48 godzin świat

Zakończą „niekończącą się wojnę”?

Ośmioro deputowanych kongresu Stanów Zjednoczonych podpisało deklarację “odpowiedzialnego” zakończenia konfliktów zbrojnych prowadzonych obecnie przez USA. Są wśród nich Bernie Sanders, Elizabeth Warren i Alexandra Ocasio-Cortez. To efekt kampanii prowadzonej wśród amerykańskich polityków przez jedną z organizacji antywojennych, w szczególności Obrony Powszechnej (Common Defense). Pytanie jednak brzmi, co politycy mają na myśli mówiąc o „odpowiedzialnym zakończeniu”? Czy nie jest to wymówka, aby ograniczyć się do deklarowania dobrych intencji, a tymczasem nic nie zrobić. Na przykład Bernie Sanders często stosuje antywojenną retorykę, jednak w minionych latach zawsze głosował w Kongresie za wysyłaniem kolejnych kontyngentów do Afganistanu i Iraku. Obecnie Bernie Sanders wypowiada się w sposób sprzyjający polityce Donalda Trumpa wobec Wenezueli, która niesie ze sobą ryzyko kolejnej agresji zbrojnej ze strony USA.

Przedłużony stan

Prezydent Tunezji Al-Badżi Ka’id as-Sibsi postanowił przedłużyć stan wyjątkowy obowiązujący w kraju od 2015 roku. Będzie on obowiązywać jeszcze przez miesiąc – do 5 kwietnia. Decyzja ta została podjęta przez lidera kraju po konsultacjach dotyczących sytuacji bezpieczeństwa. Stan wyjątkowy ma zapobiec zbrodniom radykalnych islamistów. Wprowadzono go po atakach w kurorcie El Kantaoui i w Muzeum Narodowym w Bardo.

Apel w sprawie Rukban

„Zwracamy się do członków społeczności międzynarodowej, którzy zaliczają się do cywilizowanego świata, a przede wszystkim do Organizacji Narodów Zjednoczonych, z apelem o przystąpienie do aktywnych działań, by raz na zawsze rozwiązać ten problem, ciągnący się latami i pochłaniający tysiące ludzkich istnień” — napisano w oświadczeniu wystosowanym przez Rosję i Syrię w sprawie obozu, w którym przetrzymywani są przez Amerykanów uchodźcy.

Nie tylko w Polsce

Argentyńskie szkoły zostały w środę zamknięte na 72 godziny. Nauczyciele zbuntowali się, bo inflacja zjada ich zarobki w ekspresowym tempie, a neoliberalny rząd ignoruje problem. Jak szacują nauczycielskie związki zawodowe, od 2018 r. koszt koszyka podstawowych produktów żywnościowych wzrósł o prawie 85 proc. Tymczasem płaca w szkole wzrosła jedynie o 40.2 proc. Początkujący nauczyciel w Argentynie żyje blisko poziomu ubóstwa – zarabia równowartość mniej niż 1200 zł. Podobnie jak w Polsce pedagodzy zdecydowali o przystąpieniu do strajku dopiero wtedy, gdy zawiodły wszelkie formy dialogu.

Sankcje za Kercz

Stali przedstawiciele krajów UE uzgodnili sankcje wobec ośmiu Rosjan z powodu wydarzeń w Cieśninie Kerczeńskiej. Formalnie zostaną zatwierdzone w przyszłym tygodniu.

Przechwycenie nad Bałtykiem

Rosyjski myśliwiec Su-27 przechwycił nad Bałtykiem samolot rozpoznawczy Sił Powietrznych USA RD-135 i zmusił do odejścia od obszarów granicznych Rosji.

Zarodek przed sądem

Sąd w konserwatywnym amerykańskim stanie Alabama dopuścił, by usunięty sześciotygodniowy embrion, reprezentowany przez prawnika, był stroną pozywającą w procesie cywilnym.

Nadal bez porozumienia

Rzecznik KE Margaritis Schinas potwierdził, że wtorkowe rozmowy w sprawie Brexitu nie przyniosły rezultatu. Potwierdził też stanowisko, że umowa z Wielką Brytanią nie będzie renegocjowana.