska

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył, że ONZ nie zamierza opowiadać się po żadnej ze stron konfliktu politycznego w Wenezueli. „Śledzimy z niepokojem sytuację w Wenezueli i dla zachowania naszej wiarygodności nie opowiadamy się po żadnej stronie. Zależy nam na znalezieniu politycznego rozwiązania obecnego kryzysu w tym kraju” – powiedział.

Szkuner niezgody

Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji zatrzymali w Kraju Nadmorskim japoński statek rybacki w związku z nielegalnym połowem krabów na terytorium Rosji. Na szkunerze „Nishino Maru 68” znaleziono ok. 7,5 tony żywych krabów, wyrządzone przy tym straty przekraczają 39 mln rubli. To nie pierwszy taki incydent z udziałem japońskiego statku „Nishino Maru-68”. Już wcześniej rosyjscy funkcjonariusze straży granicznej zatrzymywali szkuner w Kraju Nadmorskim w związku z nielegalnym połowem krabów.

Paralizatorem w 11-latkę

11-latka z Cincinnati ukradła ze sklepu przekąski za 53 dolary. Dostała paralizatorem, ponieważ zaczęła uciekać – ale też dlatego, że jest czarnoskóra, z czym zdradził się sam policjant.

30 kandydatów

Tylu polityków będzie rywalizować w zaplanowanych na marzec wyborach prezydenckich na Ukrainie. Chętnych było aż 89, ale pozostali nie spełnili kryteriów, przed wszystkim wpłaty wadium.

Kolejna ofiara na Zachodnim Brzegu

Izraelscy żołnierze zastrzelili w poniedziałek kolejnego Palestyńczyka na terytoriach okupowanych. Jakoby razem z kolegą „rzucił w kierunku patrolu urządzenie wybuchowe”. Drugi został ranny.

Podpalaczka zatrzymana

Policja zatrzymała kobietę podejrzaną o podpalenie budynku w 16 dzielnicy Paryża. W pożarze w burżuazyjnej dzielnicy  zginęło co najmniej 10 osób, około 30 zostało rannych.