48 godzin świat

Zakończą „niekończącą się wojnę”?

Ośmioro deputowanych kongresu Stanów Zjednoczonych podpisało deklarację “odpowiedzialnego” zakończenia konfliktów zbrojnych prowadzonych obecnie przez USA. Są wśród nich Bernie Sanders, Elizabeth Warren i Alexandra Ocasio-Cortez. To efekt kampanii prowadzonej wśród amerykańskich polityków przez jedną z organizacji antywojennych, w szczególności Obrony Powszechnej (Common Defense). Pytanie jednak brzmi, co politycy mają na myśli mówiąc o „odpowiedzialnym zakończeniu”? Czy nie jest to wymówka, aby ograniczyć się do deklarowania dobrych intencji, a tymczasem nic nie zrobić. Na przykład Bernie Sanders często stosuje antywojenną retorykę, jednak w minionych latach zawsze głosował w Kongresie za wysyłaniem kolejnych kontyngentów do Afganistanu i Iraku. Obecnie Bernie Sanders wypowiada się w sposób sprzyjający polityce Donalda Trumpa wobec Wenezueli, która niesie ze sobą ryzyko kolejnej agresji zbrojnej ze strony USA.

Przedłużony stan

Prezydent Tunezji Al-Badżi Ka’id as-Sibsi postanowił przedłużyć stan wyjątkowy obowiązujący w kraju od 2015 roku. Będzie on obowiązywać jeszcze przez miesiąc – do 5 kwietnia. Decyzja ta została podjęta przez lidera kraju po konsultacjach dotyczących sytuacji bezpieczeństwa. Stan wyjątkowy ma zapobiec zbrodniom radykalnych islamistów. Wprowadzono go po atakach w kurorcie El Kantaoui i w Muzeum Narodowym w Bardo.

Apel w sprawie Rukban

„Zwracamy się do członków społeczności międzynarodowej, którzy zaliczają się do cywilizowanego świata, a przede wszystkim do Organizacji Narodów Zjednoczonych, z apelem o przystąpienie do aktywnych działań, by raz na zawsze rozwiązać ten problem, ciągnący się latami i pochłaniający tysiące ludzkich istnień” — napisano w oświadczeniu wystosowanym przez Rosję i Syrię w sprawie obozu, w którym przetrzymywani są przez Amerykanów uchodźcy.

Nie tylko w Polsce

Argentyńskie szkoły zostały w środę zamknięte na 72 godziny. Nauczyciele zbuntowali się, bo inflacja zjada ich zarobki w ekspresowym tempie, a neoliberalny rząd ignoruje problem. Jak szacują nauczycielskie związki zawodowe, od 2018 r. koszt koszyka podstawowych produktów żywnościowych wzrósł o prawie 85 proc. Tymczasem płaca w szkole wzrosła jedynie o 40.2 proc. Początkujący nauczyciel w Argentynie żyje blisko poziomu ubóstwa – zarabia równowartość mniej niż 1200 zł. Podobnie jak w Polsce pedagodzy zdecydowali o przystąpieniu do strajku dopiero wtedy, gdy zawiodły wszelkie formy dialogu.

Sankcje za Kercz

Stali przedstawiciele krajów UE uzgodnili sankcje wobec ośmiu Rosjan z powodu wydarzeń w Cieśninie Kerczeńskiej. Formalnie zostaną zatwierdzone w przyszłym tygodniu.

Przechwycenie nad Bałtykiem

Rosyjski myśliwiec Su-27 przechwycił nad Bałtykiem samolot rozpoznawczy Sił Powietrznych USA RD-135 i zmusił do odejścia od obszarów granicznych Rosji.

Zarodek przed sądem

Sąd w konserwatywnym amerykańskim stanie Alabama dopuścił, by usunięty sześciotygodniowy embrion, reprezentowany przez prawnika, był stroną pozywającą w procesie cywilnym.

Nadal bez porozumienia

Rzecznik KE Margaritis Schinas potwierdził, że wtorkowe rozmowy w sprawie Brexitu nie przyniosły rezultatu. Potwierdził też stanowisko, że umowa z Wielką Brytanią nie będzie renegocjowana.

One thought on “48 godzin świat”

  1. I do believe all of the ideas you’ve presented in your post.
    They are very convincing and can definitely work.

    Still, the posts are very short for newbies.
    May you please prolong them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *